• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Choroba

#1
Witam, 

Zauważyłem kilka dni temu, że jedna A. Agassizi ma na boku niewielką białą narośl podobną do waty. Wstępnie zdiagnozowałem jako pleśniawka i dodawałem przez kilka dni do akwarium Kordon Prevent ich. Pleśniawka jakby zaczynała się cofać, ale została rana, biało-różowa. Rybi pływała sobie normalnie i pobierała pokarm, co uznałem za dobry znak. Teraz znalazłem ją leżącą na dnie i oddychająco ciężko. I teraz już nie jestem pewien czy poprawnie zdiagnozowałem chorobę. Liczę sie z faktem ze ta sztuka nie przeżyje, ale jeden samiec ma podobną ranę w okolicy pyska i się o niego obawiam. 


I jeszcze jak tak przyglądam się rybie z różnych stron, to mam wrażnie, ze ma coś pod skórą, jakby cysty, których normalnie nie widać, dopiero pod światło widać zmiany w fakturze łusek. 


Pojemność zbiornika- 360l 
Wymiary zbiornika- 120x50x60
Jak długo zbiornik funkcjonuje- pół roku
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)-JBL 1501e, 901e, Crystalprofi i80
Obsada- 7x agassizi WF, 5x kosiarka, 10x krewetka amano
Parametry wody:
ph-6-6.5
KH<1
GH<1
NO2-0
NO3-0
Częstotliwość i wielkość podmian wody-20-30% co tydzień
Jak przyrządzasz wodę do podmian-RO
Czym ryby są karmione oraz jak często-czasem żywa artemia/wodzień, znacznie częściej mrożonki aretemia, wodzień, czarny komar i jaja krabów. Suchy to naturefood, ale tym karmię około 1x w tygodniu
Objawy chorej ryby-j.w.
Czy ryby były ostatnio leczone-nie
Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby-kosiarki i krewety doszły jakiś miesiąc temu


Rośliny, to głownie anubiasy, microsoria, trochę mchów. 
Korzenie, na podłożu piach drobny, nawet bardzo drobny. 

Macie pomysł co to może być albo jak to leczyć?
   
i samiec 
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
A zrobiłeś kwarantannę nowym rybom przed wpuszczeniem do zbiornika z Apisto?

"Mieszanie biologii" - teraz to trzeba zrobić wymazy z ran i sprawdzić co to jest. W ciemno nic nie wyleczysz.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(23-05-2014, 17:09 PM)Robert M. napisał(a): A zrobiłeś kwarantannę nowym rybom przed wpuszczeniem do zbiornika z Apisto?

"Mieszanie biologii" - teraz to trzeba zrobić wymazy z ran i sprawdzić co to jest. W ciemno nic nie wyleczysz.

Marta

Ponad 3 tygdnie miałem je w osobnym zbiorniku gdzie podlewałem je systematycznie wodą z głównego akwarium. Niestety jak widać niewiele to pomogło. 
Będę walczył szkiełkiem i okiem, żeby zobaczyć co to za szkodnictwo. Szkoda rybki, bo osieroci kilkadziesiąt młodych włóczących się po akwarium. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pleśniawka nie występuje u ryb ciepłolubnych.
Warto to sobie wbić do głowy na całe życie. Wink

Poświęć 1 sztukę pod szkiełko. Ja się tu bardziej "świństwa" od kosiarek spodziewam. Im też robiłeś kwarantanne?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(23-05-2014, 21:08 PM)Killifish napisał(a): Pleśniawka nie występuje u ryb ciepłolubnych.
Warto to sobie wbić do głowy na całe życie. Wink

Poświęć 1 sztukę pod szkiełko. Ja się tu bardziej "świństwa" od kosiarek spodziewam. Im też robiłeś kwarantanne?

Dzięki, tego nie wiedziałem.

Właśnie kosiarkom i krewetom robiłem tą kwarantannę. Właśnie dziś będziemy pod mikroskop brać i patrzeć co za zjadliwe paskudztwo ją trafiło. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
[quote='Killifish' pid='71144' dateline='1400872124']
Pleśniawka nie występuje u ryb ciepłolubnych.
Warto to sobie wbić do głowy na całe życie. Wink


..pod warunkiem ,że mają odpowiednio wysoką temperaturę!! A tu kolega nic nie wspomniał o temperaturze!!
...do tego co podałeś podnieś trochę temperaturę i obserwuj!! Jeżeli to pleśniawka to zniknie! ( bynajmniej).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pleśniawka de facto nie występuje w temperaturze powyżej 18-20*C. Powyżej tej temperatury grzyb się prawie w ogóle nie rozwija. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
..panowie!! Nigdzie ( chyba ,że się mylę) Saprolegnioza czyi pleśniawka nie jest opisywana ,że występuje poniżej konkretnie określonej temperatury!! Autorzy publikacji piszą natomiast ,że występuje poniżej określonej temperatury dotyczącej konkretnego gatunku ryby!! Pomijając oczywiście ,że na rybach osłabionych itp itd!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mylisz się. Wink
Wystarczy poczytać trochę o grzybach wywołujących pleśniawkę, znajdziesz tam informacje o tym, że grzybnia nie rozwija się lub rozwija się bardzo powoli w temperaturach powyżej 20*C. 
Możesz się też popytać ichtiopatologów, przykładowo wspominał o tym na swojej prelekcji Piotr Międła z Animalian.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
...rozumiem!!Masz rację..Ale mi chodzi o temperaturę jako samą w sobie ,że jest przyczyną!!Co do grzybów jako przyczyny zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości!!!Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości