• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: sump bez komina

#1
Wiem, że jest dość dużo tematów o sumpach (przyznaje się, że pobieżnie je przejrzałam), ale jako, że nigdy nie widziałam na własne oczy sumpa, jedynie z you tube'a, postanowiłam pomęczyć wszystkich tu zgromadzonych moim ustrojstwem.

Generalnie jakoś nigdy nie miałam w planach sumpa, ale po pewnych niefajnych przejściach doszłam do wniosku, że im więcej złoża filtracyjnego, tym jednak dla rybek lepiej. Nie wiem, czy to możliwe, ale mimo zerowego NO2, NO3 = 5-10, PO4 = 0 - 0,5, DOC waha się u mnie w granicach 6 - 10 (fakt, że ważność testu skończyła się ponad półtora roku temu) raz mi nawet pokazał, że mam 3, ale dzisiaj jednak 3 na 4 razy było, że 6 na pewno. W między czasie amoniak też mi skoczył do 2, choć zawsze jak wcześniej mierzyłam był zerowy, a stało się tak pewnie dlatego, że babcia dała trochę za dużo robali, a że mnie nie było czyszczenie filtrów opóźniło się o tydzień. Doszłam więc do wniosku, że cotygodniowa wymiana od 150 - 220 L wody i comiesięczne czyszczenie filtrów (Eheim 3 2180 i Unimax 700 + Pick up 2010) na nic się zdadzą, gdyż podejrzewam, że nawet nie jest to minimum wymaganej w moim akwarium filtracji. A rybki nigdy nie będą w super formie. Mam nadzieję, że to faktycznie usprawni moje akwarium na tyle, że rybki przestaną męczyć ataki wiciowców, i poziomy amoniaku oraz substancji organicznych będą na bezpiecznym poziomie. No i chyba nie obędzie się bez restartu, bo ostatni był robiony w kwietniu 2012, choć o dziwo żabienicom sprzyja to co się teraz dzieje w akwarium. No i chyba kolejną przyczyną jest fakt, że mam raczej żwirek jako podłoże, a z piasku mam tylko plażę. Tak czy siak, gdzieś mi zabrakło tych bakterii, że takie cyrki się zaczynają dziać.

Po tym przydługim wstępie przechodzę do konkretów:

Akwarium 840l
Zostaje filtr Eheim 3 2180, bo jest z grzałką
+ planowany sump 181,5 L (60x55x55)

Tak to mniej więcej widzę, choć zdaję sobie sprawę, że mój "projekt" może się okazać całkowitą porażką, bo normalnie nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia.

Sump:

   

Podstawowe pytanie: czy może być taki zawracający obieg?
Generalnie to myślę, że wlot do sumpa będzie grawitacyjny (skonstruuję sobie specjalny zasysacz, żeby się nie opić), a wylotem zajmie się pompa. Po przekątnej do komory, gdzie będzie wlot chciałam umieścić rurkę, która też ma być zassana i zamknięta, tak, że podczas podmiany tylko bym ją odkręcała. Rurka ma mieć taką samą średnicę jak wlotu i wylotu, więc, gdy będę wypuszczać wodę z sumpa wystarczy chyba tylko wyłączyć pompę, wtedy ile z akwarium wleci tyle wyleci z sumpa do ścieków. Świeżą wodę też chcę wlewać do sumpa. Myślę, że wszystko da się wtedy wyregulować zaworami ręcznymi, czyli zamknąć wlot i zostawić włączoną pompę. Jako watę należy rozumieć włókninę. Złoża są przykładowe, zresztą jeszcze nie etap na nie, węgiel też nie będzie przez cały czas, ale mam trochę wkładów z Eheima, dlatego je głównie powciskałam.

Podłączenie sumpa do akwarium:

   

Kwestię komina postanowiłam rozwiązać elektrozaworami NZ (czyli normalnie zamkniętymi), bo wydaje mi się, że komin służy tylko po to, aby zapobiec ewentualnemu przelaniu. Koszt takiego zaworu to co prawda około 270 zł, ale myślę, że warto, w przypadku awarii prądu. Chcę zamontować też elektrozawór na wylocie z sumpa, bo tak jak w brzęczkach, gdyby prądu nie było woda może się cofnąć i będzie kłopot.
Obydwie rurki na wlocie i wylocie mają mieć fi 1 cala, czyli 25 mm. Obliczyłam sobie, że na każdej z tych rurek mogę wywiercić 25 otworków o średnicy 5 mm. Mam nadzieję, że się nie machnęłam w obliczaniu, ale generalnie założenie było takie, że suma pól wywierconych otworków = polu rurki 25 mm w przekroju.
Na dole dałam rurkę na całej długości i trochę na ściany boczne, bo tam zawsze najwięcej syfu mi się zbiera, a wolę, żeby się to rozkładało w sumpie.
Elektrozaworki mają być takie i tu pytanie, czy takie mogą być:

http://www.lechar.com.pl/pl/products/vie...acza_3_8_3

   

Zawór membranowy do wody i cieczy nieagresywnych, NZ - normalnie zamknięty (otwarcie następuje w wyniku przyłożenia napięcia do cewki).
KOD: ESM86
DN 1"
Kv [m³/h] 9.6

Przez ten zaworek z tego co się orientuję, może przelatywać przez godzinę 9600 L, co daje 160 L/min.

Mam w domu taką pompę od ponad roku, generalnie leży, a szkoda by jej było nie wykorzystać, ale nie jestem pewna, czy taka się nadaje. Przepływ to 100L/min, więc jeśli moje obliczenia są dobre, to do elektrozaworu się nada, do tego jest przeznaczona do 1 calowych rurek, więc kolejny plus.

To ta pompa: TP 250

http://www.omnigena.pl/index.php?action=...ion_id=216


.jpg   tp250.jpg (Rozmiar: 24.31 KB / Pobrań: 485)

Kolejną rzeczą, jakiej nie umiem przeskoczyć to wielkość otworów w przepływie w sumpie, a może lepiej zabrzmi wysokość szybek przedzielających. Nie wiem ile mam zostawić miejsca, żeby był dobry obieg, czy 5 cm z góry i z dołu będzie ok? Albo inaczej: ile cm z góry i z dołu będzie ok?

Teraz grubość szyb, z jakiej będzie wykonany sump, czy 6 mm wystarczy czy musi być 8 albo 10 przy h = 55 cm?

I czy szybki przedzielające mogą być 4 mm (to są najgrubsze szybki jakie oferuje miejscowy szklarz).

Ile mm zostawić luzu na silikon?

Cały sump ma być obudowany coś jakby skrzynią, którą zrobię z płyty 207 X 140 (idealnie 6 kawałków się tam wpisuje, a nawet jeszcze miejsce w skrzyni wystarczy na butlę CO2 i wążSmile)

To chyba na dzisiejszą noc wszystkie pytania, ale pewnie jeszcze się zrodzą, najpierw jednak chcę wiedzieć, czy w ogóle jest się za co zabierać.
Cóż nawet jeśli projekt okaże się do bani, fajnie było się pobawić w trochę już zapomnianym przeze mnie CoreluSmile

Z góry dzięki tym, którym chciało się przebrnąć przez tekst i obrazkiSmile Proszę Was o uwagi, spostrzeżenia, albo ukazanie mi zupełnie nowej, bardziej światłej drogiSmile, z tym, że zaznaczam, że ogranicza mnie ilość miejsca, no i finanse, super jakby się znalazła jakaś ekstra tania opcja.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Katia, chyba chcesz niepotrzebnie przedobrzyć. W sumpie chyba lepiej zastosować przepływ góra-dół niż boczny, bo w bocznym w razie zabrudzenia wkładów woda będzie się przelewała górą ale to tylko moje przypuszczenia. Można zrobić przepływ pionowy przez pół sumpa i w następnej połówce znowy pionowy - patrząc z góry woda będzie płynęła w kształcie lit. U.
Rura zasysająca nie powinna być przy dnie bo otworki będą się zapychały, chociażby piaskiem. Suma powierzchni otworów 5mm w tej rurze musiałaby być i tak sporo większa od przekroju rury 25 mm. Tu przydałby się ktos z wiedzą nt mechaniki płynów (spadki ciśnienia, prędkość przepływu, itd.) bez dokładnych obliczeń to w zaproponowany przez ciebie sposób znacznie ograniczysz wylot wody.
Ale najważniejsze - zamiast rury z elektrozaworami zrób tzw. pudełko przelewowe, bo raczej nie wchodzi w grę budowa komina z prawdziwego zdarzenia z wierceniem otworóww dnie włącznie. Za oba zawory zapłacisz ponad 500 zł. Pudełko napewno będzie tańsze. Sposób z elektrozaworami teoretycznie powinien być ok ale tylko w teorii - pomyśl co będzie jeśli którykolwiek z zaworów nie zadziała, albo się uszkodzi (zamknie) przy sprawnym zasilaniu (czyli pompa będzie dalej działać). Ucz się na błędach innych, lepiej zastosuj sprawdzone i pewne metody. Prawidłowo obliczone komory w sumpie z tradycyjnym rozwiązaniem (komin albo pudełko) zapewniają praktycznie 100% pewność, że nie będzie potopu.
Sump najlepiej przykryć jakąś szybą. Obudować drewnem zawsze możesz, kwestia zabezpieczenia tego przed wilgocią, żeby nie spuchło, a szyba zawsze zmniejszy parowanie.
Rura sump-kanaliza: tutaj nie ma sensu dawanie dokładnie takiej samej średnicy jak na rury akwa-sump, bo szybkość przepływu wody i tak będzie inna, ze względu na mniejsze ciśnienie, bo niższy słup wody. Musisz to robic ręcznie obserwując poziom wody w sumpie, no i w akwa.
Tomas i Zyyys na pewno policzą ci wymiary komór w sumpie i zaproponują wymiary pudełka.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ta pompa to monstrum. 100l/min to strasznie dużo. Bez pudełka przelewowego (lub innego systemu overflow) to nie będzie działać. Zalejesz chatę lub pompa będzie ciągnęła powietrze, jeśli będzie miała większa wydajność niż zasilanie sumpa. Ten zaworek też mnie nie przekonuje. Zapcha się prędzej czy później. Poza tym on ma podana tą wydajność przy ciśnieniu nominalnym, przypuszczalnie przy 6bar. Przy spływie grawitacyjnym 1-1,5m będzie to znacznie słabszy przepływ.

Polecam Ci taki układ (jaki mam u siebie grubo ponad pół roku). [Obrazek: diyoverflowadl6.jpg]
Jedyny problem jaki z tym miałem to zbrojniki wpływające do komina ale plastikowa siatka do zabezpieczania rynien przed liśćmi załatwiła temat

PS. Swój overflow zrobiłem z rurek PCV klejonych 1-calowych. Komin skleiłem ze szkła i gotowy przykleiłem do ścianki akwa. Długość krawędzi komina to u mnie około 25cm. Przy przepływie pompy około 500l/h (mierzony już w gotowym systemie) poziom wody w akwa wynosi około 5-7mm powyżej krawędzi komina
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie chcę być nie delikatny, ale sam bałbym się tak podłączyć.
-Na szybko:
-ten el.-trzeba zastosować zawór tzw "normalnie otwarty" na 12V zasilany przez stycznik z akumulatora.
-zastosować tzw pre-filtry
- przy zastosowaniu tej pompy (250Wx24hxrok=ok.2tys zł) i tym ustawieniu rur wylotowych-z dolnej nie poleci /ot taka mechanika płynów.
- za gęsto szybek w tym sumpie -czyszczenie /wyjmowanie będzie trudne a i tak po pewnym czasie zrezygnujesz z różnorodności na rzecz ( trzeba się zastanowić czy Ty dla akwa czy akwa dla Ciebie?)
Ot tyle
edit: jak pisałem-inni tez odp./ co do otworków to jak będę doma to podam-u siebie to kiedyś liczyłem /średnica/ilość/r rozkład z ciśnieniem
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przede wszystkim dzięki wielkie za zainteresowanie. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się zbudować porządny i bezproblemowy sumpSmile
J-R ten sump ma przepływ góra-dół i z góry patrząc tworzy się właśnie litera U. Niestety przez to, że mam mało miejsca musiałam tak zawrócić. Ten powiedzmy "rzut", który mógł Cię naprowadzić na taki "boczny" trop, to jest widok z przodu, nie z góry (ten rys. po prawej na samej górze). A widok z góry, to ten już z przykładowymi wypełnieniami. Mój błąd, bo nie podpisałamSmile
Pomysł z pudełkiem i rozwiązanie jakie podał E_gregor bardzo mnie zainteresowały, ale żeby jakoś się do nich odnieść potrzebuję chwili czasu, żeby się trochę w nie zagłębić, bo bladego pojęcia o tym nie mamSmile E_gregor, dzięki za rysunki, ja niestety szybciej przetwarzam rysunki niż treść, dlatego Panowie jeśli chcecie powiedzieć o czymś skomplikowanym malnijcie cosik na kolanie i zeskanujcieProsi
Ale jestem już niemal teraz przekonana, że zrezygnuję z zaworków na rzecz jednego z tych rozwiązań. Novi myślałam o zaworku NO, ale jeszcze dodatkowo jak piszesz o tym akumulatorze, to jakoś mnie jeszcze bardziej zniechęcaSmile Do tego jeszcze rok nie minął, jak zaworek CO2 zawiódł, tak więc rzeczywiście jest to ryzykowne, po prostu do tej pory myślałam, że jedyną alternatywą dla komina jest zawór.
No cóż i wygląda na to, że moja mega pompa nie poszaleje za nadto, no tak, jak słusznie zauważył Novi za tę kasę mogę sobie na wakacjach poszaleć, a nie oddać elektrowni, która i tak bez przerwy wyłącza prąd. Co do jej mocy, to myślałam, że zdławię ją częściowo zakręcając zawór ręczny, ale nie wiem, czy wtedy by mi u podstawy jakoś nie wybiła.
Gdyby faktycznie ktoś jeszcze mógł się szczegółowo odnieść do samego sumpa byłoby super, ale zostawiając takie rozmiary:60x55x55.
No i Panowie, to jaka pompa w tym układzie? Tę sprzedam, bo raczej na nic mi się nie zda. Kilka razy użyłam je do wlania świeżej wody z beczek, ale fakt ma taki szwung, że strach, raz się nawet trochę przy jej pomocy skąpałamTongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(04-10-2013, 02:36 AM)Katia napisał(a): ...czyszczenie filtrów opóźniło się o tydzień. Doszłam więc do wniosku, że cotygodniowa wymiana od 150 - 220 L wody i comiesięczne czyszczenie filtrów (Eheim 3 2180 i Unimax 700 + Pick up 2010) na nic się zdadzą,

Hmm no właśnie te co miesięczne czynności czyszczenia fitrów sprawiają, że nie możesz utrzymać optymalnej ilości baterii w zbiorniku Smile

Resztę później bo teraz nie mam czasu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Właśnie wyszłam z tego wątku: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2948,
tam nie ma ani pudełka, ani komina, ani elektrozaworów, nie powiem, pomysł dość zmyślny i tak banalnie prostySmile Kwestia odpowiedniego ustawienia. Ale faktycznie przy systemie otwartym nie mogę pozwolić sobie na taką fajną rurę wzdłuż akwarium, co by te wszystkie kupy ściągałaSad
Szkoda, że autor nie napisał jak to się aktualnie teraz tam dzieje, chyba trzeba go zaczepićSmile
Zyyys, napisz więcej jak znajdziesz chwilkę, zaciekawiłeś mnieSmile muszę dodać, że gąbki są czarniusieńkie, no ok w kolorze bardzo ciemnej czekolady, a i we wkładach nie za czystoWink, oczywiście czyszczę tylko pod spuszczaną wodą z akwa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Fitrów biologicznych nie powinno się czyścić w ogóle albo baardzo rzadko, a już na pewno nie co miesiąc Smile
Wieczorem pochylę się nad Twoim projektem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja mam pudło przelewowe DIY i jestem bardzo zadowolony, ale jeżeli możesz to polecam komin. Jeżeli kiedykolwiek będę robił restart to wiercę dziury albo zbiorę w sobie odwagę na HMF.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A ja po prostu radzę mniej rybek. I wtedy filtracja 5xobj.akwa/h wystarczy ze złożem (gabką np) =1/50 obj.akwa.
To takie optimum dla ryb jak zauważyłem.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości