• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dylemat

#1
Witam wszystkich serdecznie!
Szukam/kompletuję obsadę do mojej 540 (180x60x50 wys)i przyznam szczerze, że mam spore dylematy. Nastawiam się raczej( z uwagi na niezbyt duże akwa pod moje ukochane "Vieja") na coś ze średnich pielęgnic( o średnio ostrym temperamencie), przynajmniej z założeniaSmile. Podacie jakieś przykłady? Nie ukrywam, że u mnie w mieście (Kielce) słabo z wyborem czegoś ciekawego. Szukam więc i chętnych do podzielenia się podrostkami( ew. odkupienia).
P.S> Jak widzicie połączenie pielęgnic z CA z jakimś stadkiem zielonych "Mieczyków"( jako ryby ośmielające)Dzięki za wszelkie informacje, namiary, sugestie. Do napisania!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ostatnio sprowadzono do polski trochę fajnych ryb, poszukaj o tym info na forum. Może np. Astatheros robertsoni i do tego Meeki? Żeby mieczyki dały radę na dłuższą metę będą raczej potrzebne dzikusy, bo one rosną dość duże - a może zwinniki ogonopręgie? Dobry substytut meksykańskich Astyanaksów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hymm ja bym do takiego akwenu wsadzil
-vieje heterospila
-vieje regani
-vieje argentea choc obawiam sie ze beda za duze
-paratheraps breidohri
-excichlasoma bocourti
I cos z malych towarzyszyBig Grin
-thorichthys meeki
-cryptoheros honduran red point,cutteri
Oczywiscie nie wszystko naraz.Powiedz co ci sie podoba to wtedy zrobimy jakas dobra obsadeWink

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak pokazały doświadczenia forumowiczów, dla wybuchowego temperamentu V. argentea takie akwarium jest za małe. Myślę że należałoby iść bardzo dobrym tropem rozumowania UKASHa i zamiast dużych gatunków wpuścić tam 2-3 średniej wielkości.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Z mniejszych gatunkow to moze niebieskoluskie,nikaraguanskie,meeki,maculippinnis,miodowe,salvini choc te sa wredne.A moze podobaja ci sie carpintisy?

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Hymm ja bym do takiego akwenu wsadzil
-vieje heterospila
-vieje regani
-vieje argentea choc obawiam sie ze beda za duze
-paratheraps breidohri
-excichlasoma bocourti

Przyznam sie szczerze, ze jakos nie widze na tych 180cm Vieja, nawet tych mniejszych( a 1 para to raczej slaba opcja), gatunkow zaproponowanych przez Vieja. Jesli jednak ktos z tu obecnych trzyma Vieja w 500 litrach to chetnie zapoznam sie z uwagami/info na ten temat. Poczytalem Pana Sieniawskiego i nieco sie zalamalem( wczesniej myslalem ze robie baniak pod pielegnice z CA, a tu wyszlo ze owszem, ale pod kilka Nigrofastiatus-ow/ Meek lub innych thorichthys Sad ...). Astatheros robertsoni BARDZO chetnie nabede Smile, podobnie jak i inne "spokojne" cichlids z CA. Dzikie mieczyki to juz nie mam pojecia kto sprowadza/sprzedaje. Macie Koledzy/Kolezanki jakies namiary na taka osobe? Niebieskoluskie kiedys trzymalem, krotko, ale godne uwagi rybcie. Ogolnie mialem restart 1.04.2012, spokojnie jest czas na szukanie ryb( z miesiac docierania sie chyba styknie?)Jak cos to postaram sie fotnac jak to wyglada, ale generalnie drobny zwirek/kilka sporych korzeni i pare sztuk otoczakow. W zaleznosci od obsady moge to zmodyfikowac. Wode mam super, jak to w wiekszosci Kielc, twardo z uwagi na piaskowce. Ok, czekam na dalsze dyskusje. Dzieki za odzew!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ukash na spokojnie bedziesz mogl tam wsadzic vieje heterospile bo to mniejsze vieje i dorzucic mozna parke nikarauanskich lub meeki a moze jakies cryptoherosy.Parka heterospili z parka nikaraguasnkich ladnie by wygladala.http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=466
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=16
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=57
Tutaj masz troche do poczytania o viejach forumowiczow.Big Grin

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(06-04-2012, 07:15 AM)UKASH napisał(a): wczesniej myslalem ze robie baniak pod pielegnice z CA, a tu wyszlo ze owszem, ale pod kilka Nigrofastiatus-ow/ Meek lub innych thorichthys Sad ...

A czy to źle? Smile
Połączenie takich mniejszych gatunków może dać wiele ciekawych obserwacji i co by nie mówić niektóre (a raczej wszystkie) są przepiękne. Może warto też trochę pomęczyć się i zdobyć coś rzadszego, żeby mieć większą satysfakcję na pocieszenie po marzeniu o Viejach Wink Jeszcze wielu gatunków nie mieliśmy w naszych akwariach (jeśli chodzi o te prezentowane na naszym forum). Także głowa do góry Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A czy to źle?
Połączenie takich mniejszych gatunków może dać wiele ciekawych obserwacji i co by nie mówić niektóre (a raczej wszystkie) są przepiękne. Może warto też trochę pomęczyć się i zdobyć coś rzadszego, żeby mieć większą satysfakcję na pocieszenie po marzeniu o Viejach Jeszcze wielu gatunków nie mieliśmy w naszych akwariach (jeśli chodzi o te prezentowane na naszym forum). Także głowa do góry
Czesc! Jasne ze mniejsze gatunki to nie "te zle"( jesli mozna napisac ze jakakolwiek ryba pielegnicowata bez "skundlenia" jest zla Smile ) nigdy nie mialem nic takiego na mysli, po prostu ZAWSZE ( chyba od pierwszych wizyt na "Aquamojo" i Cichlids Room Capmanin) o nich marzylem ( duzy roslinozerne gatunki), nie mniej mniejsze gatunki ( "Zebry", "Miodowe", kiedys z innego biotopu Aequidens Rivulatus ) trzymalem i bylem pod ich wielkim wrazeniem!
Powtorze wczesniejsze pytanie, czy ktoz z Was jest w stanie pomoc mi w skompletowaniu obsady, z uwzglednieniem wlasnie owych "srednich" odmian? Panowie i Panie, a co myslicie o Nandopsis Salvini? Moze w zestawieniu 1x Para Salvini + 2x Para Nigrofasciatus ( zamiennie "Nikaraguanskie")+ 1/lub MOZE 2 wieksze samce dwu roznych gat. ( np 1 Octofasciatum + 1 eeee, no nie wiem??). Inne propozycje?

Do Vieja - myslisz ze mniejsze Vieja daly by rade? ( wspomniane Heterospilus)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Obstawiam że tak one rosna mniej wiecej do 20 cm.Wejdz sobie na stronke datora,od niego skompletujesz cala obsadeBig Grin tutaj stronka-cichlasoma.pl poaptrz sobie na yt jego filmyA i nandopsis salvini to piekne ryby ale agresywne i raczej nie nadadza sie do tych mniejszych gatunkow.Z wyzej wspomnienymi viejami dalo by rade ale nie z cryptoheros,thorichthys...

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości