• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w akwarium z pielęgnicami (nietypowe rozwiązanie)

#1
Witam wszystkich forumowiczów.  

Jest to mój pierwszy post związany z akwarystyką, ponieważ zawsze dużo czytam i staram się nie zaśmiecać forum. 

Czytałem i czytałem, i czytałem, i nie znalazłem odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące projektowania sumpa. 

Jaki powinien być przepływ wody przez część biologiczną w sumpie?

mówienie o wydajności pompy nie ma sensu bo przy przekroju 100 cm kwadrat i 30 cm kwadrat potrzeba innej pompy do uzyskania takiej samej prędkości przepływającej wody.

Ja planuje zrobić sump z bajpasem, a mianowicie cześć wody będzie szła przez cały sump a część tylko przez mechanikę ponieważ chce mieć wydajną filtrację mechaniczną a nie chce z biologa zrobić pralki. No i właśnie ile to pralka a ile to za mało? 

Na koniec dodam ze sump będzie z akwa 150 litrów wszystko policzone i spokojnie wystarczy. Moj zbiornik z pielęgnicami ma 840 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(05-12-2016, 23:12 PM)kaczy997 napisał(a): ...No i właśnie ile to pralka a ile to za mało?
Też czasami mnie to zastanawia, bo co to znaczy? - że niby jak już powstanie "pralka" to co - nie ma filtracji biologicznej?

Jaka jest różnica jeżeli woda przepłynie powiedzmy raz przez złoże biologiczne ale po woli a w innym przypadku jeżeli przepłynie 5 razy ale odpowiednio szybciej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jeśli zastosujesz w sumpie 50 litrów wkładu to i tak nie będą one obmywane równomiernie. W jednym miejscu woda przepłynie szybciej w innym wolniej. Daje to większą różnorodność w natlenieniu złoża a co za tym idzie bardziej wszechstronną obróbkę związków azotu.
Sam osobiście stosuje zasadę max 2 litry wody na minutę przez 1 litr wkładu. W efekcie przez złoże 50 litrów na godzinę może przepłynąć 6000l wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
a skąd taka zasada i dlaczego akurat taka?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Star 
(06-12-2016, 15:08 PM)filas napisał(a): a skąd taka zasada i dlaczego akurat taka?

Bo zasady muszą być i trzeba się ich trzymać Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No ja rozumiem, tylko ciekawi mnie czy to ktoś kiedyś na prawdę przebadał, poznał i jest w stanie mi wytłumaczyć. W akwarystyce często bazujemy na własnych zasadach lub panującej opinii, ale jak jest w rzeczywistości?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Kiedyś wyczytałem coś takiego w książce/poradniku o tematyce akwarystycznej i jakoś tego się trzymam. Sprawdza się więc nie zmieniam bo po co...?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
A już liczyłem, że coś z tego wyniknie i dowiem się więcej Wink

Ciekawy temat bo nie do końca chyba poznany i wyjaśniony, przynajmniej dla mnie. Woda stoi, nie płynie, to będzie brak wystarczającego tlenu, woda płynie coraz szybciej to teoretycznie tlenu dostarczamy coraz więcej ale ciekawe jaki ma to w pewnym momencie wpływ na filtrację biologiczną?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No Właśnie ciekawy bo tacy z nas specjaliści od mikrobiologi ( marni). Byłem kiedyś w oczyszczalni ścieków stutysięcznego miasta i okazuje się że tak wcale nie ma pokładów żwiru, keramzytu czy innego ustrojstwa. Pamiętam bardzo dokładnie jak przewodnik pokazywał nam basen w którym odbywa się najważniejszy proces oczyszczania właśnie na bazie bakterii. Zbiornik ten to nic innego jak basen z niewyobrażalnym natlenianiem, normalnie piana a nie woda. Szczerze to bardziej przypominało właśnie pralkę niż spokojny proces.

Po latach dorobiłem się domu i swojej mini oczyszczalni i co się okazuje w niej też zero wkładu, tylko środkowa przegroda bardzo mocno napowietrzana.

I tu właśnie się rodzi pytanie. Czy duży przepływ jest w ogóle szkodliwy. Może właśnie ważniejsze jest żeby woda była mocno natleniona? Może w sumpie powinno się zamontować kostkę napowietrzającą w złożu z ceramiką.

Bardzo mnie to ciekawi bo chcę u mnie zastosować przepływ minimum 4 tyś l/h i może wcale nie muszę omijać złoża ceramiki tylko spokojnie puścić całość na ceramikę a w ramach ulepszenia dołożyć napowietrzanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Daj 70-100L złoża i spokojnie możesz taki przepływ dać. Ja mam max 7-8k l/hej ale mam 120 litrów gruzu w sumpie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości