• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [145l][Azja] Domowy nieład

#1
1. 84x36x48 = 145l
2. Oryginalna pokrywa Hagen 3x 24W T5 + kolorowe ledy
3. Aquael minikani 80 + jakiś wewnętrzny mały z watą
4. Grzałka Fluval 150W
5. Parametry zmierzę jak będę miał okazje
6. Mix roślin, korzeni oraz kokos
7. 1 betta splendens , X krewetki red cherry, X helenki, X otocinclus affinis
8. Nie znam nazw roślin

Tak w skrócie baniaczek dostałem wraz z wszystkim po za Bojownikiem kilka miesięcy temu. Początkowo miał to być baniak roślinny + krewecie.
Teraz baniak nie jest już mój i pływa w nim właśnie bojek. Po kilku rozmowach udało mi się właścicielkę przekonać aby zrobić choć po części zbiornik biotopowy.

Wiec chciałbym pozbyć się podłoża i zamienić je na piasek. Nie za bardzo wiem jak do tego się zabrać bo piach mam ale nie był on wcześniej w żadnym akwa wiec jest "surowy". Co doradzicie w takim przypadku?
Pozamieniać trochę rośliny to znaczy dodać jakiś nurzaniec i może coś jeszcze. Jakieś pomysły?

Właścicielka chciała by dołożyć jeszcze samice i ewentualnie jeśli można drugiego samca. Z tego co się orientuje to 2 samice jeszcze by uszły ale jak to jest z kolejnym samcem? Może zamiast samca doradzić jakieś "rozpraszacze" ?

Do zmian zabiorę się jak poznam wasze opinie i porady


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sądząc po szybie zaglonionej chyba za długo świeci Smile

2 samiec raczej w grę nie wchodzi.

Niech się wypowiedzą specjaliści,bo ja w temacie bojków słaby jestem.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Olej samiczki i samca, wrzuć stado razborek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Świeci chyba 8-10h nie pamiętam ale i to jest mało istotne bo przecież światło do roślinnego a do bojka powinno być inne co próbuje wprowadzić w życie. Najbardziej chodzi mi o to jak wymienić ten żwir na piach tzn jak go jakoś wcześniej zaszczepić bakteriami? Chyba ze wymienić tak po prostu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Najprościej byłoby go po prostu zasypać warstwą piasku przez jakąś rurę np, choć ja dosypywałem po prostu ręką. Akwa wysokie, więc ciut grubsza warstwa podłoża ujdzie.Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No tak było by najprościej ale ja zawsze kombinuje i jeśli jest opcja to wole ja wykorzystać i zrobić jak najlepiej się da a nie iść w półśrodki Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Akurat najlepsze są właśnie najprostsze rozwiązania, a kombinowanie różnie może się skończyć. Biologia zachowana, najmniej roboty oraz stresu dla ryb i roślin. Wszystko inne będzie bardziej inwazyjne. Nie wiem tylko czy nie będzie to jakimś problemem dla krewetek bo się na nich nie znam, ale chyba nie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W końcu udało się zrobić szafkę pod baniak Big Grin Teraz na dniach wymiana żwirku na piasek, dodać roślin i uzupełnić obsadę.

Obecnie pływa 1m/2f betta. Samice strasznie go obgryzają i nie za bardzo wiem czemu , otoski krewecie oraz helenki. Krewetki będę chciał przełożyć do innego baniaka a w ich miejsce jak zdobędę Pangio oraz ławiczkę jakiś mikrusów.

I teraz prośba do tych z większa wiedzą od mojej które rośliny występują w Azji.
Jakie "rozpraszacze" polecacie i w jakiej ilości.

Czy jest opcja dołożenia jeszcze jednego samca betta już po przemeblowaniu i zagraceniu??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak jak pisałem baniak czekał na zmiany, w końcu mogę się nimi pochwalić Wink Żwirek został zastąpiony piaskiem, część rosliń rownież "wyszła". Doszły nowe liście oraz szyszki.
Z obsady pozostały tylko 1m/2f betta oraz helenki. Jedna z samic jest nie małym władcą w baniaku co widać po samcu najprawdopodobniej będę musiał też się jej pozbyć ;(

Zmiany które jeszcze planuje to dokupić kilka roślin - Hygrophila corymbosa oraz jakaś Cryptokoryne ( tyle jej odmian że sam nie wiem co będzie pasować).
Z obsady planuje dołożyć z 6 Pangio i jakąś mniejszą ławiczke.

Akwarium zalane tylko na wysokość 28cm celowo przy bojka liczy się powierzchnia lustra wody wiec niema konieczności zalewania całkowitego. Będzie to mój pierwszy baniak zalany do połowy chciałbym aby przestrzeń pomiedzy lustrem wody a pokrywą zarosly rośliny zobaczymy jak to wyjdzie w praniu Smile

To chyba na tyle czekam na wasze opinie
   
       
           
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie rozumiem dlaczego szafka ma punkt podparcia w 1/3, a nie na środku, ale skoro akwa nie będzie zalewane do pełna nie powinno być problemu. Piasek - wiadomo - na plus.

Jak mniemam to jest ten zbiornik z pralką wywołaną przez 2217. Daj deszczownię w połowię wysokości części nadwodnej, skieruj na szybę i niech woda sobie po niej spływa (na przykład)Smile. Na 3 fotce od końca widzę pałąk Eheim'a użyty do góry nogami - kolejne rozwiązanie którego nie rozumiem.
Aktualnie…
- 300l ameryko-afryka
- 240l Azja
- 202l Nowa Gwinea
- 156l Azja
- 60l Ameryka Południowa
- 50l przedszkole




 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości