• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 160x60 niebieskołuskie + ?

#1
Witam na pielęgnicowatym forum Smile

Po latach "tułaczki" po różnych biotopach i krótkim rozbracie z akwarystyką postanowiłem postawić od nowa zbiornik Smile I padło na CA.

Akwarium to standardowe 576l, ale nie planuję zalewać go do pełna, ale tak jakoś do 40 cm (powyżej rozbudowana hydroponika). Będzie więc 160x60x40 (pi x drzwi 380 l). Oczywiście piasek ze żwirem, korzenie, otoczaki, mało światła, w klimacie mojego postrzegania CA Smile

No i tak myślę nad obsadą i nijak się zdecydować nie mogę. Różne wersję biorę pod uwagę. Sam wymyśliłem takie warianty:
1) same niebieskołuskie. 2 pary miałby się szanse utrzymać? ewentualnie 1 para plus mieczyki albo molinezje.
2) para niebieskołuskich + para Meek (to chyba na pewno zadziała).
3) i wariant który mnie najbardziej kusi to dołożenie do pary Rocio pary akar pomarańczowopłetwych. Skończyłem z biotopową ortodoksją, więc jeżeli ryby mają się szanse dogadać, to pewnie bym spróbował takiego połączenia.
4) zaproponujcie coś fajnego takiego zbiornika Smile tylko ryby raczej z tych dostępnych, nie mam kasy na szukanie rarytasów. Może jakaś jedna para ryb większych niż Rocio?

Są jakieś mniejsze pielęgnice z CA żyjące w niewielkich grupach? Takie, których grupa byłaby w stanie się dogadać na powierzchni 160x60?

Pozdrawiam Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może grupka Cryptoheros cutteri? :>
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3040
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Średnio mi się podobają, ale u mnie będzie sporo słońca w baniaku, więc mogłyby się pokazać z dobrej strony Smile

Mają szansę egzystować jako grupa? czy jak dorosną to i tak jedna para zdominuje/zabije resztę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Poczekaj aż wróci PiotrK, bo to spec od centralsów. Ale wydaje mi się, że spokojnie w takim baniaku mogła by się utrzymać grupa(z 3-4 pary).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Właśnie czytam temat o nich i obserwacje Piotra Smile

Hehe, pierwsza odpowiedź i już mi się koncepcja obsady zmienia Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
I wrócisz do ortodoksyjnych, czyli zdrowych, zasad biotopu. Innych nie ma Wink

W temacie CA nie będę mówił, bo trzeba znać swoje miejsce przy mistrzu Wink ale jak będziesz budował hydroponikę, to poproszę o fotorelacje na forum Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeżeli zostaniesz tu na dłużej to w ogóle zmienisz sie w ortodoksyjnego biotopowca Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Biotop biotopem, ale można do tego podejść mniej i bardziej ortodoksyjnie Smile W ostatniej Sri Lance kupę czasu poświęciłem, żeby być pewnym, która kryptokoryna tam rośnie i czy dno na pewno powinno mieć żelazisty kolor Smile

W CA nie mam zamiaru bawić się w określanie jaki kolor powinien mieć piasek, a jaki kamienie. W hydroponice tez będzie rosło co popadnie Wink Jak się jednak akary pojawią to też tragedii nie będzie Wink

Kuszą mnie te cutteri... Smile Ale z drugiej strony kusi mnie też para czegoś większego i bardziej barwnego. Np Rocio w wersji EBJD (żonie się podobają, a to ważne Wink

A co do hydroponiki, to planuje najprostszą wersję, skrzynki balkonowe zanurzone w 1/3 w akwarium, bez żadnego zasilania. Przy prądzie wody skierowanym wzdłuż powierzchni, powinno to działać jako filtr biologiczny. Jak nie będzie chciało działać to jakieś zraszanie keramzytu w skrzynkach zorganizuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A abstrahując od samych pielęgnic, będziesz też szukał jakiś rozpraszaczy dla pielęgnic? Czy obsada wyłącznie pielęgnicowa?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie wiem. Może mieczyki albo molinezje. Ale ogólnie nie planuję jakiejś mega wydajnej filtracji, więc nie mogę przesadzić z obsadą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości