• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paletkowicz...

#1
witam,
Późna godzina ale dzisiaj ,tak wyszło ,że nie śpię...

Powiem tak : jestem w sumie dość mocno doświadczony w hodowli dyskowców ( byłem aktywnym uczestnikiem wszystkich największych forów ''paletkowych'' ).
Przygodę z plackami miałem tylko przez 3 lata ale udało , mi się wychować młode , mieć jedną z lepszych aranżacji na pewnym forum ( zdjęcia mogę jeszcze przesłać ,bo posiadam ) itp...,ogólnie chłonąłem chyba wiedzę.

Miałem zbiornik 450l ,z powodu przeprowadzki i kompletnego braku czasu na zajmowanie się hodowlą palet ,postanowiłem sprzedać ryby i cały zestaw.

Ale oczywiście jeszcze z czasów szkolnych pozostał mi baniaczek 112l ( u rodziców na strychu ) ,kiedyś w sumie miałem w nim roślinne z neonami i ramirezami ,ale było to 8lat temu...
Postanowiłem na nowo ''odpalić'' tą 112-teczkę i pomyślałem nigdy nie hodowałem pielęgnic , oczywiście poza dyskami,skalarami i małymi pięlęgniczkami.
Wiadomo zbiornik mega mały ale , np dyskowce , koledzy uwierzcie mi ,że nie ma znaczenia dla nich wielkość zbiornika ( jeśli oczywiście ,jest stała podmiana wody).
ii oczywiście mowa o zbiorniku od 80l w górę...
Jest bardzo znany hodowca dysków z Wrocławia ,który rozmnażał i hodował w małych akwariach cudowne okazy...
ale oczywiście wiem ,że w przypadku dużych czyli ''waszych" pielęgnic chodzi głównie o walki o terytorium.

Ja ,szczerze się przyznam ,że "wygooglowałem'' hasło "pielęgnice" i to forum było wysoko...przeprasza ,za lenistwo ,że nie czytam forum dokładnie itp itd ale jestem nie cierpliwy i już chciałbym się na coś zdecydować w moim akwa. Oczywiście zaległości nadrobię , chociaż pewnie ,już swoją wiedzę nie raz ,nie dwa zdubluję.

Stąd moje pytania :
Standard pytanie - jaka obsada do 112 ?
Czy nadają się takie okazy jak MIODOWA? ELLIOTI ?
Jeśli ,już coś się nadaję ,to trzyma się w parach czy w haremach ?
Ważne pytanie - (nie ukrywam,że baaaardzo chciałbym mieć roślinki) , jakie pielęgnice nie zniszczą roślin ?
Jeśli jakieś nie niszczą ,to już jakich roślin ?
Czy można mieć mchy na korzeniach ?
Czy ma znaczenie rodzaj żwiru ( konkretnie u mnie już jest czarny bazalt - dziewczyna mnie na niego namówiła...)
Parametry wody , oczywiście mogę mieć jakiekolwiek ,bo posiadam RO.
Jakie jest takie szybkie ABC ,dla Waszych pielęgnic? czyli jak np dla dysków ,że każdy ma w sobie robale ,czyli potencjalną chorobę ale oczywiście może z tym żyć , rozmnażać się itp.itd.

Czy jednka najlepiej zrezygnować z pielęgnic i zrobić takiego małego roślinniaczka i wpuścić stadko neonów i parkę agassiza... ?

z góry dzięki za odp ( jak coś o dyskach ,mogę służyć pomocą )
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
1. Sprawdź szkło, po wielu latach to silikon do wymiany.
2. Jak czytam o dyskach w 112 litrach, to mi się kury w klatkach przypominają. Cel ten sam - kasa.
3. Bazalt i pielęgnice, to kompletny brak zrozumienia podstaw. Bazalt nie jest podłożem akwarystycznym, pielęgnice kopią.
4. Jeśli chcesz wprowadzać metody paletkowe przy "normalnych" pielęgnicach, czyli futerek mięskiem i karetka pogotowia z metro, to odradzam. Zalecam poczytanie forum, szczególnie świetnego FAQ o pielęgnicach z CA http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3171 , gdyż one Ciebie interesują.

Tyle na "dzień dobry", przywita się ktoś inny też? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
1.Silikon jest ok.
2.Ja dyski miałem w 450litrach...
3.Właśnie wiem ,że bazalt w ogóle nie jest do akwarystyki ale ,tak jak mówiłem dziewczynie się spodobał i pomyślałem ''dobra wpuszczę stadko neonków i koniec'' ale oczywiście chciałbym spróbować czegoś innego czyli jakiś pielęgnic...
4.Kto mówił ,że mam wprowadzać metody paletkowe ? w ogóle w jakim celu ?
Tak , na marginesie to dlaczego niby od razu po futrowaniu ma być karetka ??? !!!

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanka na końcu...
Napiszcie ,proszę wprost ,czy mogę mieć parki np Eliotti i pielęgnicy miodowej... szczerze najbardziej mi się podobają i z tego co już wiem ,to nie dorastają do jakiś ogromnych rozmiarów, tylko moje pytanie czy nie są jakoś ostro terytorialne i np nie da ich się utrzymać w 112l.
aaa i oczywiście jakie do nich mogą być roślinki ?
Żabienice , kryptokoryny , kabomby (pewnie nie ) ,mchy ?
i oczywiście czy ten bazalt mogę zostawić i czy ma jakiś sens zrobienie plaży gdzieś w akwa ?

Czy najlepiej zdecydować się na agassiza lub kakadu i neonki do tego ? ii oczywiście wtedy roślinki mógłbym dać....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Te dyski w 112 litrach to dobry żart...nie ma nic wspólnego z cieszeniem się akwarystyką i obserwacją ryb...świński tucz a poza tym nikt nie powiedział że te ryby były szczęśliwe i to że jeden czy drugi hodowca tak ryby "trzymał" to nie znaczy że trzeba brać z tego przykład - to tak dla tych mniej doświadczonych. Sam przerabiałem kiedyś dyskowce i teraz uważam że dyskowiec piękna ryba ale ta w formie dzikiej, bez bzdurnych barw, w akwarium przypominającym biotop. Często paleciarze traktują te ryby jak taką welonkę w kuli - ma być ładnie i kolorowo a do tego tuczyć by szybko rosły, a zbiornik zapchany wszystkim na kupę. Co do pielęgnic w roślinnym 112 litrowym akwarium ja raczej pozostałbym przy jakiś ciekawych pielęgniczkach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(15-11-2013, 15:49 PM)w-2 napisał(a): Te dyski w 112 litrach to dobry żart...nie ma nic wspólnego z cieszeniem się akwarystyką i obserwacją ryb...świński tucz a poza tym nikt nie powiedział że te ryby były szczęśliwe i to że jeden czy drugi hodowca tak ryby "trzymał" to nie znaczy że trzeba brać z tego przykład - to tak dla tych mniej doświadczonych. Sam przerabiałem kiedyś dyskowce i teraz uważam że dyskowiec piękna ryba ale ta w formie dzikiej, bez bzdurnych barw, w akwarium przypominającym biotop. Często paleciarze traktują te ryby jak taką welonkę w kuli - ma być ładnie i kolorowo a do tego tuczyć by szybko rosły, a zbiornik zapchany wszystkim na kupę. Co do pielęgnic w roślinnym 112 litrowym akwarium ja raczej pozostałbym przy jakiś ciekawych pielęgniczkach.

Dyskowce ,które wygrywają konkursy w Polsce często pływają pojedynczo lub w parach w zbiornikach 80l 112l ...
Przy umiejętnym prowadzeniu 4,5 dyskowców może być w 112l , oczywiście będą miały ''prawidłowy wygląd paletki'' i bez problemu złożą ikrę...
Nie chce mi się szukać zdjęć pewnego kolegi Łukasza (z Lubuskiego) ,który w 120l miał 7 czy nawet 8 przepięknych palet...
To czy mają bzdurne barwy to powiem tak :

Bierzemy 100 osób i pokazujemy akwaria wszystkie np 240l
1.Paletki (formy hodowlane) z rozsądną roślinnością i piaskiem
2.Roślinne z ławicą neonów i np apisto
3.Duże pielęgnice np pawiookie,zebry itp z korzeniami ,liścmi etc
4.Tanganika ,Malawi

50 osób wybiera 1.
30 osób wybiera 2.
10 osób wybiera 3.
10 osób wybiera 4.

Powiedział mi ,to kiedyś współwłaściciel dużego sklepu akwarystycznego w Warszawie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Zostaw sobie ten bazalt, zostaw sobie dziewczynę, a akwarystykę sobie daruj. Z tej mąki nie będzie chleba.

pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Darek, na tym forum nie znajdziesz orędowników męczenia ryb... I nikt tutaj nie przyklaśnie takim praktykom.

112l akwarium nadaje się na parę małych barwników/harem apisto/kilka muszlowców/ parę najmniejszych centralsów, ale nie na paletki. Wyrośnięty dyskowiec ledwie się obróci w takim baniaku....

P.S.
240l akwarium nie nadaje się nawet dla jednej sztuki p. pawiookiej. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
darek87,
Ty nie zmienisz podejścia do hobby jakie propagujemy na tym forum, my nie zmienimy Twojego.

Po co ta dyskusja?

Aha, i proszę, nie porównuj warunków wystawowych (nie mówiąc już o zarobkowo - hodowlanych) do tych, jakie należy zapewniać rybom, by czuły się dobrze, a nie tylko "kładły ikrę".
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Christo ,może pokażemy sobie zbiorniki w celu weryfikacji znajomości akwarystyki ?? oczywiście mój poprzedni 450l z paletkami
Bo wiadomo że : pokaż mi swoje akwarium a powiem Ci ,czy słuchać Twoich rad

PiotrK a jak zweryfikujesz dyskowca kiedy czuje się dobrze w zbiorniku ?
Bo mi się wydaję ,że jak wygra konkurs ogólnopolski , lub jak para złoży i odchowa małe i jak nie będzie jakoś mega zarobaczona to chyba wystarczy...
a i jeszcze jak ma idealne kształty ''paletkowe''

Ja nie chcę nikogo przekonywać ,bo wiadomo ,że zawsze jest lepiej mieć większe akwarium, tylko staram się wytłumaczyć ,że palety nie potrzebują ogromnego zbiornika,tak jak np pawiooka...

ale ogólnie ja jednak decyduję się na pielęgniczki i stadko neonków...
Jakie polecacie pielęgniczki ? Wczoraj w sklepie widziałem agassiza chyba odmian pomarańczowa ,szczerze podobała mi się ? Czy ją się trzyma w haremie?
Czy każdą roślinę można mieć przy małych pielęgniczkach ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie wiem co mam sądzić o tym ataku na nowego forumowicza... Czytam ten temat i nie widzę, żeby Darek chciał hodować palety w 112 l, a może ja nie umiem czytać...
Ze swej strony radziłabym jednak piaseczek, naprawdę ładnie wygląda, a do 112 l możesz dać np. akarki wiśniowe, piękne i łagodne rybki. Moim zdaniem nawet na 2 parki wystarczy. Nie kopią, nie niszczą roślin, a kolorki marzenie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości