• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Plaga zatoczków

#1
Cześć,
mam plagę zatoczków w akwarium. Stosowałem już Gastrobac, Furzel Activ oraz No Planaria. Nic, dalej są. Jakieś pier**lone mutanty. Jak się tego cholerstwa pozbyć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jedna odpowiedź: Anentome helena. Miałem w akwarium z gupikami chyba z milion zatoczków, kilka helenek skutecznie wytępiło je co do jednego. Tak, że teraz mam inny problem - szyby zarastają okrzemki Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
[-] Post piotrK otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, Ruki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(23-11-2023, 17:52 PM)piotrK napisał(a): Jedna odpowiedź: Anentome helena. Miałem w akwarium z gupikami chyba z milion zatoczków, kilka helenek skutecznie wytępiło je co do jednego. Tak, że teraz mam inny problem - szyby zarastają okrzemki Big Grin

Miałem jedną helenkę i nic nie dało. Więcej nie chce, bo mi plaga zatoczków zamieni się w plagę helenek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jedna nic ci nie da. I nie zamieni się w plagę, bo one podobno zjadają siebie nawzajem więc i tak z czasem zostanie jedna Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mogą się rozmnożyć, ale nie zawsze chcą się mnożyć, mają mniejsze tempo namnażania, ale zostanie ich więcej, jeśli będą mieć dostęp do pokarmu dla ryb, - wtedy nie będą się zjadać nawzajem. Natomiast to dosyć dobry sposób na ograniczenie populacji innych ślimaków, przy czym musi być przyczyna rozwoju takiej ilości zatoczków - muszą mieć co jeść. Nie przekarmiasz ryb? Albo nie masz zwiększonej ilości glonów?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
U siebie mam w każdym akwarium helenki i jest to chyba najskuteczniejsze rozwiązanie na inne plagi ślimaków. Wrzucam zawsze jedną Helenkę na 15/20litrow akwarium i skubane załatwią wszystko.
Co do mnożenia się samych helenek to widywałem już kilkanaście młodych takich po może 5mm ale dorosłych w tej ilości nigdy.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(23-11-2023, 22:04 PM)mimo12 napisał(a): Mogą się rozmnożyć, ale nie zawsze chcą się mnożyć, mają mniejsze tempo namnażania, ale zostanie ich więcej, jeśli będą mieć dostęp do pokarmu dla ryb, - wtedy nie będą się zjadać nawzajem. Natomiast to dosyć dobry sposób na ograniczenie populacji innych ślimaków, przy czym musi być przyczyna rozwoju takiej ilości zatoczków - muszą mieć co jeść. Nie przekarmiasz ryb? Albo nie masz zwiększonej ilości glonów?

Ani jedno ani drugie. Natomiast dużo liści wysuszonych, może to żrą?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Możliwe. Gdzieś musi być przyczyna.

Natomiast zatoczki, czy rozdętki w małej ilości są zdrowe w akwa. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cześć

Jak kolega powyżej napisał ślimaki są również przydatne.


Proponuje usuwanie fizyczne - mały słoiczek a na dno jakiś pokarm np tabletka czy kawałek marchewki lub ogórka, na następny dzień będzie pełen ślimaków (do czasu jak będą miały co jeść?) wyciągać opróżnić i powtarzać do oczekiwanego rezultatu.


Pozdrawiam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jaką obsadę masz w akwarium?
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości