• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Woda zabarwiona korzeniami - jak sie pozbyć

#1
Witam,
Wiem, że podobnych tematów było może kilka tutaj lub na innych forach ale chciałbym poznać Waszą opinię.
Sprawa wygląda tak - na początku maja zalałem 450 litrowy zbiornik, w założeniu ma to być korzeniowisko dla skalarów + jakaś ławica. Znalazłem w sklepie fajne korzenie, suche więc zgodnie z radami wygotowałem je najpierw w wodzie z solą niejodowaną, potem wypłukałem a następnie wygotowałem jeszcze w wodzie bez soli.Z uwagi na ich długość nie udało mi się ich wsadzić do garnka więc miejsca które nie zmieściły się w nim polałem kilkukrotnie wrzątkiem. Gotowanie za każdym razem trwało ok 30 - 40 minut (nie są zbyt grube - max 3,5 cm). Dodatkowo kilka nocy moczyłem je w wannie. Po pewnym czasie woda w akwarium stała się mętna, początkowo myślałem że to pierwotniaki, włączyłem napowietrzanie, nie pomagało. Wygląda na to, że to korzenie tak barwią wodę (po częściowej podmianie wody jest lepiej, ale po 1 dniu znowu jest gorzej). Kupiłem purigen (250 ml), włożyłem do kaskady i tak się mieli, ale poprawa jest minimalna (a purigen po tygodniu już ciemny).

Pytanie co zrobić - czy czekać dalej i mielić wodę purigenem? Chciałbym już podłączyć kubełek (wypełniony w całości ceramiką), będa do niego prefilitry z korpusow narurowych a w środku wkłady sznurkowe 100 mikronów. Obawiam się jednak że ta brunatna woda mimo prefiltrów zasyfi mi ceramikę i będę musiał otwierać kubeł i ją czyścić (czego chciałbym uniknąć).

Na ten moment w akwarium pływa obsada startowa: 7 molinezji + 7 kirysów spiżowych.
Filtracja: Aquael Circulator 2000 z gąbką 20 ppi + wspomniana kaskada FZN2 dołożona tydzien temu (z purigenem 250 ml)
Brak oświetlenia (włączone jedynie w celu zrobienia zdjęcia)


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ta woda jest bardziej mleczna jak brunatna. Przyczyny szukałbym w piachu, a nie drewnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Też brałem piach pod uwagę - specjalnie dałem nawet kirysyki żeby grzebały w nim. Ale po dwóch miesiącach już powinno przejść, szczególnie że był wypłukany bardzo dokładnie (a jego część pochodzi z poprzedniego akwarium, gdzie woda była klarowna). Gąbke cyrkulatora płuczę 2 razy w tygodniu, za każdym razem woda jest bardzo ciemna (próbowałem też gąbki 30 ppi). Może spróbuje wrzucić korzenie na dwa dni do wanny i zobaczę czy woda wtedy się wyklaruje?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No spróbuj. Ja bym chyba odłamał kawałek i wsadził do szklanki z czystą odstaną wodą, w drugiej szklance zrobiłbym taki sam test z piachem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zrobiłem tak: korzenie do wanny, purigen w kaskadzie zmieniłem na watę Sery. W wannie woda lekko ciemniejsza (chociaż ciężko stwierdzić, raczej światło łazienkowe tak pada na ciemne korzenie). W akwarium dalej mleko. Dla próby wyciągnąłem po paru godzinach watę z kaskady, była czysta. Obserwowałem kiryski jak grzebią w piasku i nic się nie podnosi (zresztą piasek płukałem dokładnie) .
Tak potem sobie jeszcze pomyślałem czy nie przesadziłem z bakteriami na start? Używam BioS z Aquaforest, napisane w instrukcji żeby dawkować po 1 kropli na 100 litrów wody przez 2 tygodnie. Ja stosowałem to przez ok. miesiąca + przy każdej podmianie wody jedna albo dwie dawki. Myślałem że bakterii nie można przedawkować, że one po prostu zginą jeśli nie będą miały jedzenia ?

Czy to faktycznie może być przyczyną mleka? Jeśli tak, to co robić ? 1 duza podmiana wody?

Parametry NO3:
- wg. testów Sery między 0 a 10
- wg. testów JBL 1
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wymieniaj, nic innego Ci nie zostało, a ryb nie masz jeszcze więc śmiało działaj.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki. Spróbuje. Tak sobie jeszcze przypomniałem, że za każdym razem gdy zmieniałem gąbkę (kupiłem dla testów 4 o różnych ppi) dolewałem kolejne dawki bakterii.
Ile radzisz tej podmiany ? 30% 50% ? Czy konieczne będzie rozpoczęcie wszystkiego od zera? Ale tego chciałbym uniknąć raczej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jeśli zbiornik jest na kranie to podmieniłbym ze 3 dni z rzędu po 50%
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Na razie na kranie, bo nic szczególnego tam nie pływa. Od jutra zaczynam. Dam znać jakie efekty. Dzięki za rady
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A jeszcze zapytam - gąbke z filtra płukać tez w kranówie, czy wodzie z akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości