• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr narurowy

#1
Zamierzam założyć przed kubłem JBL 1501, 2x filtr narurowy żeby wyłapywał syfki, jakich wkładów użyć sznurkowy -5,10,20,50 mikronów
czy lepiej będzie coś takego
http://allegro.pl/filtr-prefiltr-zewnetr...96676.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(28-01-2013, 20:07 PM)zuczek222 napisał(a): Zamierzam założyć przed kubłem JBL 1501, 2x filtr narurowy żeby wyłapywał syfki, jakich wkładów użyć sznurkowy -5,10,20,50 mikronów
czy lepiej będzie coś takego
http://allegro.pl/filtr-prefiltr-zewnetr...96676.html
Wystarczy jeden korpus z wkładem 100 mikronów, może być również gąbka, włóknina...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Podłączę się do tematu bo szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze takiej zabawki a zainteresowała mnie.
Chciałbym ewentualnie podłączyć prefiltr do swojego kubła i mam pytanie czy nie osłabi to działania mojego kubła? Poproszę o opinie jeżeli ktoś z was używa tego typu rozwiązania.
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Osłabi tylko szybkość przepływy bo to dodatkowe obciążenie dla pompy, ale za to zwiększy się wydajność bo to przecież zwięksszenie powierzchni filtracyjnej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czy zwiekszy wydajnosc... Moze i tak, ale nieznacznie. Im drobniejszy wklad, tym bedzie bardziej dlawil pompe, ktora w filtrach akwariowych szczegolnie mocna nie jest.

Jak akwarum duze, to mozna pokusic sie o taki prefiltr z wkladem sznurkowym. Do tego wlasnej roboty filtr piaskowy z pompa hydrauliczna, obiegowa do co, np..
Do malego akwarium IMO to nie ma sensu, ew. wklad z gabki filtracyjnej, lub waty takowej.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jest jeszcze jedna sprawa (proszę mnie naprostować, jeżeli źle myślę): producenci filtrów jeżeli zalecają dławienie ich, to na wylocie, a nie na wlocie. A prefiltry, a już takie poważne, jak z filtra narurowego, to chyba nic innego, jak zmniejszanie przepływy na wlocie ?

Ja zawsze stosowałem filtr narurowy na wylocie, ale to w zupełnie innym celu Big Grin
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(28-01-2013, 21:53 PM)zuczek222 napisał(a): Osłabi tylko szybkość przepływy bo to dodatkowe obciążenie dla pompy, ale za to zwiększy się wydajność bo to przecież zwięksszenie powierzchni filtracyjnej.

To będzie tylko dodatkowa filtracja mechaniczna, zapomnij o bakteriach w nim - częste czyszczenie. Jedyna zaleta to taka, że po wymianie wkładów faktycznie cały kubeł może robić za f.biologiczną i można go będzie rzadziej otwierać.
Wojtekr dobrze mówi z tym dławieniem na wlocie; między tym prefiltrem a kubłem będzie się tworzyć dodatkowe podciśnienie, oprócz spadku przepływu dodatkowo może zasysać powietrze do wnętrza kubła spod uszczelek. Przerabiałem właśnie coś takiego (powietrze w filtrze) w tetrze ex 2400 (po przypadkowym uszkodzeniu połączenia adaptera z głowicą). Objawiało się to tym, że co jakiś czas wirnik filtra zamielił jakiś bąbel i niestety jest to cholernie głośne i baaardzo wkur..... Słowa na k... ch.. i p... były na porządku dziennym i to dość skondensowane...
Jak już chcesz założyć taki prefiltr na wlocie to połącz może dwa równolegle i daj większą gradację (więcej "mikronów" ile nie powiem bo nigdy takiego nie stosowałem)
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
junak: większa gradacja niewiele zmieni. Nie ma filtrów sznurkowych o gradacji gąbki Wink Po prostu trzeba tam wsadzić gąbkę filtracyjną, albo watę takowąż - do kupienia w dobrym sklepie akwarystycznym, tylko trzeba dopasować na wymiar Smile Spokojnie wystarczy za prefiltr. Ew. kilka różnych stopni zrobić poprzez ułożenie warstwowe.
Tylko trzeba pamiętać, że filtry narurowe nie mają przepływu w pionie, ale wkład to taka rurka, która przepuszcza wodę przez cały swój przekrój (w środku jest pustka, do której wlewa się woda i jest ona przeciskana na zewnątrz wkładu, albo odwrotnie). Także trzeba by te warstwy też zrobić w postaci podobnej - ponawijać na jakąś rurkę cienkie płaty różnych mediów filtracyjnych, całość lekko związać żyłką, żeby się nie rozwinęło, a na koniec usunąć rurkę ze środka i mamy wkład gotowy Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(29-01-2013, 09:17 AM)Martinezio napisał(a): junak: większa gradacja niewiele zmieni. Nie ma filtrów sznurkowych o gradacji gąbki Wink Po prostu trzeba tam wsadzić gąbkę filtracyjną, albo watę takowąż - do kupienia w dobrym sklepie akwarystycznym, tylko trzeba dopasować na wymiar Smile Spokojnie wystarczy za prefiltr. Ew. kilka różnych stopni zrobić poprzez ułożenie warstwowe.
Tylko trzeba pamiętać, że filtry narurowe nie mają przepływu w pionie, ale wkład to taka rurka, która przepuszcza wodę przez cały swój przekrój (w środku jest pustka, do której wlewa się woda i jest ona przeciskana na zewnątrz wkładu, albo odwrotnie). Także trzeba by te warstwy też zrobić w postaci podobnej - ponawijać na jakąś rurkę cienkie płaty różnych mediów filtracyjnych, całość lekko związać żyłką, żeby się nie rozwinęło, a na koniec usunąć rurkę ze środka i mamy wkład gotowy Smile

Wiem jak działa filtr sznurkowy, a gradacja 5 czy 100 mikronów robi przecież różnicę, zwłaszcza jak juz trochę syfu wejdzie, dlatego podałem pomysł dwóch równoległych, a pomysł z gąbką/watą w środku też jest ok.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Niekoniecznie, bo te wkłady z reguły są tak skonstruowane, aby przepływ przez nie nie zmieniał się zbytnio przy różnych gradacjach. Mam taki filtr, tylko w wydaniu Big Blue, który filtruje mi całą wodę przychodzącą do domu i porównywałem różne gradacje wkładów do nich. Wszystkie przepływy miały identyczne. Wnioskuję zatem, że te o gradacji mniejszej mają po prostu więcej mikro-otworów, którymi przepływa ta sama ilość wody, co przez wkład o większej gradacji, ale z mniejszą ilością mikro-otworków. Z tym, że ja używam wkładów polipropylenowych, a nie sznurkowych. Może w tych sznurkowych jest to inaczej rozwiązane (np. poprzez zmniejszenie grubości ścianek wkładu - ilość użytego sznura).
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości