• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: The New Illustrated Guide to Fish Diseases in ornamental tropical and pond fish

#1
Witam,
z racji tego że wszyscy hodujemy ryby akwariowe i nie tylko, powinniśmy zadbać o zdrowie naszych podopiecznych. Według mnie obowiązkiem każdego odpowiedzialnego akwarysty powinna być podstawowa wiedza w temacie profilaktyki i chorób ryb. Hmm, jak życie pokazuje z tą wiedzą jest źle lub bardzo źle. Akwarium to nie tylko ryby i różnego rodzaju bezkręgowce, ale to również te mniejsze organizmy, niewidoczne dla ludzkiego oka drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy czy też grzyby. Część z nich jest potrzebna w procesach biologicznych w akwarium (np. proces nitryfikacji), ale niestety są też "te złe" mikroorganizmy które mogą mieć w sprzyjających dla siebie warunkach negatywny wpływ na kondycję i stan zdrowia naszych ryb. Dlatego uważam że taka wiedza jest nam potrzebna. Ja akurat jakiś czas temu (kilka lat)podłapałem tego "bakcyla" i od tamtej pory drążę tematy, uzupełniam literaturę oraz coraz częściej robię coraz więcej fotek w zakresie właśnie chorób i wad spotykanych u ryb, a mniej skupiam się na ładnych, zdrowych rybach. Przy tej okazji poznałem kilku ciekawych ludzi z którymi rozmowa na ww. tematy to kolejne zdobywanie wiedzy.

Dla nie lubiących siedzenia w książkach, a którzy by jednak chcieliby poznać trochę temat chorób ryb chciałbym polecić jedną z ciekawszych pozycji książkowych z tego tematu.

Tytył:

The New Illustrated Guide to Fish Diseases in ornamental tropical and pond fish

Autor: Gerald Bassleer

Opis książki:
książka składa się z 232 stron wydanych na papierze kredowym Oprawa twarda. Wyjątkową cechą tej pozycji książkowej jest przedstawienie chorób ryb, objawów zewnętrznych za pomocą zdjęć przedstawiających chore ryby. Zdjęć jest 1000. W książce jest przedstawiony klucz do rozpoznania i oznaczanie danego schorzenia. Na końcu tej pozycji są podane leki jakie są używane w leczeniu ryb z dawkowaniem.
Jest to chyba największe opracowanie tego typu dostępne na rynku literatury akwarystycznej.

O autorze:
dr Gerald Bassleer to znany ichtiopatolog z 30 letnim doświadczeniem w opiece i leczeniu ozdobnych ryb tropikalnych. Współpracował z wieloma hurtowniami w Europie i USA zajmującymi się dystrybucją i sprzedażą ryb. Jest konsultantem w sprawie hodowli i zdrowia ryb dla hodowców, hurtowni branży zoologicznej, importerów, eksporterów i sklepów. Autor wielu publikacji na temat rozpoznawania i leczenia ryb.

   
   
   
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Leszku, da się ją jakoś w Polsce kupić? I jak z aktualnością danych w niej zawartą, bo z tego co widzę była wydana w 2003 roku?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(14-06-2012, 23:49 PM)Ruki napisał(a): Leszku, da się ją jakoś w Polsce kupić? I jak z aktualnością danych w niej zawartą, bo z tego co widzę była wydana w 2003 roku?

w Polsce może być problem. Ja ściągałem z Kanady, a dokładniej z USA przez kolegę który rozumie moją pasję do akwarystyki i nie robił problemów żeby ją mi kupić, a w końcu dostałem ją w prezencie Big Grin.
Z tego co się orientuję można czasami ja spotkać na różnych aukcjach zagranicznych. Jest jeszcze wariant tej książki z płytą CD na której jest jeszcze więcej informacji. Taka ciekawostka o której się dowiedziałem dla szukających "obejść"Wink. Płyty nie da się skopiować ponieważ każda płyta ma swój "klucz" który jest ściśle powiązany z danym egzemplarzem książki.
Co do aktualności to ciężko powiedzieć. To co było rozpoznane to raczej jest aktualne. Gorzej z "nowościami" Wink. Według mnie bardzo wartościową cechą tej książki jest to że Autor pokazuje na co zwrócić uwagę i jak dany "problem" wygląda. W podpisie jest podane co to za rodzaj schorzenia i ew. dokładnie co to schorzenie wywołało. Ja i tak zawsze mówię że pewność i tak mamy po badaniach specjalistycznych, a tych specjalistów od ryb akwariowych jest bardzo mało w Polsce. Nie każdy ichtiopatolog musi się znać na chorobach ryb akwariowych/tropikalnych.

Tu link do strony Autora:

http://www.bassleer.com/?CategoryID=181&ArticleID=80
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wiesz, dla mnie samo stanie się ichtiopatologiem to tragikomedia. Ktoś z moim wykształceniem(po rybactwie/akwakulturze/ichtiobiologii) nie może nim być, a zwykły lekarz weterynarii po odbyciu 30 godzinnego kursu staje się ichtiopatologiem.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Łukasz mogę Ci pożyczyć na jakiś czas tę pozycję. Mam ja od kilku lat.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Świetna pozycja, ja kupiłem w Polsce, w Warszawie, w jednym z antykwariatów.
Trzeba założyć wydawnictwo i będziemy wydawać takie książki a nie 14 biografię Dody albo inne gnioty Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Często korzystam z tej internetowej księgarni.

http://www.stevensimpsonbooks.com/

Można u nich zamówić/zapytać o książkę, kontaktując sie przez emaila.
[b]1300 l - SA

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(15-06-2012, 06:03 AM)Robert M. napisał(a): Łukasz mogę Ci pożyczyć na jakiś czas tę pozycję. Mam ja od kilku lat.

Marta
Przy następnych odwiedzinach się o nią uśmiechnę. Smile

Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
ZapraszamSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(15-06-2012, 00:08 AM)Ruki napisał(a): Wiesz, dla mnie samo stanie się ichtiopatologiem to tragikomedia. Ktoś z moim wykształceniem(po rybactwie/akwakulturze/ichtiobiologii) nie może nim być, a zwykły lekarz weterynarii po odbyciu 30 godzinnego kursu staje się ichtiopatologiem.

hmm, nie będę się za mocno wypowiadał w kwestii ichtiopatologów, kto może nim być a kto nie, ponieważ nie mam odpowiedniej, rozsądnej wiedzy w tym temacie. Faktem jest to że znam takie osoby które zajmują się tym praktycznie od lat i jestem przekonany że nie są to osoby po 30-godzinnym kursie.
Mogę tylko dopisać że ichtiopatolog po 30- godzinnym kursie to raczej "kamikaze". Dlaczego? ponieważ brak wiedzy na najwyższym poziomie w tej specjalności która charakteryzuje się ogromną odpowiedzialnością za podejmowane decyzje i działanie. Ichtiopatolog pracujący w "terenie" to kontakt przede wszystkim z rybami przeznaczonymi do konsumpcji, kontrolą ich zdrowia i leczenia. Stawy hodowlane to ogromne pieniądze które trzeba ratować, tu według mnie nie ma miejsca na pomyłki. Ichtiopatolog z "terenu" współpracuje z ichtiopatologiem w laboratorium i ta wiedza pomaga podjąć właściwe decyzje. Dlatego nie sadzę że po takim kursie ktoś odważy się leczyć ryby warte kilkaset tysięcy złotych gdzie za pomyłkę grozi spotkanie w sądzie np. z właścicielem danej akwakultury. Dużo bym o tym pisać, ale to chyba nie ten temat.
Jeżeli zaś chodzi o samych specjalistów ichtiopatologów zajmujących się również rybami akwariowymi to w Polsce jest ich "jak na lekarstwo". U nas na forum KMT są wyszczególnieni ichtiopatolodzy którzy naprawdę mogą pomóc w razie problemu z rybami akwariowymi. Nie problem jest "coś" znaleźć w rybie, problemem jest właściwe określenie co "to jest", jakie zastosować leczenie i otrzymanie wskazówek jak uniknąć podobnych problemów na przyszłość.


Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości