• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nikaragua , Panama, Gwatemala

#1
Panie i Panowie Nikaragua , Panama, Gwatemala czyli zakładanie nowego biotopu AC ale zanim to nastąpi przyswajanie nowych informacji.
Głownie interesują mnie wody w których występują Thorichthys meeki, Cryptoheros nanoluteus,Hypsophrys nicaraguensis oraz Xiphophorus helleri.Co nieco wiedzy już uszczypnąłem miedzy innemu z naszego kochanego forum, ale wiadomo informacji nigdy za wiele. Więc będę wdzięczny za każde źródła, mogą być w innym języku wujek googel coś poradzi.

Jak dotąd CA było mi zupełnie obce ale stało sie zostałem zarażony przez forumowiczów Tongue
Planuje w baniaczku 100x50x60h zrobić małe CA ryby które mi się widzą wypisałem wyżej. Oczywiście nie wszystkie da sie połączyć dlatego najpierw chce poczytać i się do uczyć.

Obsada która najbardziej mi odpowiada i chyba jest jedynie możliwa to para Thorichthys meeki , para Cryptoheros nanoluteus oraz sztuk kilka Xiphophorus helleri. Na podstawie doświadczeń mei, soltarusa, piotrK'a
oraz reszty teamu c.pl wiem że może być rożnie jak to ktoś ładnie ujął "każde akwarium oraz ryby są inne".

Może być tak że podczas doszkalania się w tym biotopie znajdę całkiem inne ryby oraz połączenie ale na razie widzę to tak jak napisałem Wink

Czekam na wszelkie filmiki, opisy,fotorelacje z wypraw itp
Również na temat obsady chętnie wysłucham każdej opinii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Chcesz za dużo na raz, co jest zrozumiałe, bo z dostępnością centralsów, zwłaszcza małych, jest u nas kiepsko. Z ryb, które wymieniłeś razem występują tylko T. meeki i X. helleri  Smile Nie wiem gdzie teraz mieszkasz, ale jeżeli na wyspie to przy dobrych lotach możesz trafić na niezłej jakości ryby różnych gatunków (chodź o nie łatwiej na południu). Polecam Ci rejestrację na Cichlidae.com, bo nie wiem czy jest sens żebym wymądrzał się cudzą wiedzą, która jest tam dostępna. Chodzi mi głównie o połączenia gatunków, które tam są podane dla kilkunastu lokalizacji. 

Najłatwiej będzie zbudować obsadę w oparciu o T. helleri, ale żeby uniknąć "sztandarowych" Rocio możesz poszukać T. pasionis czy Cryptoheros spilurus (cutteri są bardzo podobne, ale podobno spilurus są spokojniejsze). Gatunki żyjące z H. nicaraguensis też stosunkowo łatwo znaleźć - ale te ryby są za duże do Twojego akwarium. O biotopowe towarzystwo dla żółtków najtrudniej. Do niedawna u Tillmanna były Astatheros alfari na które ostrzyłem sobie zęby, ale do czasu, kiedy tam pojadę pewnie nie będzie po nich śladu.

Podsumowując: do Twojego akwa najbardziej polecam ze 3 pary miodówek, plus ewentualnie jakieś Poecilia (np. salvatoris, albo nożówki - Alfaro cultratus, które ma w ofercie arsik). W dodatku z miodówkami możesz odtworzyć siedlisko odseparowanego w porze suchej stawu, z piaszczystym dnem i gąszczem jakichś traw, jak np. nurzańcami albo w ogóle jakimiś trzcinami Okok
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Napisz do Lee Nuttall on powie gdzie znajdziesz ladne, zdrowe ryby.Jednym z takich miejsc jest Oddball Express mozesz znalezc ich na fb napisz zapytaj co maja na stanie...

Ponizsze zdjecia pokazuja rzeke Rio Subin siedlisko T.meeki


Załączone pliki Miniatury
       
Forest creek:
5x Geophagus abalios  
19x Hemigrammus ocellif

Mini Mekong:
2xCarinotetraodon lorteti





 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Piotrek dwa gatunki Thorichthys w jednym akwarium? Napisz coś więcej Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
W kontekście omawianego, małego akwarium dla CA nie pisałem nic o dwóch gatunkach Smile W dużym zbiorniku można spokojnie trzymać te, które żyją razem (np. Meeki i pasionis, albo helleri i pasionis), pod warunkiem pozostawiania ewentualnych hybryd na pastwę losu (choć i tak są mniej prawdopodobne niż w przypadku Cryptoheros). Jedynie socolofi i callolepis wypadałoby trzymać osobno, bo są małe.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Dzięki Piotr za stronkę oraz wypowiedz.
Na chwile obecną zdecydowałem się jednak na T. meeki. Będę chciał aby to one grały pierwsze skrzypce w baniaku jako rozpraszacze planuje X. helleri chociaż zastanawiam się nad X. monterzumae tylko pierwsza obawa jaka mi się nasuwa to czy nie posłużą jako pokarm dla dorosłych meek?
Co do drugiej pary myślałem nad C. nanoluteus ale chyba na razie skupie się na zdobyciu powyższej dzikiej obsady i z czasem zobaczę jak sytuacja się rozwinie może już nic nie będę dokładał.

Piotrze ty będziesz wiedział najlepiej skąd dokładnie pochodzą T. meeki te które maja najbardziej krwisty kolor jak na 3 zdjęciu w poście Dawid'a http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5...ight=meeki
Czy to są te same ktore ma Mei? Obie pochodzą z Rio El Subin?

Bartosz29 na pewno nie omieszkam napisać Do Lee w sprawie ryb tylko na razie nie jestem gotowy na ewentualne ich przyjecie więc nie chce robić niepotrzebnego zamieszania a w Oddball Express sprawdzałem czasami bywają ciekawe rybcie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Prędzej zginą akwariowe X. helleri niż prawdziwe montezumae. Weź jednak pod uwagę, że montezumae nie żyją razem z Meekami Wink Jak dobrze poszukasz to znajdziesz dzikie helleri, które będą się nadawały (bylebyś nie wpuścił narybku).

Nie wiem, z której rzeki pochodzą Meeki Mei czy Dawida - te najbardziej czerwone są nie z Belize, czy Gwatemali, ale z meksykanskiego stanu Tabasco w stawach i starorzeczach wokół rzeki Grijalva (czyt. 'grihalba' Wink ).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dzięki wielkie rozwiałeś moje wątpliwości i teraz wiem czego szukać, a co do obsady pierwsze będę chciał wpuszczać Xiphoporus więc mam nadzieje że do czasu przybycia meek podrosną. Fakt montezumae nie żyją z nimi ale wyglądem nie ustępują helleri Tongue . Chyba tak zrobię że te które z tych dwóch mieczy będą dostępne te wezmę .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Helleri to nuda straszna... zobaczę czy w większym akwarium będą się lepiej ganiać Tongue
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Solti ty masz dzikie helleri?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości