• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Napowietrzanie - spływ filmowy

#1
Witam, w końcu znalazłem trochę czasu na przedstawienie mojego rozwiązania do napowietrzania wody...
A więc,już na studiach podczas zajęć z inżynierii chemicznej dowiedziałem się że istnieje coś takiego jak  film cieczy... czyli bardzo cienka warstwa cieczy która tworzy się podczas spływu cieczy po jakiejś płaszczyźnie. Podczas takiego spływu, ciecz podatna jest na absorbcję gazów ( w samej cieczy nic się nie zmienia , ale ponieważ niejako rozwijamy jej powierzchnię - wymiana gazowa jest intensywniejsza).
Ponieważ zawsze miałem problem z poziomem tlenu w wodzie, szczególnie przy wysokich temp. latem - kombinowałem z różnymi rodzajami napowietrzania. Jednym z tych rozwiązan miała być kolumna absorbcyjna (lub adsorbcyjna - już nie pamiętam które pojęcie dotyczy całej objętości a które tylko powierzchni..)Ale jest to jakiś nakład pracy i czasu , którego nie mam. Tak więc zdecydawałem się wypróbować drugie rozwiązanie. Po prostu wyjąłem końcówkę węża którym woda wraca z filtra do akwarium i ułożyłem ją na wzmocnieniu akwa. Dodatkowo zamocowałem kilka małych magnesów aby woda spiętrzała się na nich i dodatkowo natleniała.
Zaraz po uruchomieniu miałem wątpliwości - woda słabo się mieszała w całej objętości akwa (nie widziałem tego ruchu wody jaki miałem gdy końcówka z filtra wody była ustawiona ku powierzchni wody) Ale na drugi dzień rano  - byłem w szoku... Ryby oddychały spokojnie, powierzchnia wody była czysta , a w toni unosiły się drobniuteńkie pęcherzyki powietrza co świadczyło o jej przesyceniu... Słowem ideał Smile Jedyny mankament to efekt dzwiękowy... Czyli chlupot wody - w wersji gdziewoda spływa po wzmocnieniu - nie ma problemu, woda z niego nie kapie, a jedynie spływa dalej po ściance. W drugim akwarium muszę jednak utrzymywać wysoki poziom wody, inaczej słychać kapanie a to może przeszkadzać... Chyba że ma się osobny fishroom - jak ja ..SmileSmileSmile (w końcu dogadałem się z żoną i dzieciakami..Smile - Zabuduję taras i zrobię z niego naszą sypialnie - fishroom będzie ocalony..!!!Smile !!! )
Poniżej kilka zdjęć tego "patentu" ..Smile
   
   
   
   

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć Marcin,

Jak zamontuję kubełek w swoi największym akwarium to spróbuję z tym sposobem.

A jak myślisz, czy skierowanie wylotu z filtra na szybę nakrywową od spodu dałoby podobny efekt? Jakby nie patrzeć łatwiej o uzyskanie tego tą metodą, zwłaszcza jeżeli ma się już szyby położone na akwarium.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No w końcu Smile . Marcin - co to są za magnesy spiętrzające wodę (zwykłe ?, przyklejone od spodu ?, mają jakieś działanie na wodę jakby były zanurzone bezpośrednio w niej ? ). Patent świetny . Lubię takie rozwiązania - proste a zarazem korzystne Smile .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam, cieszę się że pomysł się podoba..Smile 
Piotr - Myśle że tak, dało by to ten sam efekt ale szyba jest zazwyczaj nieco dalej od powierzchni wody i byłoby głośniej. Ponad to , jezeli szyba nakrywowa wychodzi po za akwarium, bałbym się że woda zacznie tamtędy przeciekać ( popłynie po szybie aż do krawędzi akwa)

Wnorus - to są zwykłe magnesy neodymowe o średnicy ok. 8 mm - jeden jest od spodu drugi na górze szyby/plexi  - ich siła wystarcza aby nie popłyneły z prądem..Smile 
Jak tylko będę miał ich więcej  - też je poprzyczepiam, efekt spiętrzania jest widoczy i zapewne potęguje rozpuszczanie powietrza w wodzie..
Na allegro dostępna jest cała gama takich magnesów...
Plus jest taki, że mogę je przestawiać jak chce i gdzie chcę..Smile 0- tylko muszę uważaćaby się nie złączyły... naprawdę ciężko je od siebie oderwać..Smile
Pozdrawiam!!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tak apropo magnesów :-) 1983 r. Raczej jako ciekawostka
http://www.akwa-mania.mud.pl/archiwum/a74/a74,9.html
pzd
P.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No to ja przestawiłem wyloty z moich HMFów w akwariach na regale, szyby nakrowywe mam poniżej wszelkich krawędzi akwarium więc o jakimś potopie nie ma raczej mowy. Zobaczymy co na to ryby Smile

Pierwsze wrażenie - jest dużo ciszej niż przy seryjnych napowietrzaczach montowanych w filtrach Turbo marki aquael.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Marcin rozmawialiśmy o tym na PCW.
Mam problem z napowietrzeniem swojej 720-tki z szatankami i postanowiłem wypróbować Twój sposób.
Wylot jednego z kubełków wczoraj ustawiłem bezpośrednio na tylne wzmocnienie wzdłużne
   
i dzisiaj stwierdzam, że to nie rozwiązało w 100% problemu (ryby jeszcze za szybko oddychają), więc chciałbym zamontować magnesy na tym wzmocnieniu tylko:
1. dolny magnes będzie w całkowitym zanurzeniu cały czas, czy to nie będzie mieć negatywnego wpływu na wodę ?
2. czy taki magnes fi 10mm grubość 2mm będzie się trzymał przy grubości szkła 12mm ?

Jak sądzisz ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Hm.. a po co tak kombinować? Nie wystarczy jakaś cicha, wydajna turbina za nie duże pieniądze? Ja mam u siebie jakąś aqua szuta i daje radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(07-07-2015, 21:01 PM)maskotus napisał(a): Hm.. a po co tak kombinować? Nie wystarczy jakaś cicha, wydajna turbina za nie duże pieniądze? Ja mam u siebie jakąś aqua szuta i daje radę.

Już tak robiłem i niestety nie pomaga na dłuższą metę, tzn jak mnie nie ma jakiś czas a filtr nieco się zapcha to wydajność jego na tyle spada, że ryby znów zaczynają dyszeć i to przy wylotach skierowanych w górę aby robiły jak największy ruch tafli wody. Także chciałbym spróbować z metodą opisaną przez Marcina. I tak naprawdę nie trzeba zbyt dużego kombinowania i ta metoda jak zadziała nie ma mankamentu pt. spadająca wydajność napowietrzania.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Massacra, jeśli magnesy będą w "obudowane" i nie będzie ciągłego kontaktu metalu z wodą- nie będą szkodzić.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości