• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnice Zebry

#1
Witam wszystkich .
Jestem nowy na forum i chciałbym rozpocząć swoją przygodę z pielęgnicami a mianowicie z Zebrami ostatnio dużo czytałem o tych rybach ale na każdej stronie pisze coś innego wiec szukałem strony poświęconej tylko pielęgnicom i trafiłem tutaj .
Obecnie mam zbiornik 60l w nim neony kirysy i dużo roślinek m.in Nurzaniec Anubias Microsorum Żabienice Rotalę Kryptokorynę . Kupuję akwarium 140l 80x35x50cm i chciałbym się dowiedzieć ile mogę trzymać par w tym akwarium i które z podanych roślin nadawały by się do tego akwarium ,do wykorzystania mam kilka sztuk średniej wielkości płaskiego kamienia i średniej wielkości korzeń z tamtego akwarium . Chciałbym abyście doradzili mi co z poprzedniego akwarium bedzie się nadawało do tego akwarium i co bedzie trzeba dokupić

Serdecznie pozdrawiam wszystkich miłośników pielęgnic !
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Troche male te akwarium na zeberki. Na jedna pare minimum to 100x40.
Neony powinny zostac w starym akwa. Kirysy ew. Mogly by wspolistniec z zeberkami, ale to tez zalezy, jaki konkretnie gatunek.
Co do roslinek, to w zasadzie wszystkie wymienione dadza rade. Anubias to troche inne rejony swiata, ale tez da rade.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kirysy spiżowe z tamtego akwarium wszystkie ryby planowałem oddać chciałem tylko rośliny zachować .
Czyli nie bardzo na te pielęgnice te akwa ?
Może proponujecie jakieś inne pielęgnice, może mekki ?
Znajomy w akwa ok 120l trzyma 4 pary .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Do Mekki proponuję się wybrać z wycieczką - bardzo ładne zabytki tam mają Tongue
Natomiast pielęgnice zwą się meeki i mają wymagania podobne do zeberek. W akwa o proponowanych rozmiarach mógłbyś trzymać ze 2 pary jakichś mniejszych apisto... Może ktoś Ci coś jeszcze podpowie ciekawego.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A może ze dwie pary jakichś z gatunku laethecara? Np. dorsigera albo curviceps?
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
140 litrów już podchodzi pod za małe akwa dla CA, ale możesz tam wpuścić parę dorosłych zeberek bądź np. 6 sztuk (trzy pary) młodych. Z czasem i tak lepiej byłoby pozostać tylko przy jednej parze w towarzystwie jakichś kąsaczy/piękniczek w stylu większych molinezji. Do takiego akwarium o wiele lepsze byłyby Laetacara, tylko wówczas musiałbyś sprawdzić jakie masz parametry wody. Nie każda Laetacara będzie tolerowała twardą, zasadową wodę.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Kwestia polega na tym, że zebry nie mają praktycznie żadnych specjalnych wymagań (woda, pożywienie), natomiast wszystkie pielęgniczki już raczej tak. W 60 l zbiorniku można trzymać parę zebr, spokojnie. Tylko trzeba kupić w miarę młode (nie za duże), najlepiej od razu parę, bo ryby dobierają się bez problemu. Problem będziesz miał, gdy się rozmnożą (a rozmnażają się łatwo), bo 100-200 sztuk młodych w 60 l robi różnicę, a zebry to troskliwi i skuteczni rodzice. Potrafią odchować sporo młodych w akwarium ogólnym. Dla towarzystwa nie są dobre ryby przydenne (będą często obrywać) takie jak kirysy, lepsze pływające przy powierzchni i szybkie. Towarzystwo takie raczej jest niezbędne, inaczej samotna para może wpadać w popłoch i rozbijać się o wszystko lub chować całymi dniami w zakamarkach. Gorąco polecam, to jedne z najwdzięczniejszych i najciekawszych w zachowaniach pielęgnic.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mate-usz43...
Parka zeber w 60L baniaku? A widziałeś dorosłe, wyrośnięte zebry, że tak mówisz?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Może kolegę zadziwię, ale w czasach mojej pierwszej młodości zbiornik 60l uchodził za średni, a zebry trzymałem i rozmnażałem w zbiornikach nawet 40 l. Natomiast w 70 l zbiorniku trzymałem równocześnie parę zeberek i czerwieniaków, do dziś pamiętam, po równoczesnym tarle zebrom udało się wychować w tych warunkach 12 młodych, czerwieniakom 9 a obserwacjom walk granicznych nie było końca. Zebry atakują przeciwników we dwoje jednocześnie, niejako synchronicznie. Ponadto to żadna tajemnica, że w mniejszym zbiorniku rosną mniejsze ryby, więc nie żywię obaw.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Na tym forum nie bawimy się w podejście "Ryba w mniejszym zbiorniku po prostu nie urośnie", lecz staramy się zapewnić odpowiedni wielkościowo zbiornik od samego początku.

Odnośnie tego co było kiedyś- no... To było kiedyś, wiedza poszła do przodu, większe zbiorniki są dostępne od ręki i tutaj już nie ma żadngo usprawiedliwienia na męczenie ryb w za małym zbiorniku.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości