• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: External HMF - czyli filtracja trochę inaczej

#1
Kiedy projektowałem filtrację w największym akwarium (550l) zdecydowałem się na filtracje narurową i filtr piaskowy FBF. W między czasie plany się zmieniły i powstał sump. Niestety nie miałem w akwarium komina i musiałem cały spływ umieścić poza baniakiem. Wygląda to paskudnie więc nadszedł czas na zmiany.
Czas na ujednolicenie filtracji w mieszkaniu - czas na HMF wszędzie Big Grin
Jako że akwarium działa, a w podwodne ekologiczne kleje JBLa nie chciałem się bawić, zrobiłem mobilnego HMFa. Będę to napędzał pompą NewJet 2500 umieszczoną w jego środku. PPI gąbki - 20.
W razie niewydolności układu będzie dodatkowo Hydroponika napędzana tą samą pompą, lub jakąś głowicą Aquaela. Moim zdaniem jednak nie będzie takiej potrzeby... czas pokaże Smile


Załączone pliki Miniatury
           
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Estetyczne - gąbka może komponować się z tłem. 

Więc czy można stwierdzić, że takie rozwiązanie będzie kandydować do pierwszego miejsca w kategorii jakości optymalnej filtracji mechanicznej ? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
też używam HMF od roku i jestem baaardzo zadowolonySmile do czego służy ta mała szybka wklejona nad dnem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Podaj wymiary tej gąbki i czy wynikało to z wyliczeń (wielkosć akwarium-wydajnosc pompy..... )tak jak to się oblicza przy HMF
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Fajne, chyba spróbuję coś takego zrobić. Wylot filtra umieszczasz za gąbką, czy robisz otwór w gąbce na rurkę wylotową z filtra. Ciekae jak by to funkcjonowało jakby za tą gąbką dodatkowo umieścić rurę ssącą od kubełka?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzichu gąbka ma 32x48 ppi20. Obliczenia HMF do tego proponują pompę 1000l/h. U mnie siedzi 2300. Przez to gąbka ma ppi20. Ryby są przeszczęśliwe mając nurt Smile

W każdym HMF mam wylot w gąbce, ale można dać to górą bez problemu. Kubeł za HMFem to hybryda Smile Wywaliłbym gąbki, waty i tego typu wkłady wtedy tylko z tego, a zostawił takie które nie zapychają przepływu - keramzyt, ceramika itd ;p ... albo torf w przypadku BW i częściowo CW Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dla mnie to byłby taki mega prefiltr, bo w kubełku mam tylko grys koralowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wygląda fachowo, mimo swojej prostoty. No i można ładnie ukryć głowicę. A czy w praktyce zanieczyszczenia łapane są mniej więcej całą powierzchnią czy tylko w miejscu gdzie, nie wiem, jest najbliżej do zasysu głowicy? Mam Aquaela Turbo1500 i chętnie bym go ukrył za takim ćwierćwałeczkiem. Fakt, musiałbym nieco przesunąć pieczarę zebr, ale i tak mam u samca przerypane już od dawna Wink
Whiskey and women got my money, blues and devil got my soul...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Całą magią tego filtra jest równomiernie zaciąganie :-)
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No to bardzo dobra wiadomość. Zaraz zabieram się za czytanie, właśnie znalazłem coś ciekawego:
Artykuł (w mowie królów, niestety).

EDIT:
Ok, już mam ogląd sprawy. Powiedz, solt, czy liczyłeś wymiary gąbki i jej grubość z tych wzorów? Prędkość przepływu wody jest tu sprawą newralgiczną dla efektywności filtracji biologicznej i zwracają uwagę przy zgięciu gąbki w Twój sposób aby przypadkiem owa prędkość zbyt mocno nie spadła z powodu ściśnięcia porów gąbki w miejscu zgięcia.
Whiskey and women got my money, blues and devil got my soul...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości