• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 500l-vieja argentea & hoplarchus & reszta

#1
Witam.
Mam zbiornik 200x50x50
Filtr zewn jbl1500, wewn aquael turbo 2000
światło 2x30w sylvania aquastar

Obsada:
7x vieja argentea
4x hoplarchus psittacus
7x nikaraguańska
2x festae
2x czerwieniak dwuplamy
2x severum gold-red
6x paratilapia polleni
6x zbrojnik nieieski

Wiem ,że ryb jest za dużo ale to z tego powodu ,że na początku akwarium było bardzo puste,ryb prawie wcale nie było widać i ciężko było kupić niektóre gatunki.Z biegiem czasu udało mi się zdobyć coraz to ciekawsze gatunki na naszym rynku,ryby rosną i zrobiło się przerybienie.Docelowo chciałbym zostawić sobie 8-10 ryb (po parce z gatunku),tylko nie wiem które najbardziej będą ze sobą zgodne.Doradźcie jakie ryby zostawić a jakich się pozbyć.Dzięki za każdą opinię.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wyszła z tego niezła zagadka. Niby gatunków sporo, właściwie każdy może żyć w tym akwarium (ze względu na wysokość i szerokość tego zbiornika słabo tu widzę jedynie dorosłe V. argentea), ale ciężko dobrać choćby dwa gatunki (nie licząc zbrojników), które powinny być ze sobą w jednym akwarium.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bernard ma rację. Czy jesteś w stanie wskazać ryby które byś chciał tutaj pozostawić i do nich dobrać obsadę?
Jako forum propagujemy trzymanie ryb w warunkach zbliżonych do naturalnych oraz trzymanie się biotopów, więc fajnie by było ograniczyć się do jednego rejonu geograficznego Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Pomieszanie biotopów to jedno. Większy problem jaki tutaj widzę, to fakt, że masz prawie same gatunki (może poza Heros efasciatus) które lubią i potrafią rządzić.

8-10 ryb to zdecydowanie za dużo do takiej wielkości akwarium, a z obecnej obsady na wejściu - moim zdaniem - odpadają V. argentea.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
2 miesiące temu bym je odkupił Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Na razie w akwarium panuje spokój międzygatunkowy,tylko argenty i nikaraguańskie przeganiają się w wewnątrz swojego gatunku. Najbardziej zależy mi żeby zostawić sobie argenty,hoplarchusy i festy.Nie wiem jak tu wrzucić jakieś fotki ale kiedyś zrobiłem filmik i możecie go zobaczyć tutaj:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Argenty masz już wcale nie małe. Piękne ryby. Myślę, że spokój wynika z tego, że masz w akwarium niezły ruch wody, a wydaje mi się, że konieczność walki z nurtem obniża pielęgnicom poziom agresji Smile No i oczywiście to przerybienie też je "tonizuje".

Widzę, też, że Twoje ryby dość mocno oddychają. Film nakręciłeś po karmieniu?


Wydaje mi się - choć może to być mylne wrażenie - że festae i argenty powinny pogodzić się między sobą, ale raczej nie w tej wielkości akwarium. Tak jak pisał Bernard, ciężko jest tu doradzić jedno rozwiązanie. Gdyby zbiornik był te 2x większy...
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Film nakręciłem po karmieniu,chciałem żeby wszystkie wyszły do filmowania.Nurt wody nie jest aż taki duży, może takie wrażenie sprawia na tym filmiku.Myślałem żeby jeszcze dołożyć cyrkulator.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Masz więcej gatunków z CA i okolic (festae) niż pozostałych i ja bym poszedł w tę stronę. Co by nie mówić SA potrzebuje innych parametrów wody - już nawet pomijając kwestie biotopowe.
Czerwieniaki i polleni wg mnie powinny zrobić out natychmiastowy - niezależnie czy zdecydowałbyś się na SA czy CA+festae.
Oczywiście to i tak niczego nie rozwiązuje bo baniak jest za krótki przede wszystkim na Argenty. Jakieś tam początkowe zestawienie z ryb które masz: argenty, nika i festae może przez jakiś czas by się powiodło, ale ciąg dalszy raczej będzie nieciekawy. Na początek można spróbować, ale podejrzewam że argenty trzeba będzie wydać całkowicie, a nikaraguańskie ograniczyć ilościowo.
Możesz iść w SA. Zadbać o parametry wody, dobrać obsadę do pistacjuszów odpowiednią.
Zrobisz i tak jak będziesz chciał Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No i ja bym dodał jeszcze napowietrzania, bo przy tej ilości ryb i tym litrażu to sam ruch wody i takie bulbulki co tam widać na filmie, z pewnością nie wystarczy.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości