• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Strefy beztlenowe

#1
(24-01-2013, 16:38 PM)Killifish napisał(a): Ciekawa obserwacja z tymi złymi strefami beztlenowymi. Ciekawe, że zbrojnikarze zauważają, że w akwarium bez podłoża mają miejsce u ryb stany chorobowe, które typowo na dnie leżą.

A to ciekawe, że tyle lat hoduję zbrojniki i nie słyszałem o takim podejściu. Natomiast często, przy odmulaniu, wyczuwałem woń stref beztlenowych i nie powiem aby były to miłe zapachy- siarkowodór. Też już opisywałem to, że przy większych zmianach parametrów fizycznych (oświetlenia, temp., ruch wody) następuje skok azotynów w akwa, właśnie z tych stref (sprawdzone doświadczalnie). Dlatego zawsze będę mówił źle o strefach beztlenowych, natomiast "syfek" w zbiorniku z pielęgnicami (rozumiany jako liście, patyki, szyszki zawsze miałem, ale w mniejszych ilościach-jako dodatek garbników.

Wracając do tematu to wiadomo, że aby było bezpiecznie, to dno większych zbiorników winno być wklejone do wewnątrz bocznych szyb, czyli klejąc zbiornik nie stawiamy bocznych szyb na szybie dennej.
Odnośnie kamieni to generalnie czym kamień ciemniejszy tym cięższy, ale winniśmy pamiętać , że zanurzając kamień do wody zmniejszamy jego ciężar o ok. 1/3.
Co do rys to faktycznie niebezpieczne są w środkowej części zbiornika, i górnej bo dolna jest trzymana przez dno, najlepiej dno wewnątrz wklejone. Pamiętam u mnie jak miałem zbiornik o dł. 115cm i wys.słupa wody 75cm, z wzmocnieniami tylko wzdłużnymi (na długości zb.), to wyginała się szyba o 0.5cm, tak że kiedyś, gdy dolałem do górnej krawędzi zb., to strzeliło wzmocnienie boczne. Szybkie dodanie szerokiego wzmocnienia poprzecznego (dzięki TheWald) pomogło.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Novi, a skąd azotyny ze stref beztlenowych? :> W jaki sposób to sprawdziłeś?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(27-01-2013, 12:11 PM)Ruki napisał(a): Novi, a skąd azotyny ze stref beztlenowych? :> W jaki sposób to sprawdziłeś?

to chyba nie ten temat Wink. Trzeba by może nowy założyć, bo to bardzo ciekawe, a zaczynam odnosić wrażenie że zaczynamy pisać nie o swoich doświadczenia itd., a podpierając się innymi Smile.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mogą moderatorzy wydzielić. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(27-01-2013, 12:11 PM)Ruki napisał(a): Novi, a skąd azotyny ze stref beztlenowych? :> W jaki sposób to sprawdziłeś?

trochę off topic - pewnie znowu minusy będą:-)

Podstawa to odpowiednio zdefiniowane pojęcie strefy. Moja definicja to:
„Strefy beztlenowe” powstają, gdy substancje organiczne, czyli odchody, obumarłe części roślinne oraz niespożyte resztki pokarmowe, odkładają się w podłożu i nawarstwiając się ograniczają dostęp tlenu.

Wstępny rozkład substancji organicznych następuje pod wpływem enzymów bakterii i prowadzi (ogólnie) do hydrolizy substancji organicznych: i tak białka rozkładane są na aminokwasy (czyli związki zawierające grupę -NH2); cukry (też celuloza) - na cukry proste; tłuszcze - na alkohole i kwasy tłuszczowe.
Wstępna hydroliza białek jest korzystna, będzie tworzyć tzw detrytus. Jeśli nie dopuścimy do nagromadzenia się resztek białkowych to dalej można nie czytać.

Następnym etapem jest gnilny rozkład białek (rozkład białek do produktów końcowych). Produktami końcowymi jest głównie metan i CO2 oraz niewielkie ilości siarkowodoru i amoniaku. Jeśli zalegają nam na dnie w większości substancje białkowe (głównie niespożyty pokarm), to te niewielkie ilości siarkowodoru i amoniaku będą większe. Istotna jest tu też szybkość rozkładu, zależna od wielu czynników (m.in. od szybkości wzrostu bakterii). Takim czynnikiem będzie też zawartość tlenu w wodzie, a tym samym głębokość jego penetracji w głąb strefy beztlenowej. U mnie azotyny skokowo wzrastały przy skokowym zwiększeniu oświetlenia (światło+rosliny=tlen), ale też przy zwiększeniu przepływu filtra podżwirowego.
A poniższy cykl azotowy jest chyba znany?
-NH2 ---> NH3/(pH<7)-NH4 ---> -NO2---> -NO3
Skokowy wzrost tlenu docierającego do „strefy beztlenowej” powoduje w pierwszym etapie skokowe namnażanie się kolonii bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się azotynów.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(26-01-2013, 16:57 PM)rafal.gorzow napisał(a): Jak czepiasz się u innych pisowni, to u Ciebie takie błędy pojawiać się nie powinny, nie uważasz?

Oczywiście, gdy się widzi błąd, należy na niego zareagować, ale nie należy przeceniać siebie jako reagującego, a w tym przypadku problem osobisty przesłonił nie tylko zdrowe myślenie ale i zasady kultury osobistej. Nigdy nie wytykam błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, bo nie znam na tyle języka polskiego. Wytykam błędy "akwarystyczne", których na twoich forach nie brakuje. Co do reszty, to odsyłam do tego wątku i wypowiedzi Administratora tego forum, która wyjaśnia wszystko:
(27-01-2013, 12:04 PM)Topielec napisał(a): Ostrzeżenia za błędy w pisowni to u nas ostateczność, bo dla nas w pierwszej kolejności liczy się merytoryka wypowiedzi i na to stawiamy, dlatego proszę się skupić właśnie na tym Smile


Novi, piszę to co czytam i co słyszę na ten temat, od hodowców zbrojnikowatych oraz z własnych doświadczeń <zawsze był problem w zbiornikach bez podłoża, na czystym szkle>. Trzymanie tych ryb (zbrojników), w akwarium bez podłoża powoduje infekcje bakteryjne aparatów gębowych. Co do twojej teorii na temat "złych" stref beztlenowych, to niestety nic nie napisałeś z praktycznego podejścia. Opierasz się na opisie z książki Ringa i Jakubowskiego (1969 rok!!!) chyba, tam piszą jaki to siarkowodór jest szkodliwy i jakie to zło owe strefy. Tyle, że to leciwa pozycja z takimi "kwiatkami": "Tak wysokiej zasadowości nie wytrzymują już żadne ryby. Niekorzystna jest już woda o pH niewiele ponad 8." Wybaczcie wielbiciele jezior afrykańskich - wasze zbiorniki zamarły właśnie. Chyba, że podzielasz opinie speców od reklamy, jak tu: http://sklep.wodna-kraina.pl/p/82/80/azo...rtowe.html

Jedna pozycja naukowa, w której podane jest, że siarkowodór zabił ryby w akwarium?
Może pozycja, w której podane jest stężenie jakie musi osiągnąć w wodzie aby zabić? A rozpuszcza się kiepsko w wodzie. Tyle tylko, że siarkowodór jest ujmując to lakonicznie "zapachem" wody. Na to, z jaką formą siarkowodoru mamy do czynienia ma wpływ pH w akwarium. Im niższe, tym więcej siarkowodoru występuje jako gaz, a mniej w postaci rozpuszczonej. Przy wyższym pH siarkowodór występuje jako jon siarczkowy, czyli właśnie w postaci rozpuszczonej, w której nigdy się nie odgazowuje, jak bardzo byś nie napowietrzał wody w akwarium. . Dlatego akwaryści z wodą o wysokim pH muszą uważać, gdyż przy pH 9 tylko 0,7 % to siarkowodór w postaci gazowej a reszta to rozpuszcza się w wodzie, zatem podmiany, bo cykl biegnie dalej.

Gdybyś nie grzebał w akwarium to byś problemu nie miał. Po za tym, mając rośliny zasadzone w zbiorniku nie wiem dlaczego zabierasz im "pożywienie" ?
Po za tym chciałbym abyś pokazał metan w akwarium albo CO2 wydobywające się z podłoża. Nie grzeb łapami w dnie i będzie wszystko dobrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(27-01-2013, 22:58 PM)Killifish napisał(a): Opierasz się na opisie z książki Ringa i Jakubowskiego (1969 rok!!!) chyba, tam piszą jaki to siarkowodór jest szkodliwy i jakie to zło owe strefy. Tyle, że to leciwa pozycja z takimi "kwiatkami": "Tak wysokiej zasadowości nie wytrzymują już żadne ryby. Niekorzystna jest już woda o pH niewiele ponad 8." Wybaczcie wielbiciele jezior afrykańskich - wasze zbiorniki zamarły właśnie.

Jedna pozycja naukowa, w której podane jest, że siarkowodór zabił ryby w akwarium?

coś mi sie wydaje że wspomniana pozycja książkowa I wydanie nie za bardzo rozpieszcza miłośników Tanganiki i Malawi, nie wspominając o wiktorii. To nie te czasy, wówczas nikt o hodowli ryb z Tanganiki nie słyszał. Czyli jak sie domyślam nie mogło być o tych rybach/biotopach mowy. Możliwe że jakieś wzmianki są w drugim wydaniu, ale też wątpię.
Zainteresowanie Tanganiką tego co pamiętam przypada tak naprawdę na początek lat 80-tych, a na pewno po 1986 roku, wiadomo dlaczego Big Grin.

Killi, a są jakieś pozycje naukowe dotyczące ryb akwariowych (środowisko itd.)? kurcze jakoś mi to umknęło. To że siarkowodór miał wpływ na ekosystem w stawie hodowlanym to może by i znalazł Wink
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ale ryby z wód o pH >8 są w tej książce.

Rufus, widać słabo szukasz, bo jest wiele pozycji naukowych dotyczących ryb akwariowych i ich zachowań w akwarium oraz procesów zachodzących w zbiornikach. Chociażby, badano wpływ wielu mitów w akwarystyce na karpiowatych [b]w warunkach akwariowych[b]. Niestety badania te nie mają 30 lat, a zaledwie kilka miesięcy i trzeba je kupić.

Staw, jezior, rzeka to nie akwarium, sądziłem, że rozróżniasz skalę problemu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Hmm... Nie wiem, ale wydaje mi się, że chyba zbytnio odeszliśmy od tematu, jakim jest zabezpieczenie szkła podstawy baniaka przed kamieniami... Który to temat, wydaje mi się, został wyczerpany Wink Może nowy wątek założyć i przenieść Waszą dysputę tam? Bo tak, to wnioski się zatracą w temacie niezwiązanym z tą frapującą kwestią.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Są modzi i Admin, bez obaw, zrobią co trzeba Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości