• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Jakie pokarmy zamiast mrożonek?

#1
Zastanawiam się czy stosowane obecnie przeze mnie pokarmy wystarczą rybom (barwniaki, muszlowce, proporczykowce) jeżeli wycofałbym mrożonki (wodzień, kryll, mysis, oczlik). Obecnie stosuję:

  1. Spirulina 36% SUPER FORTE Tropical (barwniaki i muszlowce)
  2. Supervit Tropical (wszystkie ryby)
  3. D-50 PLUS Tropical (wszystkie ryby)
  4. Krill JBL (wszystkie ryby)
  5. Wodzień (żywy)
  6. Artemia (żywa)
Dodatkowo dla barwniaków planuję dokupić kilka roślinnych pokarmów (muszę przemyśleć jakie)

Czy dla narybku wystarczą silnie rozdrobnione w.w. karmy podawane zamiennie z żywymi naupilusami artemii?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Za mała różnorodność, tak jak pisałem w innym wątku- potrzeba minimum 7-8 różnych pokarmów sztucznych. Wink Przede wszystkim dla muszlowców musisz zadbać o jakiś porządniejszy pokarm dla ryb stricte drapieżnych. Nie ma sensu ich karmić pokarmami o tak dużej zawartości pokarmów roślinnych, bo i tak w większości nawet nie zostaną one strawione.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czy O.S.I. Cichlid płatki  i O.S.I. Vivid color płatki wystarczą? Czyli w przypadku muszlowców zrezygnować ze Spiruliny Tropical?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przede wszystkim kup trochę granulatów i ekstrudatów. Płatki dla ryb najszybciej tracą właściwości odżywcze i witaminy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Łukasz a co u Ciebie z sucharów najchętniej jedzą apisto , one akurat roślinnego nie potrzebują ? Powoli tez nachodzi mnie myśl żeby im coś zmienić bo ciągle tylko rożne mrożonki i żywe .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wnorus, swoje Apisto karmię głównie Supreme Artemia, Supreme Marin, Premium i Supreme Kristall, Premium Diskus, Premium Cichlid firmy NatureFood, rozmiary XS i S.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Przyznam że dziwi mnie ten trend.

Ruki - nie sądzisz że pokarmy które wymieniłeś mają dość podobny skład? Moja lista NF-ów jest nieco inna, ale u mnie jakościowo odstaje tylko Premium Color ponieważ zawiera mięcho. W reszcie składniki się powtarzają, ich kolejność jest co najwyżej inna, więc różnią się ilościowo, ale zawierają to samo.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No trudno by pokarmy dla jednej grupy ryb(małych owado-planktono-skorupiako-żerców) nie miały podobnego składu. Trudno jest coś innego wrzucić do premiksu paszowego, by osiągnąć zamierzony cel. Wink
Z własnego doświadczenia wiem, że pielęgniczkom nie ma sensu podawać pokarmów roślinnych czy nawet z dodatkami roślinnymi. W diecie "z natury" niektóre gatunki mają stosunkowo duży udział okrzemek, ale to wynika z jedzenia detrytusu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(01-06-2014, 20:00 PM)Ruki napisał(a): Za mała różnorodność, tak jak pisałem w innym wątku- potrzeba minimum 7-8 różnych pokarmów sztucznych. Wink
Więc co z tą różnorodnością?

Chyba lepiej sięgnąć po pokarmy różnych producentów, a nie 5-8 prawie takich samych NF-ów. Podstawowe składniki pokarmów innych marek też są podobne, ale pojedyncze składniki można już trafić unikatowe np glony Kelp, krewetki, kawior, kałamarnice.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Christo, tylko że w każdym tym NFie jest coś czego w innych nie ma. W jednym jest artemia, w innym skorupiaki i ryby morskie, w innym glony, algi(dla Apisto de facto mało przydatne), inne znowuż o krewetki i ryby słodkowodne, inne jeszcze mają karoteny i glukany. Patrząc na sam skład i proporcje białka, tłuszczy, włókna i popiołu można stwierdzić, że składniki użyte w premiksie się znacznie różnią. Wink Niestety dokładnego składu premiksu się nie dowiemy i nie wiemy przykładowo czy użyto mączki ze śledzi, dobijaków, łososiowej czy z odpadków. Wink

NatureFood wybija się od pokarmów innych firm dwoma rzeczami- zapachem i "konsystencją". Chyba tylko dzięki temu dzikie Apisto udaje się do tych pokarmów przekonać, a na inne granulaty patrzą tylko i olewają. Jak się przyzwyczają to jedzą wszystko. Tongue

Żeby nie było, ze tylko NFa zachwalam. Ryby u mnie dostają też: NanoVit, CichlidGran, Bionautic Chips, KrillGran, Tangyanika Tropicala, MicroWafers Hikari czy SouthAmerican Cichlid Spirulina Pearls DiscusFooda. TongueGdzieś w zanadrzu mam też dwa czy trzy opakowania płatków JBLa dla ryb z Tanganiki, jakieś inne granulaty Tetry czy Hikari. Wink Więc chyba różnorodności starczy, co nie? Ryby jedzą lepiej ode mnie. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości