• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paratheraps/Vieja - recepta na sukces

#11
(24-06-2012, 21:26 PM)dator napisał(a): ... IMO fatalnym w skutkach rozwiązaniem jest trzymanie dwóch gatunków, czyli docelowo dwóch dobranych par...
...Dochodzi więc jeszcze jeden dylemat - jedna para, trzy pary, czy więcej.

No i to jeszcze bardziej mnie uświadamia, że akwarium wielkości 500 - 600 litrów jakim dysponuję jest dla tych ryb zbyt ciasne, bo przynajmniej ja nie widzę w nim trzech dorosłych par tych gatunków.

Oczywiście temat nie miał na celu odstraszyć nikogo od tych pielęgnic a jedynie pomóc przy podejmowaniu decyzji, jak i w jaki sposób zaplanować obsadę i na co w porę zwrócić uwagę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Jako laik w temacie tych ryb spytam, czy wszytskie ryby z rodziny Paratheraps /Vieja,/Chuco mają niemalże identyczne agresywne zachowanie? Czy jest możliwość trzymania pary tych ryb np. z jakimiś zbrojnikami, bocjami etc.?
Gdyby ktoś dał Wam możliwość wyboru, w/w ryby czy coś z gatunków Herichtys (exCichlasoma Paersei, Boacurti), który byście wybrali?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Panowie/Panie, a jeszcze takie male "ale". Zauwazylem ze kilku akwarystow trzyma Vieja/Paratheraps w nastepujacy sposob: Posiada w zbiorniku okolo 500-600L( i wiecej) 1 dobrana pare wyzej wymienionych, do tego kilka mniejszych lecz "zadziornych" gatunkow( np: 2 pary roznych Cryptoheros - "bokserzy wagi lzejszej" Smile ), oraz( jak sie nie myle to przyklad Lee N.) 1 duzego samca z "duzego" gatunku jako tzw. "policjana"( czesto osobnik odmienny od dobranej pary - zapobiega hybrydacji (?)- dosc zadziornego). Warunkiem jest stworzenie odpowiedniej ilosci kryjowek, ale czy ryby rosna od malego to smiem watpic, raczej sa dobrane i wpuszczone do docelowego akwarium jako juz dorosle. Prosze byscie dodali "trzy grosze". Moze to sie sprawdzac? Na ile faktycznie istnieje mozliwosc niechcianej krzyzowki?
P.S. Jak wielu tu zauwazylo, to co widzimy na filmach/fotkach nie zawsze musi w rzeczywistosci przypominac sielanke, nie znamy historii danego akwarium od A-Z, nie ma tez pewnosci czy wlasciciel zbiornika , co jakis czas, nie zastepuje zabitych sztuk nowymi.
P.S.2 ex Cichlasoma paersei to krowy jakich malo, to dorasta( jak juz ktos napisal) do 40cm! Jak ktos nie ma basenu okolo i ponad 1000L to ja bym nie ryzykowal. Sam mam Bocourti, przy moich "Vieja"Hartwego to poki co aniolki Smile, nie mniej zbiornik o powieszchni dna okolo 200/60 raczej bym uznal za minimum.
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Zastanawiam się, czy czasem te ryby nie mają w genach tego, by po pewnym czasie zmieniać partnerów? Może w naturze też to tak wygląda, że po kilku tarłach ryby się rozstają i każda płynie w swoją stronę w poszukiwaniu nowego partnera (może np. w celu dywersyfikacji puli genów u kolejnych pokoleń). W akwarium jest to niemożliwe, więc są trupy. Jeśli tak by było, to prawdopodobnie w każdym akwarium, nawet bardzo dużym po jakimś czasie będzie wojna.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Topielec, no powiem ci ciekawa taoria, gdzie jest niby napisane ze para dobiera sie na cale zycie( a jesli jakis autor w branzy tak pisze, to moze opiera sie na jakis "szczesliwych" przypadkach?)
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Wyżej zostało napisane, że nikt nie pisze o porażkach... nastąpiła moja pierwsza porażka, samiec P. fenestrata został mocno zbity przec V. maculicauda i musiałem odłowić poszkodowanego. Teraz muszę odczekać, aż narybek V. maculicauda zacznie pływać - odłowię młode i będę kombinował jak to znowu zorganizować ...
W trakcie zmian! :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Te ryby to wyzwanie, jak ktos lubi wyzwania na polu akwarystyki to sie nie zawiedzie. Obys BambusKLB dal rade "zalagodzic" sytuacje, moze byc tak ze ten samczor "Blac Belt-y" nie da juz wrocic do akwa konkurentowi w rewirze. Nie mniej zycze powodzenia!
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Cytat:
(25-06-2012, 13:18 PM)BambusKLB napisał(a): Wyżej zostało napisane, że nikt nie pisze o porażkach...

Nie piszę o porażkach, bo zabrakłoby miejsca na serwerzeBig Grin. Pęknięta grzałka (Jager, żeby nie było, że jakaś kitajska tandeta), notorycznie w całości zasypywany piaskiem cały filtr wewnętrzny, strugi wody wylewające się przy każdym karmieniu, głośne brzęki szyb nakrywowych 4 mm (cud, że żadna nigdy nie pękła), wreszcie to, co najgorsze, pogryzione ryby oraz ryby zabite, w tym brzemienne samice (także od pojedynczych par gatunków niezwykle sporadycznie występujących na rynku europejskim)Undecided. Stresy, irytacje i najzwyklejsze wkur... .

Persei vs. bocourti - jak dla mnie, zdecydowanie ten drugi gatunek. Jedna sugestia dot. wyboru gatunku. Nie kierujcie się wyglądem narybku, czy podrostków, patrzcie na rodziców - na formy dojrzałe ryb. Pierwszym celem hodowli jest przecież doczekanie się pary tarlaków. W większości te rodzaje za młodu są brzydkimi kaczątkami (z nielicznymi wyjątkami, np. argentea), ale potem... . Przykładem może być przez długi czas niepozorna heterospila, obejrzyjcie też - najlepiej w realu - dorosłe hartwegi, czy w pełni wybarwione regani (odlotAngel). Ustalajcie stanowiska odłowowe - bardzo istotne z uwagi na późniejszy wygląd ryb (np. biafasciata, zonata).

Bardzo zachęcam do hodowli tych gatunków. Szybko rosną, pięknie się wybarwiają, co przynosi wielką satysfakcję. Przygodę z nimi należy rozpocząć od zbiornika min. 400 l. Potem czeka nas mnóstwo adrenaliny - upadków i wzlotów, ale wielu akwarystów i tego oczekuje od akwarystykiTongue.

Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ja ze swojej strony dziękuję, wiele przydatnych informacji Wink Już wiem, że z obecnym zbiornikiem 375 l nie ma sensu się porywać na takie rybki Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(25-06-2012, 13:18 PM)BambusKLB napisał(a): Wyżej zostało napisane, że nikt nie pisze o porażkach... nastąpiła moja pierwsza porażka, samiec P. fenestrata został mocno zbity przec V. maculicauda i musiałem odłowić poszkodowanego. Teraz muszę odczekać, aż narybek V. maculicauda zacznie pływać - odłowię młode i będę kombinował jak to znowu zorganizować ...

Ja trzymam swoje Paratherapsy w 5 zbiornikach - mieszanych.
Jestem skłonny zgodzic sie z twierdzeniem że ryby nie dobieraja sie na całe zycie w tym wypadku tak jak np crenicichle.

W najwiekszym zbiorniku 810l (250x65x50) mam 5 gatunków Paratheraps: Maculicauda, Fenestrata, Regani, Chuco i Bifasciata i Amphilophusy oraz jedna pare Parachromisa - czyli lekkie przerybienie, ale ujmę to słowem: kontrolowane.

Chuco jest najmniejszy - samiec ma jakies 20-22cm, a Fenestrata 35-38cm.

Chuco pływa nie tknięte!. Natomiast walki trwaja pomiedzy samcami Maculicaudy i Fenestraty.

Wydaje sie że najbardziej paradoksalnie ucierpiały Regani, po których poprostu to widać - nie wiem z jakiego powodu i kiedy sie to dzieje - chyba nocą???

Swego czasu trzymałem pare fenestraty w 540l wraz z para crenicichli i sie dogadywały - nawet w czasie tarła. Obawiam sie jednak że 2 pary - i tutaj zgodze sie z Darkiem - popstu rozniosłyby ten zbiornik, a był pełen kryjówek, dzieki czemu swoją droga samica miała sie gdzie chować przed zalotami samca, który bywa BARDZO agresywny.

Apropos szyb nakrywowych - to skacza jak szalone w trakcie karmienia, a samiec Fenestraty w miejscu wolnej przestrzeni potrawi wyjać połowe łba, tylko po to aby dostac pierwszy porcję jedzeniaBig Grin

WariatkiBig Grin, przeciez wszystkie dostanąWink


[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości