• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [440l] [BW/CA] Wanna Szatanna

#1
Kombinowałam, planowałam i w końcu postanowiłam zaufać intuicji i wrócić do pierwotnego planu. Zbiornik wygląda na BW, ale parametry ma dziwaczne: GH ok. 25, KH ok.10-15, ph 7,5-7,8. Wartości podaję w przybliżeniu, bo testy się przeterminowały. Wybrałam bezpieczny wariant czyli ryby, które przez rok prosperowały w tej wodzie: Rocio octofasciata i pewnie A. rivulatus. Zobaczę, czy będzie coś fajnego na Zoobotanice.

120x50x73
filtr JBLe1500 + głowica Atmana z wielkim gąbalem
2x30W z przodu niebieskawo, z tyłu fioletowo
temp. 24st, bez grzałki
Wystrój: piasek ze żwirowni, szyszki olchowe z lasu, gałęzie i korzenie samoróbki zbierane od dawna, dwa otoczaki, skorupa kokosa, w której samica odbyła pierwsze tarło z zeszłym mężem... chlip...


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To tak jakby na kole podbiegunowym poustawiać sztuczne drzewa i rośliny, rozebrać się i udawać, że jesteśmy na majorce.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
poza tym, z tego, co pamiętam, nie dodaje się garbników do twardej wody. Gdzieś czytałem jakiś artykuł, że w twardych wodach wydzielają się one, tworząc zawiesinę, co nie w pływa dobrze na skrzela. Cały czas będzie też efekt pływających resztek czy innych drobinek w wodzie.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie będzie. Przerabiałam to cały zeszły rok w zbiorniku 240l, w którym była dobrana para Rocio i 2 akary pomarańczowopłetwe. Akary dwukrotnie zwiększyły swoje rozmiary w ciągu 10 mcy, a Rocio regularnie się tarły i prowadzały narybek. Woda filtrowana JBL e1500 i Aqua szutem 750 z otwartą gąbką była kryształowo przejrzysta, z lekkim bursztynowym zabarwieniem. Wyciąg z szyszek był dodany tylko przy starcie, potem dorzucałam liście dębowe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zamiast ruvulatusów, które do tego akwarium są za duże nawal więcej korzeni i wpuść Meeki. Przynajmniej będzie biotopowo. Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(29-08-2013, 16:16 PM)wojtekr napisał(a): poza tym, z tego, co pamiętam, nie dodaje się garbników do twardej wody. Gdzieś czytałem jakiś artykuł, że w twardych wodach wydzielają się one, tworząc zawiesinę, co nie w pływa dobrze na skrzela. Cały czas będzie też efekt pływających resztek czy innych drobinek w wodzie.

Bardzo ciekawe, gdzie to wyczytałeś? Tak się składa, że mam twardą wodę, a w środku duży korzeń z torfowisk i pływający syf w wodzie tak jakby cząsteczki jakieś. Rybom to jakoś nie szkodzi bo się rozmnażają i są zdrowe, ale efekt wizualny mnie drażni trochę

...................................................

Co do baniaka Apri... zrób tak jak rybcie CA powinny mieć, bez kombinacji, a ruvulatusów nie dawaj.

P.S może pływającej zawiesiny nie było widać bo było ciemno w tej 240-stce Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Korzenie zaraz namokną i się same zaaranżują. Wszyscy tylko meeki i meeki, a mnie te meeki w ogóle nie kręcą... Czy do Rocio nie ma innego towarzystwa...? Zbiornik jest wysoki, nie ma jakichś pielęgnic odnajdujących się w toni?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
do góry daj jakieś duże kąsacze - ławice i będziesz mieć toń zapełnioną Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Chciałam kruszczyki, ale za krótki zbiornik. Myślę o mieniakach. A najintensywniej myślę o T. maculipinnis.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(29-08-2013, 20:19 PM)Absorbus napisał(a):
(29-08-2013, 16:16 PM)wojtekr napisał(a): poza tym, z tego, co pamiętam, nie dodaje się garbników do twardej wody. Gdzieś czytałem jakiś artykuł, że w twardych wodach wydzielają się one, tworząc zawiesinę, co nie w pływa dobrze na skrzela. Cały czas będzie też efekt pływających resztek czy innych drobinek w wodzie.

Bardzo ciekawe, gdzie to wyczytałeś? Tak się składa, że mam twardą wodę, a w środku duży korzeń z torfowisk i pływający syf w wodzie tak jakby cząsteczki jakieś. Rybom to jakoś nie szkodzi bo się rozmnażają i są zdrowe, ale efekt wizualny mnie drażni trochę
Czysta chemia organiczna. Wink Garbniki powodują koagulację drobin w wodzie, a twarda woda(w wyniku wchodzenia w reakcje garbnikami i tworzą kompleksowe związki) powoduje koagulację garbników, zatem tworzy się samonapędzająca się reakcja. Jednak garbniki garbnikom nierówne, jedne są większe, drugie mniejsze, to samo tyczy się wielkości "cząsteczek kompleksowych". Ale dodając regularnie do twardej wody garbników w dużej ilości na pewno spowodujemy uszkodzenia skrzeli u ryb. Nie jest to zazwyczaj śmiertelne, ale zmusza ryby do mocniejszego oddychania- tworzą się zrosty w obrębie listków skrzelowych i pojemność wymiany jest mniejsza.
Przy dużych cząsteczkowo garbnikach zawiesina może nawet się strącać w postaci osadu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości