• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: "Ciche" akwarium.

#21
Założenie miałem takie, że wpuszczam do 600l (brutto) niedużą grupę hodowlaną zbrojników (mniejszych ich przedstawicieli). Akwarium miałoby żwir, trochę niewymagającej roślinności i mnóstwo zakamarków ze spreparowanego drzewa dębowego (aż po lustro wody). Brak napowietrzania oczywiście nie zwalniałby mnie z obowiązku regularnych czynności higienicznych w zbiorniku (nawet myślałem o jakimś bardziej wymagającym gatunku pod względem parametrów wody). Problemu temperatury nie byłoby.
Nigdy nie robiłem takich akwariów, więc pomyślałem, że przy odpowiednim skonfigurowaniu litrażu, obsady i pozostałych istotnych elementów tej układanki, uda się w tych akwariach doprowadzić do utrwalenia równowagi biologicznej. Stąd moje pytanie na Forum.
Ale to już przeszłość. Na podstawie Waszych uwag i sugestii dokonałem korekty. W tej chwili w największym baniaku chodzi kubeł i dwie turbiny. Zredukuję cały ten głośny bajzel do kubła (może nawet wyrzucę dyfuzor). Wpuszczę ze trzy pary skalarów (baniak ma 60 cm wysokości) i może jakieś zbrojniki lubiące glony (ekspozycja południowa). Czy zaproponowalibyście jakiś gatunek zbrojnika, który dobrze czułby się w takim akwarium?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
(22-09-2011, 01:49 AM)dator napisał(a): W tej chwili w największym baniaku chodzi kubeł i dwie turbiny. Zredukuję cały ten głośny bajzel do kubła (może nawet wyrzucę dyfuzor). Wpuszczę ze trzy pary skalarów (baniak ma 60 cm wysokości) i może jakieś zbrojniki lubiące glony (ekspozycja południowa). Czy zaproponowalibyście jakiś gatunek zbrojnika, który dobrze czułby się w takim akwarium?

Jak zapewne czytałeś informacje o zbrojnikach, parametry wody mają dla nich mniejsze znaczenie ponieważ tolerują wodę od bardzo miękkiej do twardej i pH w zakresie 5,5 - 8,0.Oczywiście jest to duże uogólnienie.Dobierając zbrojki do danego akwarium i pod konkretną obsadę uwzględnić trzeba przede wszystkim ich preferencje pokarmowe i pokarm jaki preferują inne ryby w akwa.Zbrojniki roślinożerne bardzo chętnie będą zajadać się pokarmami mięsnymi które dotrą do dna, co nie będzie dla nich dobre.Do tej obsady (skalary) trzeba raczej szukać wszystkożerców, ale takich które chętnie jedzą i glony. Z mojego doświadczenia wiem że kryteria te spełnia Sturisoma aureum, ale to dosyć popularny zbrojnik. Ma jednak jedną , ogromną zaletę jest bardzo widoczny w akwarium, nie wykazuje strachu nawet podczas robót porządkowych w baniaczku.Darek może pooglądasz PlanetCatfich lub L-Welse i znajdziesz jakieś swoje typy uwzględniając to co napisałem.Zbrojniki typowo mięsożerne również będą nadawały się do takiego akwa, ale one nie bardzo będą chciały zjadać ewentualne glony lub osad z szyb

Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Trofek,
Po przeczytaniu wskazanego wyżej artykułu na "pleco", zacząłem zastanawiać sie właśnie nad mięsożercami. Chociaż ideałem byłby faktycznie gatunek wszystkożerny. Skalarów przekarmiać nie muszę, jednak zawsze coś tam na dno spadnie (lub zostanie wypluteWink).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości