• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Choroba drobniczek

#1
Nabyłem kilka sztuk drobniczek w celu wymieszania krwi. Największą samiczka od początku była dość płochliwa i miała jakby jasną plamkę na środku ciała. Dziś dodatkowo zauważyłem plamy na płetwie ogonowej i ciągnące się odchody oraz przyspieszony oddech. Co to za draństwo i czym to leczyć?
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kulorzęsek?
Sól + temperatura i po sprawie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zdjęcie słabej jakości i se można strzelać, ale z tego co widać to to prędzej będzie epistylis niż ospa. Tylko oczywiście epistylis zwykle jest następstwem innych chorób (tak zwane "secondary infection") i co było pierwszym problemem nie da sie stwierdzić
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Czym leczyć? W okresie zimowym drobniczki mają u mnie niższą temperaturę. Teraz jest 20 stopni. Podnieść, jeżeli tak to do ilu? W domu ma CMF, sól niejodowaną i protosol.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Podnoszenie temperatury w przypadku gdyby okazało się że to infekcja bakteryjna mogłoby tylko zaszkodzić jeżeli temperatura utrzymywana mieści się w optimum danego gatunku ryby. Tak jak napisałem, takie objawy daje pełno chorób ryb więc nie da się powiedzieć czym leczyć bo niewiadomo nawet co leczyć
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Rozumiem ale czekać też niedobrze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mi to też bardziej wygląda na epistylis. Spróbowałbym na pierwszy strzał błękitu, który jest najmniej inwazyjnym lekiem, a powinien pomóc przynajmniej w zastopowaniu rozwoju infekcji.

Następnym krokiem powinna być identyfikacja pierwotnej przyczyny choroby.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ok jutro go kupię. Blue ichtio czy coś innego zawierającego błękit może być? Temperaturę zostawić bez zmian? Jak zidentyfikować pierwotna przyczynę choroby? Dla mnie to zapewne stres po transporcie i spadek temperatury. Ryby mam od środy i ta największa samiczka zachowywała się tak od samego początku. Pozostałe objawy zauważyłem dziś.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dodatkowo zobaczyłem na tafli wody taki dziwny nalot. Co to takiego?
           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nalot na tafli to film białkowy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości