• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtracja w akwarium z pielęgnicami (nietypowe rozwiązanie)

#21
Tylko czy biologia nie bedzie zaburzona jesli bedziemy ciagneli przez zwir, a raz w miesiacu odwrocimy przeplyw i wepchamy wode pod niego i caly material ktory sie rozklada zacznie sie unosic? Wiem ze to niezla alternatywa na odmulanie ale czy sie sprawdzi ? Moze lepiej napedzac podzwirowke jakas glowica cirkulator (o ile dobrze pamietam to ktorys model mial wlasnie regulacje przeplywy zasysanie/wtlaczanie) a wode z toni puscic przez sump?
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Sorki tuptuś ale ja bym nie czytał forum dyskowego, być może źle myślę i mnie wyprowadzisz z błędu ale "forum dyskowe" kojarzy mi się z hodowcami okazów i większość właścicieli okazów raczej za priorytet ma "utuczenie" garbatego dyska niz cieszenie się jego naturalnym rozwojem - patrz akwarium MatB Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
I tu mnie filas przekonałeś skoro w naturze nie ma takiej filtracji bo nie ma to i ja przestanę kombinować. Ale za to z uwagi na to iż w naturze tak jest zastanawiam się nad zamontowaniem jakiegoś cyrkulatora przy dnie który raz na dzień  ( nie na stałe Max godzina najlepiej wieczorem) poruszy porządnie dnem tak jak to ma miejsce w nurcie rzeki.

Do wszystkich zwolenników piaskownicy, Panowie i Panie naoglądałem się filmów na youtube z naturalnego środowiska pielęgnic środkowoamerykańskich i piachu tam jak na lekarstwo, ba nawet drobny żwir to rzadkość, raczej głazy liście patyki i namułek.

A zapomniałbym się odnieść do naszych wód, wspomniane wyżej przykosy są na szczycie piaszczyste a za przykosą zawsze jest twardo na dnie i to tam jest cała ryba, na szczycie na luźnym piachu ryby ani śladu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Zrób plenum lub dsb w sumpie i poznasz moc piasku Wink
Filip tu nie chodzi o tuczenie a o filtrowanie wody. Co ma ideologia do filtrów? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
W zasadzie nic, ale ja jestem trochę uprzedzony i czasami potrzebuję wsparcia Wink
Kilka razy byłem na takim forum poczytać i jakoś chyba źle trafiłem bo zawsze wszystko sprowadzało się do uzyskania "okazów" - nawet filtracja! Widzisz to taka ironia - dyski to ryby, które mi się podobają ale skażone ich właścicielami, po drugiej stronie apisto - kurduple dla mnie nic nie warte ale ich właściciele niemal zawsze dbają o ich warunki na podobieństwo jak jest w naturze. Widziałeś kiedyś akwarium biotopowe z apisto z filtrem podżwirowym? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Z  racji tego, że ciężko znaleźć kogoś kto sprecyzuje szybkość wody przepływającej przez złoże, to może napiszcie jak u was w sumpach to wygląda, znaczy wydajność pompy i otwór przez jaki przepływa w miejscu biologii no i rodzaj zastosowanego złoża.
Pisanie tu o ilości zastosowanego złoża nie ma sensu bo można tyle samo ceramiki upchać do ruru fi 50 i do rury fi 300 i efekt będzie całkiem inny, w pierwszym przypadku szybki wydłużony przepływ a w drugim powolny ale krótki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
(07-12-2016, 00:40 AM)filas napisał(a): Widziałeś kiedyś akwarium biotopowe z apisto z filtrem podżwirowym? Wink
Nie, ale zagęszczenie ryb tez robi swoje bo apisto pływa na ogół 1+2 w 100L a dysków pływa 6-7 na 300L i teraz pytanie. Które nastraja bardziej? Wink


(07-12-2016, 00:49 AM)kaczy997 napisał(a): Z  racji tego, że ciężko znaleźć kogoś kto sprecyzuje szybkość wody przepływającej przez złoże, to może napiszcie jak u was w sumpach to wygląda, znaczy wydajność pompy i otwór przez jaki przepływa w miejscu biologii no i rodzaj zastosowanego złoża.
A jeśli sump jest podzielony nie symetrycznie?
Szerokość sumpa 40cm, zasypany do 40cm wysokości i pierwsza komora pod mechanika ma 30 cm a druga ma 60cm długości. I już mam w jednym sumpie dwie różne prędkości przepływu przez złoża Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Nie no tuptuś to oczywista oczywistość, droczę się tylko z Tobą Smile Głównie chodziło mi żeby odsunąć pomysł z filtrem podżwirowym. Dla mnie podłoże w akwarium ma służyć rybom ewentualnie roślinom jeżeli są a nie jakiejś filtracji wymuszonej mechanicznie. To tak jak by mieć psa i nigdy go nie wyprowadzać na trawę tylko na betonowy plac bo łatwiej jest pozbierać kupy no i pies się nie pobrudzi Wink a tak właśnie mam wrażenie, że jest u większości hodowców "okazów dyskowych".

Odnośnie samego sumpa to osobiście nie doczekałem się u mnie docelowego rozwoju sytuacji ponieważ największa komora w pewnym momencie posłużyła jako kotnik dla młodych ryb, których nie miałem wtedy gdzie ulokować a bardzo mi na nich zależało. Tak więc nie doczekałem się zamierzonych rezultatów. Przy budowie sumpa sporo posiłkowałem się projektem Michała:



Wykorzystuje on tzw. myjki kuchenne - mają sporą powierzchnię i są relatywnie tanie. W kolejnej komorze umieścił media o nazwie K1 Smile - to te wirujące białe "kosteczki". Moim zdaniem w komorze z K1 powinno być doprowadzone dodatkowe napowietrzanie bo po przejściu wody przez myjki dodatkowa porcja tlenu na pewno jest wskazana.
Jeżeli chodzi o przepływ to nie miałem na to żadnego wzoru i podobnie jak Ty próbowałem się tego dowiedzieć, jednak jak zauważyłeś nikt raczej nie potrafi tego wyliczyć ani nie potrafi określić skrajnych wartości żeby było jak najlepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Woda spływająca do komina w pewnym stopniu dotlenia się sama więć jakoś tam bardzo dotleniać jej na początku nie trzeba i nitryfikacja działa tak jak powinna. Zastanawia mnie czemu tak kurczowo trzymacie się samej filtracji tlenowej? Przecież w sumpie gdy woda w pierwszych etapach się odtleni przy zastosowaniu dużych komór z powolnym przepływem dochodzi do denitryfikacji. I to właśnie dla mnie jest największa przewaga sumpa nad kubłami i innymi sposobami filtracji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(07-12-2016, 00:00 AM)kaczy997 napisał(a): Do wszystkich zwolenników piaskownicy, Panowie i Panie naoglądałem się filmów na youtube z naturalnego środowiska pielęgnic środkowoamerykańskich i piachu tam jak na lekarstwo, ba nawet drobny żwir to rzadkość, raczej głazy liście patyki i namułek.
Masz rację. Pamiętaj jednak, że we wspomnianym mule znajduje się piasek, i to w formie lepszej niż my możemy zaoferować rybom - bo bardzo drobny. Takich drobin nie da się mieć w akwarium, bo wszystko wciąga filtracja, dlatego warto użyć w podłożu choćby i jakiś tam ułamek drobnego (w granicach rozsądku) piasku - wiele razy była tu mowa o tym jak ważne jest to dla zdrowia ryb.

Ryby zwykle unikają otwartych piaszczystych przestrzeni - ze względów bezpieczeństwa - co nie znaczy, że się na nich nie pojawiają.

Oczywiście zrobisz jak uznasz za stosowne Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości