• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 120 litrów [100x40x30] dla muszlowców

#1
Właśnie odnalazłem stary temat z 2013 roku. Pytałem, czy Tanga w 30 litrach ma sens. Generalnie odradziliście, podziękowałem za pomoc i obiecałem, że kiedyś na pewno wrócę do tematu z większym szkiełkiem.
No to wracam Smile
Zwolniło mi się 120 litrów [100x40x30]. Do tego jest kubełek JBL-e701, grzałka 100W i kilka świetlówek do wyboru (będzie świecić jedna 25W, a na stanie mam barwy 6500k, 8500k i 10000k). Wszystko stoi na/w szafce i czeka na urządzenie oraz zalanie.
W środku koniecznie mają być muszlowce - moimi faworytami są multiki albo similisy. I teraz pytanie brzmi - czy jest sens dobierać drugi gatunek, przy założeniu że ma być absolutnie bezkonfliktowo i sielankowo, a dantejskie sceny typu polowanie na narybek mają być ograniczone do absolutnego minimum? Jeśli macie pomysł na zupełnie neutralne towarzystwo, będę wdzięczny. Jeżeli nie - będzie jednogatunkowe. Ryby mają mieć dobrze Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pielęgnice to takie rybki, że nigdy nie będzie w 100% bezkonfliktowo. Drugi gatunek będzie jak najbardziej ok. Jest kilka gatunków które się nadadzą. Ja bym wpuścił Neolamprologus ocellatus bo to mój faworyt, ulubieniec, król muszlowców i w ogóle naj naj rybka. Jeden samczyk i dwie samiczki. Na forum KMT dostałeś też już kilka ciekawych propozycji.

25watt przy tej wysokości zbiornika może trochę razić muszlaki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
sbc przepraszam, ale nie mogę nie zareagować na to co napisałeś...
Jak tak w ogóle można?
Przecież każdy wie, że multiki to królowie muszlowców a nie ocellatusy.

A tak pomijając wyższość jednych nad drugimi to ja chcąc mieć 2 gatunki wpuścił bym similisy i ocellatusy.
Multiki chyba będą za bardzo bojowe.
Nie żebym się znał, ale napisać możnaWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Co do świetlówek, to są jeszcze z 2013 roku, więc liczę na to, że będą świecić wyraźnie słabiej niż w czasach świetności.
Na danym etapie ciekawe z zaproponowanych mi tu i ówdzie rozwiązań jawią mi się: 

Similis + Alto Shell 

albo Alto Shell + Caudo 

Jak im urządzić te moje dno 100x40, żeby umożliwić w obu przypadkach jak najlepsze dogadanie się?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kilka zgrupowań muszli rozdzielonych skałkami+jakieś sensowne gruzowisko dla caudo, bo to fakultatywne, nie wiem, jak alto, Tanga to nie moja działka. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
miałem połączenie caudo i alto shelli. Bardzo fajnie kontrastują zarówno zachowaniem jak i barwami.

Konflikty były, ale płetwy były całeSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Caudo nie nadaje się do zbiornika tej wysokości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie rozumiem czemu 30 cm miałoby być za mało dla Caudo?
Ja bym tutaj też poszedł w połączenie Alto z Caudo i będzie ciekawie.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dziękuję za typy. To może ja się zabiorę za ułożenie jakieś sensownej aranżacji. Jak coś zrobię, to ufocę i wrzucę. I wtedy pomożecie zdecydować dla jakiej ekipy zbiornik będzie najbardziej odpowiedni. Aktualne opcje: 1) Similis + Auto shell 2) Jednogatunkowy: a) alto b) similisy c) multiki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Może jeszcze Alto i T. Vittatus by dało radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości