• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca - pielęgnacja

#1
Hej, nie mam pewności czy ten temat dobrze umieściłem.
Zastanawia mnie jedna rzecz apropo stworzenia dobrych warunków dla szatanów w akwarium. Mianowicie ja jako człowiek czarnych wód nigdy nie miałem tego problemu.

Czy trzymając te ryby gdzie na dnie jest oczywiście piasek należy w trakcie prac serwisowych je odmulać ? Jak tak to często ? Co podmianę raz w tygodniu ?
Czy ewentualnie do tego ktoś z Was używa jakiś urządzeń, które do tego celu jego zdaniem nadają się idealnie i spełniają swoją funkcję lepiej niż np. zwykły wąż którym spuszczamy wodę ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja nigdy nie odmulam piaszczystego dna. Nie widzę takiej potrzeby, zwłaszcza przy rybach, które - jak satanki - są związane z dnem i często je przekopują. Nie miałbym czego odmulać, bo wszystkie resztki dość szybko trafiają do filtrów 
Aktywność ryb wspomagana jest przez odpowiednią cyrkulację wody w akwarium, toteż odchody nigdy nie zalegają na dnie przez dłuższy czas, pomimo że wystrój akwarium z tymi rybami jest dość bogaty (korzenie, kamienie, groty dla L-ek).

Ostatni raz odmulałem akwarium jakieś 10 lat temu, kiedy na dnie miałem żwirek.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam, podam maly przyklad... Gdy po 3 latach od zalozenia, likwidowalem 625 l akwarium (przeprowadzka..) piasek byl bardziej czysty niz gdy ko kupowalem. Juz pod koniec przeprowadzki, wyciagalem go z akwa i zagarnialem reka a w akwarium wciaz bylo jeszcze troche wody - pozostawala ona czysta...nawet przy burzliwym mieszaniu piasku. Akwarium tego nigdy nie odmulalem i nie robie tego teraz tez. Pozdrawiam...Oczywiscie jezeli od czasu do czasu nagromadzi sie w akwa troche organicznego"syfku" mozna go sciagnac wężem aby nie psul wody ... ale z mojego doswiadczenia wiem, ze jak jest cos do odciagania w akwa z satanoperkami to albo jest w nim  za duzo ryb, albo podajemy za duzo pokarmu...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wielkie dzięki za odp. i cieszy mnie, że jest właśnie taka Smile. Myślę, że przerybienia. Pytanie było na wszelki wypadek bo to moje pierwsze satanoperki i chcę wiedzieć wszystko o hodowli i warunkach jakie należałoby im stworzyć aby nie było żadnych niespodziewanych i niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Jak pozwolicie to będę pytał o różne aspekty związane z hodowlą tych szatanów.

I w sumie już bym kontynuował tzn. jaką dietę mają Wasze szatany ?
Czym dokładnie je karmicie i ile razy dziennie oraz ile razy w tygodniu ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja swoje karmiłem 3 razy dziennie i dostawały codziennie 3 pokarmy na przemian: coś z pokarmów roślinnych, coś z mrożonki i coś z suchego (granulat lub płatki d-alio plus). Dodam że mówiąc "coś" z roślinnych mam na myśli również naturalne pokarmy jak np. gotowany brokuł, a mówiąc mrożonki mam na myśli również ochotkę za którą przepadają (np 3 razy w tygodniu raz dziennie). A jak moje ryby na takich pokarmach wyglądały możesz zobaczyć w...kalendarzuWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kurcze 3 x dziennie..., i tak 7 x w tygodniu ? Ochotka ? To ja jakoś inaczej planuję je karmić...

Ale dzięki za odp.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja swoje karmię 2 razy dziennie. Najczęściej podawane mrożonki to: lasonogi i kiełż, rzadziej: szklarka i kryl.
Dostają też pokarmy suche - głównie OSI (płatki dla pielęgnic, granulaty cichlid i spirulina pellets), JBL (pokarm dla pielęgnic z krylem), niekiedy NF. 
Wbrew opinii, z jaką się kiedyś spotkałem, satanki są zawsze pierwsze do karmienia. Zanim inne ziemki (altifronsy) się zorientują, że podano do stołu, moje jurupari zdążą już pochłonąć znaczną część posiłku Smile
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To ja nie mam tak łatwo, a raczej moje szatany.
W baniaku pływa 50 szt Perezów i nie miałem pojęcia dobierając je do szatanów jakie mają zwyczaje "przy stole". Muszę kombinować żeby cokolwiek spadło na dno a jak coś spadnie to i tam potrafią wszystko wyskubać.

A co do diety to myślałem, że więcej roślinnego pokarmu im podajecie.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
U mnie udział pokarmu roślinnego to jakieś 30 % karmy suchej. Być może powinno być nieco więcej, ale z tego co wiem są to ryby żywiące się w naturze zróżnicowanym pokarmem.

Moje satanki wcinają pokarm z toni zanim zdąży opaść na dno i zawsze czekają pod powierzchnią wody kiedy widzą zbliżający się posiłek.

A tak przy okazji - jak duże masz te perezy? Satanki nie stanowią dla nich zagrożenia?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(25-02-2015, 00:43 AM)bernard napisał(a): U mnie udział pokarmu roślinnego to jakieś 30 % karmy suchej. Być może powinno być nieco więcej, ale z tego co wiem są to ryby żywiące się w naturze zróżnicowanym pokarmem.

Moje satanki wcinają pokarm z toni zanim zdąży opaść na dno i zawsze czekają pod powierzchnią wody kiedy widzą zbliżający się posiłek.

A tak przy okazji - jak duże masz te perezy? Satanki nie stanowią dla nich zagrożenia?
Wiesz moje demony mają ok 6 cm a perezy 2-4 cm i póki co to perezy są "zagrożeniem" dla demonów Smile.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości