• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca sp. "Amazonas Red" - tarło

#1
Witam, już od kilku dni widziałem , że coś się "święci" w akwarium , ale nie podejrzewałem , że sprawy przybiorą taki obrót...Smile Własie odbywa się tarło moich Satanoperca sp. z rio Para... Nazwałem je "Amazonas Red" Ponieważ bardzo przypominają te,  opisane przez Lee Newman'a . Teraz wiem że wszystko zaczyna się układać w jedną całość. Tarło również przebiega wg. opisanego "schematu"  - To samica była rybą która je zainicjowała jak również ikra brana jest do pyska od razu po jej złożeniu.
Jedyne co muszę zrewidować to poglą o długim czasie dojżewania satanoperek - moje ryby mają ok 2 lat. i 10-12 cm. długości..!
Po za tym dopiero zaczynają się wybarwiać... Tak czy inaczej idą oglądać je dalej ( zdjęć będzie mało , ponieważ w akwa jes ciemno a ryby trą się w jego rogu....) Kilka jednak zrobiłem...

Jeszcze tylko parametry wody..
pH - 6.5
Przewodność - 300 us
Temp - 28 C
więc całkiem "normalne" - w kwaśniejszej wodzie nie czuły się dobrze ale o tym może w jakimś artykuliku....SmileSmile
Pozdrawiam!

Tak wyglądały podczas zalotów
   

Tarło:
   
   

A tu samiec odgania ciekawskie ryby...
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Aż mnie dziwi, że nikt nie odpisał Wink Gratulacje, który to rozmnożony u Ciebie gatunek Satanoperca? Odchowujesz cokolwiek z tych tareł?

Piszesz, że dopiero zaczynają się wybarwiać - już widać, że niewiele będą ustępowały S. pappaterra, gdy nabiorą pełni barw.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bardzo ładne satanki, trzymam kciuki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam,  - dopiero drugi Piotrze..Smile Wcześniej chciałem za dużo satanoperek trzymać  w jednym akwarium. Teraz wiem, że to błąd... Młode od S.mapiritensis jak najbardziej odchodowałem...pierwsze tarła rozeszły się po Polsce kilka lat temu... Teraz około 60-tka młodych( 3-4 cm)  czeka na podróż do Arsika...Smile Satanoperki które wytarły się teraz są jeszcze młode i nie nie wiem czy samica donosi młode... Jak do tej pory to jestem w szoku, ponieważ samica z pyskiem pełnym ikry pływa sobie spokojnie w grupie z pozostałymi i ani samiec ani zadna inna ryba jej nie niepokoi... Samiec nawet czasami ciągle się do niej zaleca, ale b. delikatnie - bez przeganiania itp. Zupełnie inaczej niż u S.mapiritensis... Cudowne są te satanoperki...takie dni w zupełnosci rekompensują miesiące podmian wody, karmienia itp...
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Gratulacje Marcinie ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Gratulacje Smile Czyli lepiej trzymać Satanoperca w jednogatunkowych akwariach? 
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Myślę ,że tak - ale mnie równiez szkoda jest miejsca... Dwa gat. satanoperek w jednym akwa ( i nic poza tym) - to jest mój cel... Ważny jest tylko odpowiedni ich dobór - (patrz wątek tarło S.mapiritensis..)
Pozdrawiam! 
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Marcinie, ale widzę, ze wytarły się te "z kropkami". A jak te bez kropek? Więc w końcu to jest jeden czy dwa gatunki? ;-)


P.S. Te co czekają nie mają kropek...;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam, Arsik są to definitywnie dwa różne gat. Dzieli ich wszystko, zachowanie, wygląd i nawet nie pływają razem... Wytarły się tylko te z kropkami na pysku. Teraz trzymam młode w 10 L  wiadrze zanurzonym w akwarium ogólnym. Wiadro ma dwa otwory po bokach , i są one przykryte gąbką. W wiadrze jest filtr gąbkowy zasilany powietrzem, który wyrzuca wode z wiadra a świerza wpływa przez boczne otwory . Tym sposobem młode mają takie same warunki jak ich rodzice a mała objętość wiadra nie wpływa na nie negatywnie. Dostają żywą oraz dekapsyłowaną artemie. Jest ich naprawdę sporo a poniższe zdjęcie zostało zrobione po ok. tygodniu od wypuszczenia ich przez matkę. Zostawiłem jej kilkanaście młodych i trzymała je dzielnie przez ok. 3 tyg ! Ale póżniej widziałem że jak tylko je wypuszczała inne ryby dobierały się do nich..  Co najważniejsze samiec też brał udział w wychowie młodych i czasami też trzymał młode w pysku Smile Jak będę miał w końcu większe akwarium dla nich, wówczas oddzielę parę od reszty i poobserwuję dokładnie...
Co do tych satanoperek bez plam na pysku... Widzę że chyba jedna z nich jest inna niż pozostałe...Smile Ma ona na końcu płetwy grzbietowej wzór z regularnych kropek a pozostałe maja w tym miejscu opalizujące pasy i to niezależnie od wielkości... widziałem też zdjęcia Satanoperca sp. z Glassera i tam na płetwach dorosłych satanoperek również były takie kropki zamiast lini... Jak wrócę po świętach do domu - zrobię zdjęcia i przedstawie na forum. Może coś tu się również kryje.... 

Pozdrawiam!
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witam, na początku tygodnia odbyło się drugie tarło tych satanoperek...Samica wciąż trzyma ikrę. Myślę że to ta sama para. Młode z pierwszego tarła trzymają się dzielnie a teraz myślę, będą rosły jak na drożdzach - sezon połowów żywego pokarmu właśnie się u mnie rozpoczął....Oczlika i dafni jest pod dostatkiem...Smile Nawet dorosłe S.daemon się załapały..Smile
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości