• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Regał spawany - 3 półkowy

#1
Pomysł na regał był taki że kupię sobię gotowca i będzie fajnie. Niestety ciągle przeszkadzał mi brak zagospodarowania miejsca w takim wypadku i o ile temat chwilowo się zatrzymał to problem pozostał.
Wnęka ma 106 cm szerokości, 60 głębokości. Regał Marbo pozwoliłby na wstawienie baniaków o dnie 88x50 - i to mi nie pasowało.
.jpg   regał2.jpg (Rozmiar: 91.69 KB / Pobrań: 472)
Przeglądając forum trafiłem na temat Filasa o budowie sumpa. I mnie olśniło. Filas wykorzystał profile 20x20 i 40x20 do budowy stelażu pod >500l baniak.
Przypomniało się mi że posiadam takie w pracy.
Adaptacja projektu, zgoda na podprowadzenie materiału itd...

Regał ma wymiary: 104x50x150h. Wykonany z profili 25x25x2 i nogi z 40x20x4
Akwaria jakie staną w nim od dołu to:
1: 99x50x50(55)h
2: 99x50x30
3: 2x 49x50x30

247,5L+148,5+73,5+73,5=543(568) L

Mebel posiada 6 mocowań do ściany.

Niestety nie mam pomysłu sensownego na wykonanie regulowanych nóg. Profil 40x20 ma w środku miejsce na śrube '12. Wymyśliłem ze zamontuję nogi od pralki chowane/wkręcane w profil 30x30 przyspawany od wewnątrz regału. Ewentualnie jeżeli może być na śrubie '12 to będą się chować w nogi... ale dziwnie to będzie wyglądać. Czy dać dodatkowe 2 nogi po środku? Później dodam projekt zagospodarowania przestrzennego Wink

Przepraszam za jakość zdjęć. Następne będą już w normie CE Wink


Załączone pliki Miniatury
           

.jpg   Zdjęcie0550.jpg (Rozmiar: 158.53 KB / Pobrań: 463)
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Noo, widać profesjonalną robotę ^^ I jedno z akwariów w projekcie wydaje mi się chyba znajome Tongue

A zamierzasz jakoś obudować regał? Jakieś klapki zasłaniające oświetlenie czy coś?
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(05-03-2013, 23:45 PM)mei napisał(a): Noo, widać profesjonalną robotę ^^ I jedno z akwariów w projekcie wydaje mi się chyba znajome Tongue

A zamierzasz jakoś obudować regał? Jakieś klapki zasłaniające oświetlenie czy coś?

Ofkors! Nie będzie widać mm metalu Smile Projekt później bo dziś oczka bolą Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wygląda ok, ale sprawdzałeś ugięcia? Profile nie za grube, nic nie piszesz jakie ścianki mają... Jak Ci się ugnie to pod baniakiem, to szkło poleci :/ Było by przykro...
Rozumiem, że masz wprawę w spawaniu i nie "smarkasz", jak ja? Big Grin
Niby na studiach mnie uczyli spawalnictwa, ale jak robiłem w chacie barierkę na balkonie, to takie smary mi wychodziły, że aż wstyd Wink Sam nie wiem, jak to się jeszcze trzyma i nawet puszczać nie chce Big Grin
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(06-03-2013, 09:38 AM)Martinezio napisał(a): Wygląda ok, ale sprawdzałeś ugięcia? Profile nie za grube, nic nie piszesz jakie ścianki mają... Jak Ci się ugnie to pod baniakiem, to szkło poleci :/ Było by przykro...
Rozumiem, że masz wprawę w spawaniu i nie "smarkasz", jak ja? Big Grin
Niby na studiach mnie uczyli spawalnictwa, ale jak robiłem w chacie barierkę na balkonie, to takie smary mi wychodziły, że aż wstyd Wink Sam nie wiem, jak to się jeszcze trzyma i nawet puszczać nie chce Big Grin

Spawał facet który robi to trochę czasu Wink Nie sprawdzałem ugięć bo w sumie nie wiem po co... oryginalne regaly marbo to blaszki 2mm.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Blaszka blaszką, ale ich pozaginanie sprawia, że jest to sztywne. Niby profil zamknięty jest sztywny, ale też zależy z jakiej stali zrobiony... W teorii wszystko jest pięknie ładnie Wink
Stań na ramie i zobacz, czy się ugnie. Nogi postaw tak w 1/4 i 3/4 długości - nie na środku. Jeśli baniaczki będą prawie na wymiar, to nie powinno być problemów, bo spawy będą pracowały bardziej na ścięcie, niż wyrywanie od momentu zginającego.
Ok, tak tylko pytam, żeby Ci lekko przyspieszyć akcję serca - tak do stanu przedzawałowego Big Grin wypłucze Ci cholesterol, hehe Big Grin
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(06-03-2013, 13:25 PM)Martinezio napisał(a): Stań na ramie i zobacz, czy się ugnie. Nogi postaw tak w 1/4 i 3/4 długości - nie na środku. Jeśli baniaczki będą prawie na wymiar, to nie powinno być problemów, bo spawy będą pracowały bardziej na ścięcie, niż wyrywanie od momentu zginającego.
Ok, tak tylko pytam, żeby Ci lekko przyspieszyć akcję serca - tak do stanu przedzawałowego Big Grin wypłucze Ci cholesterol, hehe Big Grin

Jeśli to pytanie, jak sam uważasz, nie ma tu podstaw to po co je stawiasz? A to doświadczenie z tym stawaniem jest bez sensu-nacisk punktowy stóp minimum 4 razy większy niż zbiornika zalanego (max. 300kg na regał). Do tego taki nacisk może ugiąć profil (stajemy na jednym przecież) gdy nawet na moment przeniesiemy ciężar na jedną stopę- a to poza zniszczeniem profila niczego nie udowodni ani nie sprawdzi-a na pewno nie spaw, który musiałby na punkcie trzymać aby puścił przy takim doświadczeniu.
Ważne tu będzie przede wszystkim wypoziomowanie, ale to można ustawić (półki i nóżki /od pralki będą O.K./.).
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Novi, z calym szacunkiem, ale popatrz ile wody soltarus chce na tym postawic. Dolicz do tego wage podloza i samego szkla, a wyjdzie Ci, ze nie 300kg, ale sporo ponad Wink Tak razy 2...
Pytanie jesli bezzasadne, to i tak nie zaszkodzi sprawdzic, zeby pozniej nie bylo niemilego zaskoczenia. A dlaczego punktowo? Aby sprawdzic jakosc spawow, oraz jakosc materialu. Jesli sie nie ugnie, to znaczy ze ok. A jak sie ugnie pod ciezarem doroslej osoby, to ja bede zdania, ze to zbyt elastyczna konstrukcja. Twoje prawo sie z tym nie zgodzic Tongue
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeżeli chodzi o elastyczność konstrukcji to wszystko zależne jest od tego na czym położone bedą akwaria.

Płyta meblowa standardowa 18mm jest podatna na deformacje, ale czy przy takiej powierzchni gruby blat kuchenny również się ugiął? Osobiście w to wątpie.

Martinezo- bardzo cenna uwaga z tą jakością spawów. Jeżeli spawy bedą mocne, a i baniaki nie bedą stać na byle jakiej płycie meblowej to IMHO nie ma co się martwić.

Swoją drogą bardzo ładny regał. Ja planowałem spawany z kątowników (taki jak teraz mam na sprzedaż), ale patrząc na Twój regał i K-Pona muszę się zastanowić czy nie lepiej będzie zainwestować w profile Smile
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ech zacna robota, co planujesz dać jako blaty?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości