• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podmiana wody - jak często przy śladowej azotanów?

#1
Jak w temacie zastanawiam się jak często należy wymieniać/podmieniać wodę przy znikomej ilości NO3?Mysl
Konkretniej w moim przykładzie:
Akwarium 100 x 50 x 50 biotop BW
Obsada:
Apistogramma baenschi 3 + 3
Corydoras panda 10 szt
L 204 1 szt
Otocinclus affinis 10 szt
Nannostomus marginatus 20 szt
Rośliny:
Pistia stratiotes - rozrasta się w szybkim tempie, redukuję o połowę co jakieś 10 dni.
Hydrocotyle leucocephala - rośnie pod Pistią...
Wystrój: piasek, sporo korzeni, gałązki Wierzby mandżurskiej
Filtracja:
Biologiczny przelewowy / akwarium 30 l / 700 l/h
Wewnętrzny Fluval 4+ ok 1000 l/h
Parametry:
Temperatura = 25°C
PH = 6
GH = 1
KH / niemierzalne /
NH4 / niemierzalne /
NO2 / niemierzalne /
NO3 0 - 1 mg/l - aktualnie ok 1 mg/l woda ostatni raz wymieniana 7 dni temu 60 l RO.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja w takich baniakach podmieniam pro forma raz na miesiąc, 30%. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Janusz, odpowiedź jest prosta. Wtedy kiedy NO3 i PO4 stają się za wysokie. U ciebie oba parametry muszą być w granicach 0. Czyli, sprawdzasz testami parametry co 2 dni i już wiesz. Kiedy podnosi się jeden czy drugi parametr, wtedy konieczna jest podmiana. Do kilku miesiącach to już na nos będziesz wiedział kiedy.
Stosunek Redfielda jest nieubłagany w tym Wink Pokazuje też problem "glonów". Tabela chyba zrozumiała dla każdego.
Żółte = OK
Zielone = zielenice
Niebieskie = sinice

.jpg   no3 do PO4.jpg (Rozmiar: 31.01 KB / Pobrań: 418)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(21-05-2013, 20:14 PM)Ruki napisał(a): Ja w takich baniakach podmieniam pro forma raz na miesiąc, 30%. Wink

Ruki > podobnie myślę ale trochę się boję tego co podpowiada Killi:

Killifish napisał(a):Janusz, odpowiedź jest prosta. Wtedy kiedy NO3 i PO4 stają się za wysokie. U ciebie oba parametry muszą być w granicach 0. Czyli, sprawdzasz testami parametry co 2 dni i już wiesz. Kiedy podnosi się jeden czy drugi parametr, wtedy konieczna jest podmiana. Do kilku miesiącach to już na nos będziesz wiedział kiedy.
Stosunek Redfielda jest nieubłagany w tym Pokazuje też problem "glonów". Tabela chyba zrozumiała dla każdego.
Żółte = OK
Zielone = zielenice
Niebieskie = sinice

Wygląda na to, że jestem potencjalnie zagrożony sinicamiMyslBezradny
Wniosek należy zakupić test na PO4 - pytanie jakiś lepszy? Czy wystarczy Zooleka, jak Zooleka na PO4 jest tak marny jak ten na NO3 to wolę dołożyć i kupić JBL lub Sera?
Jeszcze jedna sprawa skoro nie nawożę i stosuję czyste RO to skąd w moim przypadku bierze się fosfor w akwarium? Jedynym źródłem jak rozumiem może być pokarm...Mysl
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
JBL mam i jest ok.
Janusz, nie ma co się bać tylko zbadać. Mając stałą obsadę, nie zmieniając nic w baniaku, możesz być spokojny. Grunt to testy i wyciągnięcie z nich wniosków.
Z pokarmu, fosfor powstaje z "kupek" także Wink

Musisz znaleźć D-day, czyli okres 3 dni, kiedy parametry idą w górę. mnie zajmuje to około pół roku i wiem jak baniak funkcjonuje i nawet sprawdzać nie muszę (chociaż sprawdzam Wink ) a wiem, ze po 3 tygodniach podmiana w tym a po 46 dniach w tym baniaku. Warunek: stała obsada, karmienie oszczędne ale stałe, stała ilość zielska (brak zielska) odchylenia do 3 dni.
Obrazowo:
podmiana wypada 25 maja
sprawdzam parametry 22 maja:
1. Jest ok
2. Parametry urosły, tak jak powinny 25

Co robię:
wariant 1 - czekam do 25 i badam parametry
wariant 2 - podmiana 22 maja i w następnym miesiącu 22 jest D-day, zatem wodę badam już 19 czerwca. Jeśli 19 ok, to czekam do 22 i na 80% pewność, że wtedy podskoczą. trzeba brać pod uwagę, ze ryby rosną, ale najważniejsze, to odkryć ten D-day, bez testów nie da rady.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Szkoda że PO4 trzeba do tego... masakra jakaś. Ale to pomoże ograniczyć podmiany mimo wszystko. Zapobiegnie sinicom, czyli energo, a na pewno wodooszczędnie - ekologia do tego dochodzi... za pare zł. Mnie Killi przekonałeś. Co ciekawe startując na saletrze pojawiły mi się szczątki sinic - jak u Janusza. Za duży skok podejrzewam z obsadą. Trzeba było dać stado maluchów i odczekać z tydzień Smile

Janusz - Odnośnie zooleka to trzeba poszukać w google jak jest z czytelnością w przypadku testu na PO4. Nh4 np jest czytelny - niepotrzebnie wydałem kase na JBLa. No3 jak na razie się nie nadaje do niczego z tego co mi wiadomo Smile

Jeżeli jest tak jak Killi mówi to robiąc automatyczną dolewkę wody zapewnie sobie upragniony spokój.

Killie Ellejsonie co ile trzaskać testy mówisz przez pierwsze pół roku???

A co z No3 przy pistii???
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mam test "JBL"
Wyniki wszystkie super, niestety poza fosforanami do bani Boisie
NH4 = 0
NO2 = 0
NO3 = 0
PO4 = 1,2 mg/l Exclamation
PH = 6
GH = 0
KH = 0
Woda wymieniana była ostatnio 14 maja czyli 9 dni temu 60 l RO.
Najgorsze, że do poniedziałku nie mam szans na podmianę. Nie mam aktualnie RO a jutro prosto z roboty znikam (wyjeżdżam) do niedzieli wieczórBezradny
Zastanawia mnie sprawa tak wysokiego poziomu PO4 > wynika z tego, że nawet wymiana co 3 - 4 dni nie spowoduje "stałego" obniżenia poziomu PO4 do jakichś rozsądnych 0,3 - 0,4 mg/l. Najprostsze było by podnieść kontrolowanie azotany do ok 10 mg/l i jednocześnie starać się utrzymać poziom PO4 poniżej 1 mg/l. Myślę nad stałą znaczną redukcją Pistii do ok 1/4 powierzchni. Killi poradź coś bo już sam nie wiem czy dobrze rozumujęMysl
soltarus napisał(a):A co z No3 przy pistii???
Soltar no właśnie z tym u mnie jest problem Pistia zjada cały azot a niestety nie bardzo wpływa na redukcję fosforanówBezradny

Jeszcze jedna możliwość za dużo papu może daję... Karmię jak jestem od poniedziałku do piątku dwa razy po jednej kostce mrożonek lub zaminnie kostka mrożonego i potem żywy wodzień jak mam czasami minimalna ilość suchego raz na dwa trzy dni (chcę przyzwyczaić) Sobota kostka oczlika (córka wrzuca do siateczki) niedziela post, Zmniejszyć dawkiHuh
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Janusz ja miałem ten problem przez długi czas. Mały azot i wysoki fosfor... winię za to pistię - a dokładniej za to że nie pozwoliła wrócić do normy. Wg mnie było tak że się zachwiał po4 - normalna sprawa, pistia zeżarła azot więc sinice mi się pojawiły. Potem pomimo podmiany pistia dalej zżerała azot i nie mogło się ustabilizować. Dopiero mega podmiany wody co 2-3 dni naprawiły problem - byłem po prostu szybszy od pistii. Ale to tylko moje przypuszczenia na chłopski baniak.. nie znam się na tym :>
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(23-05-2013, 18:17 PM)soltarus napisał(a): Janusz ja miałem ten problem przez długi czas. Mały azot i wysoki fosfor... winię za to pistię - a dokładniej za to że nie pozwoliła wrócić do normy. Wg mnie było tak że się zachwiał po4 - normalna sprawa, pistia zeżarła azot więc sinice mi się pojawiły. Potem pomimo podmiany pistia dalej zżerała azot i nie mogło się ustabilizować. Dopiero mega podmiany wody co 2-3 dni naprawiły problem - byłem po prostu szybszy od pistii. Ale to tylko moje przypuszczenia na chłopski baniak.. nie znam się na tym :>

Soltar dlatego zamierzam ograniczyć ilość pistii.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Janusz to tylko moje przypuszczenia pamiętaj Smile Chłopaki niech się wypowiedzą Smile Ale myślę że gdzieś dzwoni w tym co mówię tak czy siak Wink
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości