Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Plaga zatoczków - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Plaga zatoczków (/thread-12329.html)

Strony: 1 2


Plaga zatoczków - eenki - 23-11-2023

Cześć,
mam plagę zatoczków w akwarium. Stosowałem już Gastrobac, Furzel Activ oraz No Planaria. Nic, dalej są. Jakieś pier**lone mutanty. Jak się tego cholerstwa pozbyć?


RE: Plaga zatoczków - piotrK - 23-11-2023

Jedna odpowiedź: Anentome helena. Miałem w akwarium z gupikami chyba z milion zatoczków, kilka helenek skutecznie wytępiło je co do jednego. Tak, że teraz mam inny problem - szyby zarastają okrzemki Big Grin


RE: Plaga zatoczków - eenki - 23-11-2023

(23-11-2023, 17:52 PM)piotrK napisał(a): Jedna odpowiedź: Anentome helena. Miałem w akwarium z gupikami chyba z milion zatoczków, kilka helenek skutecznie wytępiło je co do jednego. Tak, że teraz mam inny problem - szyby zarastają okrzemki Big Grin

Miałem jedną helenkę i nic nie dało. Więcej nie chce, bo mi plaga zatoczków zamieni się w plagę helenek.


RE: Plaga zatoczków - piotrK - 23-11-2023

Jedna nic ci nie da. I nie zamieni się w plagę, bo one podobno zjadają siebie nawzajem więc i tak z czasem zostanie jedna Smile


RE: Plaga zatoczków - mimo12 - 23-11-2023

Mogą się rozmnożyć, ale nie zawsze chcą się mnożyć, mają mniejsze tempo namnażania, ale zostanie ich więcej, jeśli będą mieć dostęp do pokarmu dla ryb, - wtedy nie będą się zjadać nawzajem. Natomiast to dosyć dobry sposób na ograniczenie populacji innych ślimaków, przy czym musi być przyczyna rozwoju takiej ilości zatoczków - muszą mieć co jeść. Nie przekarmiasz ryb? Albo nie masz zwiększonej ilości glonów?


Plaga zatoczków - -KUBA- - 23-11-2023

U siebie mam w każdym akwarium helenki i jest to chyba najskuteczniejsze rozwiązanie na inne plagi ślimaków. Wrzucam zawsze jedną Helenkę na 15/20litrow akwarium i skubane załatwią wszystko.
Co do mnożenia się samych helenek to widywałem już kilkanaście młodych takich po może 5mm ale dorosłych w tej ilości nigdy.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka


RE: Plaga zatoczków - eenki - 24-11-2023

(23-11-2023, 22:04 PM)mimo12 napisał(a): Mogą się rozmnożyć, ale nie zawsze chcą się mnożyć, mają mniejsze tempo namnażania, ale zostanie ich więcej, jeśli będą mieć dostęp do pokarmu dla ryb, - wtedy nie będą się zjadać nawzajem. Natomiast to dosyć dobry sposób na ograniczenie populacji innych ślimaków, przy czym musi być przyczyna rozwoju takiej ilości zatoczków - muszą mieć co jeść. Nie przekarmiasz ryb? Albo nie masz zwiększonej ilości glonów?

Ani jedno ani drugie. Natomiast dużo liści wysuszonych, może to żrą?


RE: Plaga zatoczków - mimo12 - 24-11-2023

Możliwe. Gdzieś musi być przyczyna.

Natomiast zatoczki, czy rozdętki w małej ilości są zdrowe w akwa. Smile


RE: Plaga zatoczków - hubar - 24-11-2023

Cześć

Jak kolega powyżej napisał ślimaki są również przydatne.


Proponuje usuwanie fizyczne - mały słoiczek a na dno jakiś pokarm np tabletka czy kawałek marchewki lub ogórka, na następny dzień będzie pełen ślimaków (do czasu jak będą miały co jeść?) wyciągać opróżnić i powtarzać do oczekiwanego rezultatu.


Pozdrawiam!


RE: Plaga zatoczków - Zimna Zośka - 24-11-2023

Jaką obsadę masz w akwarium?