• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Serce, nerki i mózg systemu, czyli oczyszczalnia

#1
Poniżej chciałbym przedstawić mój system filtracyjny po małych, mam nadzieję ostatnich modyfikacjach. Składa się on z dwóch pomp Grundfos UPS180 25-60, siedmiu korpusów narurowych, dwóch filtrów FBF oraz jednego fluidyzacyjnego na dodatkowe złoże. Całość obsługuje dwa zbiorniki, oczywiście każdy z osobna, i jest zamontowane na długości 315cm.
Lewa strona:
   
Środek:
   
Prawa strona:
   
Widok na całość:
   
A teraz elektryka. Za tymi drzwiczkami niespodziankaWink
   
   
Zegary sterujące oświetleniem dziennym, przejściowym, pompami cyrkulacyjnymi, skimerami itp. Zdecydowanie ułatwia to życie.
   
W razie pytań jestem do dyspozycjiSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Że wygląda profesjonalnie to mnie wcale nie dziwi, od dawna powinieneś mieć dopisane do aarset "pro".

Mnie głównie interesuje funkcjonalność, jak odbywa się czyszczenie/wymiana wkładów w korpusach, całość wygląda na dosyć niską zabudowę - czy nie jest to zbytnio niewygodne? Czy mechaniki też są oparte na korpusach, jeżeli tak, to jak często musisz do nich zaglądać?

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Stelaż ma 54cm wysokości, tak że od dołu korpusów zostaje ~ 14cm. To w zupełności wystarcza do wymiany wkładów w mechanikach. Wystarczy podłożyć miseczkę, dwie minuty i po zabawie. Wkłady sznurkowe, po dwa na zbiornik, wymieniam mniej więcej co dwa tygodnie. FBF-y są praktycznie bezobsługowe, tak więc ułatwiłem sobie życie, a dodatkowo praktycznie nie ingeruję w zbiornik. Przy posiadanej cyrkulacji nie ma potrzeby odmulania, tak więc obsługa zbiorników ogranicza się do cotygodniowej podmiany wody i wyczyszczenia szyb co dwa tygodnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Też dążę do tego żeby nie grzebać w akwarium ale wybrałem sumpa, jest w nim dodatkowe miejsce na grzałkę i ewentualne dodatki. Planuję jednak jeszcze jeden zbiornik i nie widzę przy nim miejsca na sumpa, kto wie czy nie zdecyduje się na Twoje rozwiązanie. Poza wkładami sznurkowymi, jak rozumiem pełnią rolę mechanika, co masz napakowane do pozostałych?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pozostałe korpusy pełnią głównie rolę filtracji chemicznej. Obecnie mam w nich Purigen, ale czasami stosuję węgiel czy adsorber fosforanów. Warto przy klejeniu takiej instalacji dodać dodatkowy korpus, tak na wszelkim wypadek, niż później przerabiać całą instalację.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Genialne. Jak kiedyś będę robił fishroom to zwrócę się do Ciebie o poradę ;-) Wiadomo że to nie jest filtracja dla 50litrowego akwarium, ale do średniej wielkości i większych na pewno ma sens. Rozumiem, że nie używasz żadnych klasycznych prefiltrów (gąbeczka itp.), tylko i wyłącznie filtry narurowe? A tak nawiasem to fluidyzacyjny podpinasz od czasu do czasu, czy na zmianę?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(21-07-2012, 18:27 PM)piotrK napisał(a): Genialne. Jak kiedyś będę robił fishroom to zwrócę się do Ciebie o poradę ;-) Wiadomo że to nie jest filtracja dla 50litrowego akwarium, ale do średniej wielkości i większych na pewno ma sens. Rozumiem, że nie używasz żadnych klasycznych prefiltrów (gąbeczka itp.), tylko i wyłącznie filtry narurowe? A tak nawiasem to fluidyzacyjny podpinasz od czasu do czasu, czy na zmianę?
No genialne to to nie jest, ale dziękiSmile. Do filtracji mechanicznej służą tylko korpusy narurowe, po dwa na zbiornik, połączone równolegle. Tak więc wszelkiego typu gąbeczki i inne prefiltry nie są potrzebne. Nie rozumiem pytania dotyczącego filtra fluidyzacyjnego?

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Świetne. Bardzo mi się podoba, choć za bardzo nie wiem jak to działa, ale prezentuje się ciekawie i zapewne jest wygodne. Swoją drogą to nie myślałeś żeby to jakoś zabudować? albo te niektóre elementy jak widzę wychodzą poza boki, czy nie dało ich się ukryć pod akwarium? Podmianę wody też masz automatyczną?
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Filtr fluidyzacyjny jest jeden - stąd pytanie, czy używasz go do jednego, czy obydwu akwariów na raz?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(21-07-2012, 18:36 PM)pawel060 napisał(a): Świetne. Bardzo mi się podoba, choć za bardzo nie wiem jak to działa, ale prezentuje się ciekawie i zapewne jest wygodne. Swoją drogą to nie myślałeś żeby to jakoś zabudować? albo te niektóre elementy jak widzę wychodzą poza boki, czy nie dało ich się ukryć pod akwarium? Podmianę wody też masz automatyczną?
Zabudować można, ale ja jestem z tych co to lubią popatrzyć sobie jak "wrze" piasek w FBF-ieWink Dodatkowo mam cały czas wszystko pod kontrolą wzrokową. Podmiany automatycznej nie mam, ponieważ chyba jako jeden z nielicznych dziwaków preparuję wodę po RO/DI do biotopu Malawi.


(21-07-2012, 18:37 PM)piotrK napisał(a): Filtr fluidyzacyjny jest jeden - stąd pytanie, czy używasz go do jednego, czy obydwu akwariów na raz?
FBF-y są dwa, po jednym do każdego zbiornika. Używam ich oczywiście 24/24.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości