• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Napowietrzanie - spływ filmowy

#31
Słoma, aquacid miał w pewnym momencie napisane "Już nie zawiera kwasu fosforowego, który może spowodować wykwit glonów", czy jakoś tak Tongue. Co nie zmienia faktu, że przy biotopowych baniakach glony są chętnie przyjmowanymi gośćmi, więc propozycja Rukiego na temat kwasu fosforowego jest bardzo dobrym pomysłem Big Grin
Ale co to jest obecnie, nie mam pojęcia.

Kwas obniża najpierw twardości, a potem PH(jak ktoś zakwasza kranówkę, przy RO zaraz PH leci w dół). Woda w SA jak najbardziej ma być i kwaśna i miękka Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Sloma napisał(a):Ruki, a w jakiej sytuacji PH jest zależne od ilości CO2 rozpuszczonego w wodzie? W takiej gdzie stosuje się wodę RO czy gaz z butli?

Podejrzewam, że Massacra nie stosuje CO2 z butli i mam dylemat bo u mnie ten system gdzie mam wodę RO i stosuję takie napowietrzanie nie zmienia PH.
W każdej sytuacji- CO2 aktywnie przenika z powietrza, jest wydalane przez organizmy, powstaje w procesach biologicznych zachodzących w akwarium.
Kiedy w powietrzu jest stosunkowo dużo CO2 RO bardzo szybko je "łapie" obniżając pH nawet poniżej 6,0. Jednak potem gaz z wody ucieka i pH rośnie w górę.

Papja napisał(a):Kwas obniża najpierw twardości, a potem PH(jak ktoś zakwasza kranówkę, przy RO zaraz PH leci w dół).
Procesy te zachodzą obok siebie- twardość węglanowa obniżana jest przez zobojętnianie zasadowych wodorowęglanów do fosforanów lub chlorków(lub innych- w zależności od użytego kwasu). W między czasie, z dysocjującego kwasu pochodzą jony H+, które reagują z wodą i tworzą H3O+. Następnie zaczynają reagować z buforem wody i dopiero wtedy zaczyna lecieć pH.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Dziękuje doktorze Ruki Okok
Dochodzę do wniosku, że od biedy zamiast RO można używać kwasu aby zredukować PH i GH?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Kwasem nie można zredukować zbytnio twardości, do tego podwyższa się przewodność(dostarcza się kolejnych jonów).

Kwas zmienia wodorowęglany z KH na fosforany/chlorki/siarczki/(inne sole) które wchodzą w skład GH. Czyli zmniejsza się KH, ale równocześnie GH pozostaje bez zmian.*

* czasami trafimy i uzyskamy sól nierozpuszczalną w wodzie jako wynik reakcji zobojętniania. GH wtedy nam się obniży, ale są to rzadkie sytuacje i spadek jest niewielki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Jak to napowietrzanie ma się np do kulek w kominie lub innych złóż zraszanych, bo na moje oko to to samo. 
Więc...
O ile biokulki w kominie mają bezpośredni dostęp do tlenu atmosferycznego to zrobienie kolumny ociekowej w sumpie gdzie od góry odcięta jest warstwą wat filtrujących mechanicznie jest tak samo skuteczne w napowietrzaniu wody czy lepiej użyć dodatkowych źródeł tlenu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Odświeżę nieco temat.
Stosuje ktoś z was ten patent?
Czy ilość wody podawana na wzmocnienie ma być minimalna, aby faktycznie była cieniutka warstwa swobodnie rozlewająca się czy też nie tłumić filtra i niech idzie całą mocą?? rozchlapując się nawet o wzmocnienie?
I dalej, czy istotniejszy jest jak najdłuższy kontakt wody ze szklanym wzmocnieniem, czy też wysokość, z której do akwarium ze wzmocnienia spada woda? U mnie praktycznie lustro wody jest równo ze spodem wzmocnienia, więc nie kapie nic z wysokości....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Ja również jestem ciekawy efektów działania tego patentuSmilePierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy jest taka,że jeśli ciśnienie wody będzie zbyt duże to woda przeleje się za akwarium?W moim zbiorniku mam deszczownie (kubełek) i dyfuzor(filtr wewnętrzny). Myślę o zastąpieniu deszczowni opisanym patentem,co o tym sądzicie?SmileW akwarium nie mam problemów z napowietrzaniem ale jeśli efekt wizualny i ,, jakościowy ,, wody(prawidłowe natlenienie i utrzymanie wartości ph) byłby dobry, to chciałbym tego spróbować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Ogólnie bardzo dobrym pomysłem, który ja stosowałem przez lata jest filtr Eheima wet-dry lub zwany też ociekowym....szkoda że, jest dość rzadko stosowany wśród akwarystów. Tani nie jest wiem.
Patent przez firmę wymyślony dawno temu i konstrukcyjnie dość prosty i zarazem bardzo efektywny w działaniu.
Mylące jest to że,  gdy spojrzymy na cyrkulację wyjdzie ona tylko chyba ok.550lit/h proszę sprawdzić i ewentualnie mnie skorygować bo miałem ten filtr wieki temu.
Za to jakość wody bez dwóch zdań bardzo dobra. Dla mnie imho można i filtrować 3-4 kubłami na kawałkach plastiku i osiągnąć mizerny efekt. Nie ilość, a jakość jest tu w tym systemie na pierwszym miejscu.
Raz że, złoże bardzo efektywnie pracowało bo miało ku temu doskonałe możliwości rozwoju.
Dwa że, woda była dobrze natlenia przez ciągły kontakt filtra z powietrzem które było zasysane przez wężyk zakończony fajką.
100% biologiczny filtr efektywnie rozkładający zanieczyszczenia i natleniający wodę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Witam, "problem" z kolumnami adsorbcyjnymi czyli wypełnionymi np. biobalami lub ceramiką po których spływa woda, jest taki że jeżeli zastosowane są one przez złożem biologicznym, duża część tlenu jest wykorzystywana przez bakterie w filtrze i tym samym do akwarium wpływa woda o zmniejszonym nasyceniu tlenem. Oczywiście jest to z korzyścią dla bakteri tlenowych ale ryby nie maja z tego zbyt wiele... Dlatego warto taka kolumnę zastosowac na wyjściu z filtra  - wówczas do akwaqrium leci woda nasycona tlenem. Ja opisałem swoj sposób napowietrzania który z mojego doświadczenia jest najtańszy i najbardziej efektywny. Zakłada on właśnie że woda dosyca się tlenem po wyjściu z filtra ale  ma jedną wadę - nie powoduje dużej cyrkulacji wody w akwarium więc przy duzych zbiornikach waarto zastosować dwa rozwiązania ( np. cyrkulator i spływ filmowy). W nowych zbiornikach które planuje woda rozlewała sie będzie po szybie która wklejona będzie skośnie na jednym z ich końców. Dla efektywności tego rozwiazania ważna jest własnie powierzchnia po której rozlewa się woda - czym większa tym lepiej. Wzmocnienie akwarium było tylko wyjsciem tymczasowym ( przy którym na razie zostaje) ale faktycznie gdy strumień wody jest większy może się ona przelewać  - co równiez doświadczyłem...
Drugie pokazane w tym wątku akwarium ma płytę z plexi którą połozyłem na obu wzmocnieniach ( przez szerokośc akwarium) i po tej płycie spływa woda. Plexi ugieła się nieco pod swoim ciężarem i woda nie przelewa sie przez wzmocnienia..
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
W filtrach ze złożem zraszanym nie ma problemu z mniejszą ilością tlenu po przejściu przez złoże biologiczne. Tam jest na tyle duże mieszanie, że woda jest stale prawie w 100% nasycona tlenem.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości