• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: naszło mnie na sumpa

#1
Lightbulb 
tak sobie leżę i leczę kaca po sylwestrze i zatęskniłem za majsterkowaniem przy akwarium.
Wymyśliłem sobie, że w obecnym miejscu gdzie stoi akwarium postawię nowe, trochę większe, (wyjdzie o +90 l), dodatkowo wyposażone w sumpa (czyli kolejne dodatkowe litry), co za tym idzie nowy stelaż zamiast szafki itd. Nigdy nie zwracałem uwagi na węże i filtry wewnętrzne widoczne w akwarium ale tym razem chciałbym to wszystko wyeliminować a jedynie sump mi na to pozwoli, pozbył bym się wszelkich wiszących kabli, węży, grzałki i upakował to pod akwarium Smile.
Pozostała jedynie jedna, najważniejsza kwestia, tutaj pytanie do posiadaczy sumpów, jak zbudować komin/przelew aby maksymalnie wyeliminować szum wody? Bez tego nie ma mowy o sumpie bo moja "druga połowa" pod moją nieobecność będzie mi wyłączać filtrację jak będzie coś za mocno hałasować Sad.

Jak to najlepiej rozwiązać??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Widzę, że zainteresowanie mizerne Wink
Ale co tam zacząłem czytać i przeszukiwać i jakoś sobie z tym poradzę, już kilka pomysłów chodzi mi po głowie

W tym temacie będę przedstawiał krok po kroku reaktywację mojego "kącika" akwarystycznego, zacznę od budowy stelaża, potem akwarium, sump, oświetlenie z pokrywą itd. - może komuś się to przyda, a może pojawią się podpowiedzi z Waszej strony

Póki co zacząłem od pomiarów i projektów, obecne akwarium ma pojemność 500l i stoi na szafce - niby wszystko ok. ale nie wykorzystuje na maksa miejsca w którym stoi, ponadto sam zbiornik, klejony przez przypadkowego szklarza daje wiele do życzenia i czasami zaskakuje mnie fakt, że jeszcze nie cieknie. Nowe akwarium będzie miało wymiary 187x57x57 co powiększy litraż do 600l, dodatkowo dojdzie sump w którym pomieszczę wszystkie gratki typu grzałka, pompa, media, itd. - czyli zero czegokolwiek zwisającego obok akwarium. Jeszcze niedawno pukał bym się po głowie, że komuś to przeszkadza ale jak już robić coś nowego to co tam - zaszaleję Smile. Oprócz hodowania ryb akwarystyka zawsze dostarczała mi właśnie tych wszystkich emocji związanych z zakładaniem nowego zbiornika, nie robiłem już tego kilka ładnych lat więc aż mi się gęba uśmiecha na samą myśl ile trzeba zrobić.

1. Stelaż - wyspawam go z profili stalowych, samodzielnie Smile jego przewaga nad dotychczasowym rozwiązaniem, czyli szafką, polega na mniejszej ilości punktów podparcia co da mi swobodę przy obsłudze sumpa
   

2. Kolejnym krokiem będzie zamontowanie blatów i półki
   

3. W pewnym momencie przyjdzie czas na akwarium i sumpa, ten na projekcie na razie symboliczny bo cały czas myślę nad jego podziałem i wielkością. Jeżeli chodzi o akwarium to szyby będą tak dobrane, żeby nie było potrzeby wklejania wzmocnienia poprzecznego - takie moje widzi misie Smile, przednia szyba będzie z OptiWhite.
   

4. Następnym etapem będzie obudowanie stelaża drzwiczkami, żeby nabrał wyglądu szafki oraz postawienie go na cokole
   

5. Ostatnim etapem będzie oświetlenie. Tego jeszcze nie przemyślałem, chodzą mi po głowie dwa warianty:
a) bez pokrywy z wiszącą lampą hqi
b ) pokrywa/korona ale na tyle wysoka żeby można było zamontować w niej lampę hqi i dodatkowe kilka źródeł światła włączanego jedynie do nauki fotografii.

Cała realizacja zajmie mi pewnie trochę czasu więc aktualizacja tematu nie będzie zbyt częsta. Liczę jednak na pomysły i porady z Waszej strony
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zamiast komina na jednym boku akwarium zamontowałbym to co Michał z arowana.pl skonstruował w swoim akwarium dla płaszczek:
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=619.0
Nie dość, że cicho, tanio, to jeszcze nie zajmuje cennej dla pielęgnic powierzchni dna.

Trzymam kciuki. A tak nawiasem - nie dasz rady zrobić jeszcze większego akwarium? Jak szaleć to szaleć; zawsze będzie za małe, ale lepiej "trochę" za małe niż "eh, no mogło być większe...". Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(05-01-2012, 00:24 AM)piotrK napisał(a): Zamiast komina na jednym boku akwarium zamontowałbym to co Michał z arowana.pl skonstruował w swoim akwarium dla płaszczek:
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=619.0
Nie dość, że cicho, tanio, to jeszcze nie zajmuje cennej dla pielęgnic powierzchni dna.

właśnie od godziny przeglądam forum arowana i widziałem rozwiązanie michała, jednak zastanawia mnie czy nie lepiej będzie zrobić komin z otworem zasysającym wodę na niższej wysokości,tak z 10cm nad dnem, wiesz syfek krąży zazwyczaj przy dnie i żeby zmusić go do usunięcia przelewem górnym to pewnie potrzebna by była dodatkowa pompa cyrkulacyjna, michał z tego co zauważyłem ma dodatkowo kubełek, po za tym jego rury wychodzą w bok, ja z boku będę miał od razu ścianę Sad
cały czas nad tym myślę i czytam o różnych rozwiązaniach

(05-01-2012, 00:24 AM)piotrK napisał(a): Trzymam kciuki. A tak nawiasem - nie dasz rady zrobić jeszcze większego akwarium? Jak szaleć to szaleć; zawsze będzie za małe, ale lepiej "trochę" za małe niż "eh, no mogło być większe...". Wink
niestety akwarium ma stać w tym samym narożniku dwóch ścian co obecne, w przejściu do salonu, te ściany właśnie mają dokładnie wymiary takie jak przednia i boczna szyba nowego akwarium, jak je powiększę to będzie wystawało w przejściach - trochę to trudne do wytłumaczenia, ale w tym miejscu to już maks

jak kiedyś mój młody się wyprowadzi, bo chyba nie będzie wiecznie z nami mieszkał, Smile to już jego pokój odpowiednio przerobię SmileSmileSmile
teraz muszę się zadowolić tą miejscówką
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(05-01-2012, 01:15 AM)filas napisał(a): jednak zastanawia mnie czy nie lepiej będzie zrobić komin z otworem zasysającym wodę na niższej wysokości,tak z 10cm nad dnem,

Jak z otworem to musisz dać rurkę tuż przy powierzchni (najlepiej DURSO) coby w razie braku prądu woda nie wyleciała z akwa! Chociaż i na to jest sposób drugi -> zawór zwrotny (jednostronny).
IMO lepiej dać dwie szyby w kominie jedna wyżej druga niżej coby woda przemieszczała się na kształt położonego "S".
Jakoś do tych pudełek przelewowych nie mam zaufania...i nie wiem dlaczego?!



Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(05-01-2012, 11:10 AM)arsik napisał(a): IMO lepiej dać dwie szyby w kominie jedna wyżej druga niżej coby woda przemieszczała się na kształt położonego "S".
Jakoś do tych pudełek przelewowych nie mam zaufania...i nie wiem dlaczego?!
dokładnie o ty myślałem, dwie szyby dla komina - pierwsza, wysoka, z otworem/otworami na wysokości ok 10cm nad dnem druga za nią trochę niższa aby woda przelewała się górą

   

nie będę niczego robił pochopnie, robię to pierwszy raz ale nie mam zamiaru korzystać z żadnych pudełek przelewowych ani zaworów zwrotnych, wszystko musi być proste i niezależne od wbudowanych niepotrzebnych części - każda morze się zaciąć/zepsuć i nie zadziałać

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tu fajnie koleś rozwiązał, i ma boczne drzwiczki którymi można łatwo sump wsunąć czy wysunąć czy w ogóle wyczyścić, często jest tak że jest ciasno w szafcew i gdyby był dostęp z boku było idealnie i bardzo łatwo.
http://forums.overclockers.com.au/showth...p?t=852865
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Filas
Pamiętaj, że pielęgnice będą kopać, i piach może Ci się dostawać di filtra, gdy wloty będą tak nisko nad dnem.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
jest to jakiś argument, cały czas nie mogę się zdecydować, z jednej strony górny przelew gwarantuje idealnie czystą taflę wody, bez żadnych filmów bakteryjnych itd. z drugiej zaś strony wydaje mi się mało efektywny jeżeli chodzi o zbieranie "glutów"

weider
u mnie ta większa, lewa "komora" stelaża będzie na tyle duża, że boczne drzwiczki nie będą potrzebne, a nawet jak bym chciał je zrobić to niestety u mnie akwarium bokiem dosunięte będzie na styk do ściany
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(06-01-2012, 00:26 AM)piotrK napisał(a): Filas
Pamiętaj, że pielęgnice będą kopać, i piach może Ci się dostawać di filtra, gdy wloty będą tak nisko nad dnem.

Ja to nawet gwarantuję i to dwa razy w tyg., jak czyszczę pre-filtr i zaglądam do jednego kubełka co 2-4 tyg.
Duża pielęgnica dodatkowo jak się szarpie jedna z drugą to ile potrafi ogonem wzbić piachu w toni to masakra, mam pył u siebie.

(06-01-2012, 00:45 AM)filas napisał(a): jest to jakiś argument, cały czas nie mogę się zdecydować, z jednej strony górny przelew gwarantuje idealnie czystą taflę wody, bez żadnych filmów bakteryjnych itd. z drugiej zaś strony wydaje mi się mało efektywny jeżeli chodzi o zbieranie "glutów"

weider
u mnie ta większa, lewa "komora" stelaża będzie na tyle duża, że boczne drzwiczki nie będą potrzebne, a nawet jak bym chciał je zrobić to niestety u mnie akwarium bokiem dosunięte będzie na styk do ściany

To już sam wiesz jak u ciebie najlepiej, ale rozwiązanie fajne i bardzo proste.
Może zamiast jednego przelewu zrób dwa, podziel tę przestrzeń co planujesz na jeden przelew na pół a wylot wody na środku jak tym linku.

Ryby biorą do pyska te gówienka i je rozdrabniają, resztki pływają w wodzie i w godzinę-dwie trafiają do filtra a bilogia powinna zrobić swoje.
Zawsze możesz dobrać większą pompę i ją stłamsić do odpowiadającego ci ruchu/przepływu wody.

Może zrobić dwa przelewy narożne (trójkątne), wtedy nie rzuca to się tak w oczy i niema dodatkowych kantów w akwa, mnie się też te kominy nie podobają.
Widziałem akwa które ma komin na środku i po bokach tegoż komina wyloty.

Może coś ci pomogłem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości