• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Serce, nerki i mózg systemu, czyli oczyszczalnia

#21
Wszystko wygląda prozaicznie. Jeden wąż do spuszczenia wody grawitacyjnie. Drugi wąż o długości 10m (tak aby starczyło do najdalej umiejscowionego zbiornika) jest podłączony do pompy Eheim Compact + 2000, która jest na stałe w zbiorniku na RO. Muszę jeszcze w tym zbiorniku zamontować elektrozawór, a właściwie dwa i optyczny czujnik poziomu wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
czyli taka pół-automatyczna podmiana Shy
Ale wizualnie i technicznie pierwsza klasa wg mnie/płytki na podłodze asekuracyjnie super sprawa

"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(22-07-2012, 15:13 PM)novi napisał(a): czyli taka pół-automatyczna podmiana Shy
Gdybym miał jeden zbiornik, można byłoby myśleć o pełnej automatyce, ale przy trzech i jeszcze preparowaniu wody to raczej ciężka sprawa.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(22-07-2012, 11:28 AM)filas napisał(a): to Ty niezły przerób wody musisz generować biorąc pod uwagę, że jest mowa o RO
Właśnie dostałem rozliczenie zużycia wody za ostatnie pół roku. Czarno na białym jest napisane, że w tym okresie, tylko do celów akwarystycznych/podmian zużyłem 49m3 wodyConfused

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Piotrze, gdybym miał choć 20 % Twojego rozeznania w kwestii techniki akwarystycznej, byłbym bardzo usatysfakcjonowany Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Aarset, Twoja instalacja mnie natchnęła Smile

W planach mam zbiornik poj. 1000- 1200 litrów, jak widział byś filtrację w takim akwarium opartą na narurowcach. Po przeróbce instalacji w chacie mam do wykorzystania dwie pompy LFP Leszno 25POr40C - co o nich myślisz, nadają się? Jakie proponował byś korpusy?
Planowana obsada to około 10-12 szt. średniej wielkości centralsów i stado Astyanaxów - te to są niestety brudasy Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Moja rada filas - nie stosuj tych pomp. To nie są pompy do wody pitnej. Powinienieś raczej użyć pomp w wykonaniu z brązu lub nierdzewki. Nadają się UP15-14 B (stary model w wykonaniu w brązie) lub N (nowy model w nierdzewce) firmy Grundfos lub jesli chodzi o LFP to pompy typu ERGA. Leszno ma wtej chwili w ofercie świetne pompy.
W akwarystyce nie ryzykowałbym z używaniem pomp przeznaczonycxh do zastosowania w instalacjach c.o.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Celna uwaga, dla tego o nie pytałem bo nie wiedziałem, po prostu zalegają mi na stryszku i myślałem, że będą dobre. Widać trzeba kupić coś innego Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Moim zdaniem pompa Grundfos UPS 25-60 180 powinna dać radę w zbiorniku 1000-1200l. Może nie na pierwszym biegu, ale na trzecim sobie poradzi. Tylko pytanie: czy ta pompa ma obsługiwać filtrację mechaniczną, czy ma odpowiadać za całość filtracji?
Faktem jest , że korpus tej pompy jest wykonany z żeliwa, ale planując zbiornik CA, gdzie odczyn wody nie jest kwaśny nie obawiałbym się o jakikolwiek wpływ materiału użytego w procesie produkcyjnym pompy na zmianę parametrów wody, a tym samym zdrowie ryb.
Na temat szczegółów dotyczących ilości korpusów, wkładów itp, będę mógł się wypowiedzieć, gdy będą znane wszystkie szczegóły dotyczące zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Filtracja ma być jedyną w zbiorniku, czyli musi być tak rozwiązana aby obsługiwała mechaniczne jak i biologiczne złoża. Nie zakładam aby całość była zasilana jedynie jedną pompą, mało tego będę oczekiwał dosyć dużego krążenia wody w akwarium.

Całkowitą niewiadomą jest dla mnie obsługa takich filtrów, nie wiem jak powinny być uszeregowane korpusy z odpowiednimi wkładami. Czy każdy obwód powinien w początkowej fazie oczyszczać mechanicznie a kolejne korpusy to biologia? Wydaje mi się że woda może być pozbawiona odpowiedniej ilości tlenu aby biologia dobrze funkcjonowała. Czy zastosować dwa osobne obiegi - jeden odpowiedzialny za mechanikę a drugi typowo biologiczny?

Piszesz, że wkłady sznurkowe wymieniasz co dwa tygodnie - hmm, jaki to generuje koszt, jak się ma stosowanie wkładów gąbkowych, które można by było płukać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości