Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Regał trochę inaczej :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
No dobra więc tak: Lampka na Diodach CREE

Moduł LED - http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17345 - wybieramy 6 diodową, za chwilę napiszę dlaczego - koszt ok 70 pln

Driver np: http://allegro.pl/driver-led-2100ma-z-pl...11109.html - obsługuje 6 diod. ok 50 pln - można do niego wlutować potencjometr i regulować natężenie światła.

można zastosować: http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/18336 o różnych kątach rozpraszania i kierowania światła ok 20 pln

radioator plus zasilacz 24 V ok 60 i mamy uśredniony koszt lampy na 6 diód - 200 pln
lampa taka to 30 W.

Widziałem na żywo świeci bardzo mocno i mocno oślepia.

Zastanawiałem się nad taką lampą ale chyba jednak kupię i zamontuje 3 albo 4 takie halogenki jakie pokazywał Marti.
Chciałbym porobić strefy światła i cienia, a do tego te halogenki będą się lepiej nadawały.
Tak mi się przynajmniej wydaje.
Ja znalazłem wczoraj idealne rozwiązanie Big Grin Potem pokażę Tongue
Pokazuj Smile
zyyys, niby trochę dużo wychodzi za lampkę, ale lumenów masz aż nadto Smile

Wybierając np. moduł NT-6RB25155-XPG2C70R41D0 z 6cioma diodami XP-G2 masz 6x130 lm = 780. To masz oświetlenie takie, że gdyby je rozłożyć na 1m2 spełniło by wymogi dot. oświetlenia miejsca pracy biurowej Big Grin I to z jednego tylko modułu o wymiarach 25mm x 155 mm i przy poborze prądu rzędu 350mA (a to jest minimum!). Maksymalnie z jednej diody można "wycisnąć" 463 lm (!!!) ale potrzeba już na to prądu 1,5A. Przy takim prądzie światła będziesz miał 2778 lm!!! Co prawda krótko, ale wiesz Wink Flesza możesz zrobić rybkom Big Grin

Diody Cree XP-G to diody pracujące przy woltażu ok. 3V na diodę (tzw. woltaż przekazywany dalej, zakres jest od 2,5V do 3,26V, przy czym od wartości ok. 2,75V dość szybko zaczyna rosnąć moc przekazywana - 3V to taki środek krzywej poniekąd). Przyjmując te 3V z krzywej charakterystyki diody wychodzi, że potrzebny będzie prąd 550mA, więc 6 diód w szeregu będzie potrzebowało 18V do zasilania. Zatem moc potrzebna do zasilania tego modułu będzie taka: 18V * 0,55A = 9,9W.
Przy 550mA z jednej diody uzyskamy światła na poziomie 195 lm, czyli moduł da 1170 lm. Światło z tych diód rozchodzi się w 120 stopniach, aczkolwiek największe natężenie jest na środku. Przy kącie 40stopni od osi jest go już ok. 20% mniej wg krzywej typowej dystrybucji przestrzennej. Przyjmijmy, że całe światło zostało ograniczone na powierzchni baniaczka o dnie 150x50. Pow. dna to 0,75m2. Czyli z takiego modułu uzyskasz w takim baniaku natężenie światła rzędu 877 luxów. Jak dla mnie to ideał Smile A cenowo chyba wyjdzie taniej od lampy HQI, przy takim samym efekcie i zmniejszeniu zapotrzebowania na moc i temperaturę pracy.

Dane diody pobrane z tej stronki: http://www.cree.com/LED-Components-and-M.../XLamp-XPG
Przyjąłem diody o barwie zimno-białej (5000-8000 K).

Niech ktoś sprawdzi moje wyliczenia, co? Wink Bo może ja coś źle rozumuję...
Marti, nie wiem czy nie byłoby lepiej łączyć diody równolegle (ewent. z szeregowo wstawionym do każdej diody opornikiem), albo szeregowo-równolegle (takie moduły: szeregowo np. 2szt po 3 V, następne moduły analogicznie łączone między sobą równolegle). Łatwiej wtedy dobrać zasilacz np. 6, 9 lub 12 V, a przede wszystkim chodzi o oszczędność. Przy połączeniu szeregowym wszystkich diód, napięcie zasilania rozkłada się mniej więcej tak samo na każdą z diód, ale jak szlak trafi jedną to "jej dotychczasowe napięcie" rozkłada się na pozostałe. One z kolei pracują na wyższym napięciu co skraca ich życie, no a później to już idzie lawinowo. Na sieci gdzieś widziałem gotowe schematy i nawet wzory na wyliczenie oporników pod konkretne napięcie zasilania. Nie pamiętam gdzie, chyba na elektroda.pl
Chyba dobrze rozumujesz Smile W każdym razie światła jest od pyty Big Grin a tymi soczewkami co podlinkowałem możesz kierować lub rozpraszać strumień światła.
można też lutować poszczególne moduły wg uznania na radiatorze tak by pasowały do odpowiedniego baniaka.
Dla baniaka prostokątnego taki moduł 6 diodowy jest jak najbardziej ok tyle, że nie do końca się sprawdzi by uzyskać taki efekt jak chce.
No i o ile te wspomniane wcześniej reflektorki oświetlą odpowiednio baniak to pozwolą mi na uzyskanie efektu, który sobie zamierzyłem i będą tańsze.

Junak, ten moduł jest już gotowy i odpada lutowanie poszczególnych diód osobno, do 6 diód wystarczy jeden driver i zasilacz 24 V i tak naprawdę koszt jest mniejszy.
driver posiada potencjometr, którym skręcasz moc świecenia by wydłużyć żywotność diód.
Ale oczywiście można tak jak pisałem dobrać diody oddzielnie tyle, że to wiecej pracy, i dodatkowych elementów.
Junak: tylko wiesz, łączenie diód równolegle zwiększa zapotrzebowanie na prąd zasilacza, więc musisz wtedy stosować większe przekroje kabli, itd. Operowanie napięciem jest bezpieczniejsze (w zakresie oczywiście nieszkodliwym dla zdrowia ludzkiego) Smile Poza tym powinieneś wiedzieć, że większe napięcie w przewodach = mniejsze straty przy takiej samej przekazanej mocy. Po to przecież działają linie przesyłowe WN i SN Wink
Marti - kable, a raczej przewody będą te same bo to będą oddzielne obwody, a nawet jak je w węzłach połączysz to różnica kosztów między cieńszymi a grubszymi przewodami będzie znikoma, tam nie ma kilometrów kabla. (tylko od węzłów do zasilacza, tj. metr,dwa?) Jak będzie konkretny przykład to straty i ich koszty w PLN możemy kiedyś policzyć.
P.S. O stratach w liniach wiem. Linie WN i SN nie są liniami przesyłowymi.
Panowie ale skupmy się na zaproponowanej przeze mnie lampie Smile która, jest prosta w budowie. Lutowanie jest ograniczone do minimum i właściwie to kwestia połączenia elementów. moduł 6 diod + zasilacz 24v + driver + radiator i mamy lampę , która pasuje do prostokątnych baniaków. Koszt podałem przybliżony i nie jest on specjalnie dużo większy niż zrobienie belki t5.

Czy mógłby ktoś kto stosuje: http://allegro.pl/naswietlacz-halogen-le...32409.html
opisać jak to się sprawdza w baniaku i czy można za pomocą takich naświetlaczy stworzyć różne strefy światła. Doświetlając np miejsca z roślinami, a miejsca np z korzeniem czy jakieś groty pozostawiając zacienione. Wymyśliłem sobie, ze chciałbym w baniaku takie strefy światła i cienia. Baniak 120x50x50
Jakieś sugestie?Smile
(11-10-2013, 12:15 PM)junak-rider napisał(a): [ -> ]Przy połączeniu szeregowym wszystkich diód, napięcie zasilania rozkłada się mniej więcej tak samo na każdą z diód, ale jak szlak trafi jedną to "jej dotychczasowe napięcie" rozkłada się na pozostałe.

Jak spali się jedna to "Przy połączeniu szeregowym wszystkich diód, napięcie zasilania" zanika bo prąd przestaje płynąć i musimy np omomierzem spr.która dioda padła.
A łaczenie równoległe może być tylko dla dobrego zasilacza-tzn b.dobrze stabilizowanego, bo przy zwykłym własnie wtedy będzie podawany większy prąd do pozostałych po spaleniu się jednej.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26