• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: "Ciche" akwarium.

#1
Witam,
Wyłączam z głównego "obiegu hodowlanego" pięć akwariów o wymiarach zewnętrznych:

240 cm x 42 cm x 60 cm (h) = 605 l,
130 cm x 40 cm x 40 cm = 208 l,
130 cm x 40 cm x 40 cm = 208 l,
130 cm x 40 cm x 40 cm = 208 l,
130 cm x 40 cm x 40 cm = 208 l.

Chciałbym poeksperymentować i zrobić z nich "ciche" akwaria, bez osprzętu - napowietrzania, filtracji (jedynie oświetlenie naturalne i sztuczne). Byłyby one w pełni zabudowane - dno, korzenie, roślinność. Starałbym się odtworzyć naturalne biotopy dla ryb oddychających powietrzem atmosferycznym. Większe myślę zarybić jakimiś ciekawymi zbrojnikami, mniejsze przedstawicielami łaźcowatych (np. gurami mozaikowe). Każdy zbiornik byłby monogatunkowy.

Co o tym myślicie? Czy coś takiego ma szanse powodzenia?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bez filtracji możesz mieć bardzo przykre w skutkach dla ryb problemy z obiegiem azotu w baniaku. Przykładowo zbrojniki wydalają dużo związków azotu i powolna nitryfikacja zachodząca w baniaku o nikłej cyrkulacji może być niewystarczająca.
Nawet w akwariach typu low tech zalecany jest filtr, by w akwarium była zachowana stała cyrkulacja wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(20-09-2011, 23:39 PM)Ruki napisał(a): Bez filtracji możesz mieć bardzo przykre w skutkach dla ryb problemy z obiegiem azotu w baniaku. Przykładowo zbrojniki wydalają dużo związków azotu i powolna nitryfikacja zachodząca w baniaku o nikłej cyrkulacji może być niewystarczająca.
Nawet w akwariach typu low tech zalecany jest filtr, by w akwarium była zachowana stała cyrkulacja wody.

Ruki,
Czy mógłbym minimalistycznie ograniczyć się do gąbek na brzęczykach, czy jednak powinienem użyć grubszego kalibru? Wydaje mi się, że w przypadku labiryntowców/błędnikowców, to większy kaliber byłby wręcz niewskazany z uwagi na specjalizację rozrodczą.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wystarczą filtry gąbkowe na powietrze(oczywiście przy małym kalibrze ryb i niezbyt wielkiej obsadzie ryb).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No i wracam do punktu wyjścia. Jeśli mam zamontować jakąkolwiek filtrację, a tym samym napowietrzanie, to nie muszę uciekać do łaźcowatych tylko mogę pozostać przy małych pielęgnicowatych.
Nie chodziło oczywiście o odejście od pielęgnicowatych, tylko o to, aby wcisnąć akwaria w miejsce (przy sypialni), w którym nie chcę bulgotu wody. Nie chcę pozbywać się tego litrażu, lecz go jakoś optymalnie wykorzystać.
Może macie jakieś alternatywne pomysły? Jakieś linki na low tech tankiWink?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ale przecież da się zmontować normalna filtrację bez żadnego bulgotu. Wink Wystarczy wyłączyć napowietrzanie w filtrach i tyle. Wink Mam trzy baniaki obok łóżka i jest cicho. Musi być, bo mam płytki sen i irytują mnie rożne bulgoty, tyrczenia itp. dźwięki. Wink

By nadrobić braki filtracji roślinnością musisz jej dostarczać odpowiednik mikro i makro elementów by odpowiednio wykorzystywała azot zawarty w wodzie. Przy braku któregokolwiek składników łańcuch się zapadnie i nastąpi kumulacja któregoś z elementów. Co doprowadzi do wysypu glonów bądź śmierci obsady. A przy dużej masie roślin bez cyrkulacji się nie obędziesz, bo rośliny nawzajem się będą głodzić przy nierównomiernych stężeniach mikro i makro w toni wody. Rybie płetwy tego nie nadrobią. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Cytat:Ale przecież da się zmontować normalna filtrację bez żadnego bulgotu. Wink Wystarczy wyłączyć napowietrzanie w filtrach i tyle. Wink

Rozumiem, że piszesz o głowicach (power head).
Wariant akwarium z pielęgnicami - w nocy się podusząSad, wariant z labiryntami - w ogóle nie zbudują gniazdUndecided.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A skąd pomysł o poduszeniu się pielęgnic? Deszczownię można zamontować tak (zatopić) że pozostanie bezgłośna.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A skąd pomysł o poduszeniu się pielęgnic? - W nocy, z roślinnością i bez napowietrzania... (miałem w przeszłości przykre doświadczenia).
Cytat:Deszczownię można zamontować tak (zatopić) że pozostanie bezgłośna.
O tym w ogóle nie pomyślałem (a tyle w szafie leżySmile).

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-09-2011, 01:47 AM)dator napisał(a): A skąd pomysł o poduszeniu się pielęgnic? - W nocy, z roślinnością i bez napowietrzania... (miałem w przeszłości przykre doświadczenia).
Cytat:Deszczownię można zamontować tak (zatopić) że pozostanie bezgłośna.
O tym w ogóle nie pomyślałem (a tyle w szafie leżySmile).
Darek u mnie w 240 chodzą w tej chwili 2 filtry z deszczowniami, jeden wewnętrzny a drugi kubeł. Własciwie nic nie słychać, inaczej pewnie wyleciałbym z tym na pysk Wink

"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości