• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoże dla barwniaków Thomasa

#1
Witajcie!

Akwarium ma być roślinne (celowałabym w LT), więc zastanawiam się nad podłożami. Docelowo chcę wpuścić barwniaki Thomasa i jakieś labiryntowce (buszowiec Ansorga i/lub wielkopłetw czarny), może mieczyki jako rozpraszacze i urozmaicenie menu Wink

Mam dwa pomysły:
1. podłoże Platinum Soil + piasek (zmieszane + łachy piasku)
2. podżwirówka Natural Substrate firmy AquaKris (zrobiłabym "poduszkę" z moskitiery) + piasek na wierzch

Platinum Soil na początku zbija twardości niemal do zera, ale potem stabilizuje parametry.
Natural Substrate to podłoże na bazie gliny i torfu, idealne do akwarium typu low-tech.

Moglibyście doradzić, która z tych opcji będzie lepsza dla barwniaków?
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wystarczyłby pewnie torf i trochę gliny tam gdzie będą rośliny a na wierzch piach.
Najlepiej niech się fazi wypowie, bo u niego krzaki rosną jak szalone...
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(05-10-2016, 09:15 AM)dzikakuna napisał(a): Wystarczyłby pewnie torf i trochę gliny tam gdzie będą rośliny a na wierzch piach.

Rośliny mają być PRAWIE na całości (poza kryjówkami i żerowiskiem) :p

Czyli obstawiasz NS Wink Dzięki Smile
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja mam kwaśny torf pod piaskiem, plus pod same korzenie pałeczki nawozowe do roślin zielonych.
Torfu nie oddzielam żadnymi siatkami, czy innymi wymysłami - nawet jak przy przesadzaniu zielska coś wypłynęło to w żaden sposób negatywnie nie działa. Zresztą i sam torf mam miejscami na piasku już od początku istnienia szkła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dwa razy podchodziłam do akwarium na ziemi i mam niezbyt miłe doświadczenia (choć rośliny rosły), więc nawet pomysł z poduszką z moskitiery jest połączeniem kilku sprawdzonych rozwiązań.

Pałeczki nawozowe tez mam już przetestowane - sprawdzają się Smile
Rośliny będą trochę bardziej wymagające niż zwartki i żabienice Wink
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ziemia to trochę inna bajka niż torf, ale spoko możesz firany nakładać Wink 

Rośliny bardziej wymagające to jakie? 
U mnie na tym torfie nie rosną tylko zwartki i żabienice Wink

Do tego piszesz o akwarium LT - do niego stosowanie jakiegoś rodzaju substratów nawozowych to przynajmniej dla mnie dziwne podejście Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(05-10-2016, 10:14 AM)fazi_poz napisał(a): Ziemia to trochę inna bajka niż torf, ale spoko możesz firany nakładać Wink 

Rośliny bardziej wymagające to jakie? 
U mnie na tym torfie nie rosną tylko zwartki i żabienice Wink

Do tego piszesz o akwarium LT - do niego stosowanie jakiegoś rodzaju substratów nawozowych to przynajmniej dla mnie dziwne podejście Wink
Rozumiem, że mówiąc 'substrat nawozowy' masz na myśli Platinum Soil. Po prostu wiem (choć z doświadczeń znajomych, nie własnych), że jest dobre i mniej więcej jak się zachowuje, a mam do niego dostęp.
Jeżeli mówisz o Natural Substrate - znam producenta, znam jego założenia, widziałam jego akwaria na tym substracie. Typowy LT. No i mam jedno akwarium na nim, choć to dziwny zbiornik i zbyt nowy na kompetentną ocenę, choć nie jest złe.

Rośliny, które mam przeważnie lubią zasobne podłoże:
zwartki, żabienice, H. salzmanii, lotosy i grzybienie, nurzańce, rotale (może w końcu uda mi się R. macrandra), amanie, ludwigie (z 'Tornado/Curly' miałam problemy, a baaardzo chcę ją mieć), limnofile, heniek, i eleocharis na trawnik. Pewnie mi się jakieś jeszcze zapomniały Wink


W razie czego mogę jeszcze dołożyć własnej roboty kulek gt
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cóż - więcej nie doradzę, bo ani na jednym ani na drugim szkieł nie prowadziłem. 
Niemniej jednak, jeśli piszesz o założeniach LT i myślisz o tych roślinach, to jednak nie będzie raczej LT, bo większość z tego zielska przy 0,3-0,4W/l nie będzie rosła dobrze i się nie wybarwi jakbyś chciała.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(05-10-2016, 10:35 AM)fazi_poz napisał(a): Cóż - więcej nie doradzę, bo ani na jednym ani na drugim szkieł nie prowadziłem. 
Niemniej jednak, jeśli piszesz o założeniach LT i myślisz o tych roślinach, to jednak nie będzie raczej LT, bo większość z tego zielska przy 0,3-0,4W/l nie będzie rosła dobrze i się nie wybarwi jakbyś chciała.
Oświetlenie to nie problem, mam niemal 1 W/l. Poza tym to nie ma być BW
"Akwarystyka jest jak alkoholizm, wszystko idzie w szkło."
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Tylko oświetlenie 1W/l to nie LT... 
Przy takim świetle żaden substrat nie pomoże i trzeba dozować nawozy do słupa i CO2 inaczej zrobisz co najwyżej piękne glonarium z roślinami z kolosalnymi brakami.
Więc dla mnie temat w zasadzie wyczerpany, bo nie mamy płaszczyzny porozumienia co do akwarium LT, a o takich mam jakiekolwiek pojęcie. Roślinniaki HT nie moją bajką są Wink
Nie widzę też w swojej wiedzy pogodzenia dobrego podłoża dla Barwniaków z podłożem pod rośliny przy świetle rzędu 1W/l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości