• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [240l] Malawi - Żyj kolorowo

#1
Witam wszystkich miejscowych forumowiczów.

Chcę Wam zaprezentować moje zmagania z moim 240 litrowym Malawi.

Wszystkie dane, parametry będą aktualizowane lub podawane gdy zakończą się nad nimi pracę. Począwszy od pokazania stolika do ph wody. Na koniec przyjdzie czas na pełen opis.

Dziś chciałbym Wam pokazać stojący już zbiornik.
Informacje jakie podaję są chwilowymi ale będę podawał nawet te testowane i pokazywał jak co wygląda.

Oświetlenie T8 Hagen oceaniczny.
Podłoże piasek kwarcowy o granulacji 0,5 do 1,2
Filtr kubełkowy Aqua Nova NCF 1200 - mój test i recenzja tutaj


Akwarium pokażę wg stanu na dzień dzisiejszy ale zapraszam też do filmiku mówiącego trochę więcej o tym co w najbliższym czasie będzie zmienione


Miłego oglądania


   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tylko co oglądać? Niestety aranżacja jest tak bardzo minimalistyczna, że właściwie jej nie ma. 
Nie wykorzystałeś potencjału (wysokości) zbiornika, a co za tym idzie- aranżacja jest płaska i niezbyt korzystna pod względem terytoriów.

Te ryby to nie mój klimat. Nie lubie Pysi żółtych ani RED REDów. Skąd pomysł na taką obsadę? Nie wolałes czegoś bardziej kolorowego?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pley
Tak jak napisałem w treści i możesz usłyszeć na filmiku to akwarium jest w trakcie budowy. Począwszy od światła przez pompę do kamieni. Jest to tylko stan na dzień dzisiejszy. Właśnie zajmuję się oświetleniem.

Co do obsady redy nie będą tu. Przez wielki remont i przestawianie wszystkich akwariów chwilowo są razem. natomiast kolejna rzecz, którą zapewne widzisz na filmiku to ich rozmiar. Są na tyle młode, ze nie robią krzywdy caeruleus'om.

Mogę jedynie zaprosić CIę do zaglądania i obejrzenia wyniku końcowego za jakiś czas.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kolega Pley ma problemy wzrokowe Wink Mi tez te skałki po prawej wpadły w oko i bardzo fajnie wyglądają.  
Film ze startem kubełka obejrzę jutro .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Witaj przerybiony,

Masz już w głowie konkretną obsadę? Bo 5 yellowków to miałoby tu aż zanadto miejsca Wink

Akwarium ma potencjał i choć wiem, że jesteś już zadowolony z ułożenia kamieni to na pewno przyda się ich sporo więcej, ryby na pewno ci za to podziękują. 

(06-10-2015, 21:30 PM)Pley napisał(a): Tylko co oglądać? Niestety aranżacja jest tak bardzo minimalistyczna, że właściwie jej nie ma. 
Nie wykorzystałeś potencjału (wysokości) zbiornika, a co za tym idzie- aranżacja jest płaska i niezbyt korzystna pod względem terytoriów.

Te ryby to nie mój klimat. Nie lubie Pysi żółtych ani RED REDów. Skąd pomysł na taką obsadę? Nie wolałes czegoś bardziej kolorowego?
NIE, nie, nie nie. Jak Kuba W. w "Mam Talent". Pysie nie muszą Ci się podobać, z tego co kojarzę to obydwa gatunki mają podobne wymogi co do żywienia, co w przypadku mbuna ważne. Jak jesteś na nie to zasugeruj zmianę. Strasznie negatywna ta twoja wypowiedź, akwarium na to nie zasłużyło Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
@tatakuby
Najwidoczniej za słabo podkreśliłem, ze akwarium nie jest tworem skończonym. Jest po prostu w trakcie prac
Skałki po prawej wolałbym już nie ruszac ale kto wieSmile
Dzięki i zapraszam ponownie.

@piotrK
Obsady sa dwie. Albo saulosi i mała aulonca. Wtedy dołożyłbym z jeden kamień. Albo zostaną żółte i dołożę saulosi ale wtedy zwiększę ilość kamieni zarówno do chowania jak i w górę. Ze względu na to, ze będą min. 3 akwaria to może to ulegać rotacji do ostatecznych zarybień.

Ryby mają podobne wymogi ale poziom agresji je różni i lepiej mieć redy w większym zbiorniku z równie nadętym gatunkiem

Dzięki i zapraszam ponownie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Stawiając kolejne bańki pomyśl o tłach wewnętrznych (moduły BTN albo własnej roboty, np. według przepisu Soltarusa). Przy wyższych akwariach dla skalnych pielęgnic dodają dodatkowego podziału tertorium, i akwarium wygląda bardziej, jak to nazwać, "wypełnione".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
O tłach wewnętrznych myślałem. Wiem jak zrobić itd ale ja zazwyczaj dawałem całe czarne. Mi tak pasowało. Przyzwyczaiłem się do nich od rośliniaków i tak mi zostało. 240 to za małe zbiorniki na zabieranie miejsca, nawet 1 cm. Może w dużym bo ma ponad 500. Pożyję, zobaczę.
Póki co muszę skończyć ten zbiornik.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie chciałem zabrzmieć negatywnie, ależ skąd ! Jeżeli tak zabrzmiałem to przepraszam.

Jeżeli chodzi o aranżacje- filmiku nie oglądałem, a w temacie nie jest wyraźnie napisane, że będą zmiany pod jej kątemSmile.


A obsad nie chciałem narzucać jak już coś pływa. Przedstawiłbym swoją wizje (która oczywiście jest tylko sugestią i nikt nie musi nawet jej brać poważnie) gdybym dostał odpowiedź na moje pytanie 
(06-10-2015, 21:30 PM)Pley napisał(a): Skąd pomysł na taką obsadę? Nie wolałes czegoś bardziej kolorowego?

Bo właśnie różne odcienie zółci to imho mało "kolorowego" i ciekaw byłem jakie są dalsze plany (które teraz poznałem - kolega wspomniał o saulosi i aulo).

No i Piotrek nie byłbym taki pewien co do tej ilości miejsca przy Yellowach. Chyba nie widziałeś wyrośniętych samców Smile. Takie 120cm akwariumko to w sumie na styk dla tego gatunku w formie średniego haremu.

Saulosi to fajna opcja z racji ich kolorystyki, ale ciekaw jestem jakie Aulo masz na myśli- tych ryb mało się widuje w porównaniu do tych pierwszych, a szkoda bo równie ładne Smile

Co mogę teraz powiedzieć. 

Wiem, że planujesz zmiany aranżacyjne- fajnie! 
Co mogę dodać od siebie... Piotrek poruszył temat tła w akwarium- bardzo istotna kwestia, bo przy wysokich baniakach cięzko zapewnić odpowiednią aranżacje, a przy rybach Afrykańskich podwójnie szkoda- one fajnie tą wysokośc wykorzystują.

Szkoda, że nie chcesz tła strukturalnego, ale ja zaproponuje stworzenie czegoś na wzór "modułu". Nie zabierze to nie wiadomo ile miejsca (nie musisz obklejać wszystkich ścian), a ryby mogą to wykorzystać, jak i akwarium zyska wizualnie.

[Obrazek: 6301534141_b0e48b4b0e_b.jpg]

Coś jak tutaj- oczywiście w innym wydaniu. W każdym bądź razie chodzi o koncepcje przyczepienia "skały" na boczną/ tylną szybę nie zakrywając całej jej powierzchni.


Na temat filtracji się nie udzielę niestety bo ostatnimi czasy jestem maniakiem filtrów HMF i potocznych Big Grin.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
jeśli chodzi o wygląd wnętrza to dołożył bym kamieni z lewej strony, jakiś jeden duży, wysoki i wokół niego kilka drobnych a prawa strona mi sie podoba. 
jeśli ma być tak jak nazwałeś post to dołóż jakieś niebieskie rybki. np saulosi coral czy demansoni. ładnie będzie z yellowkami wyglądało.

i najważniejsze: tobie ma się podobać a nie innym Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości