• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [684l][Ameryka Centralna] - Vieja argentea, Vieja regani, Paratheraps fenestratus

#1
Od dłuższego już czasu funkcjonuje zbiorniczek przeznaczony dla dużych pielęgnic Ameryki Środkowej.

Oświetlenie - 2 x 25 W (T8 Hagen Powerglo) + od czasu do czasu 2 x 25 W (T5 Sylwania Aquastar)
Filtracja - 2 kubełki Eheim Professional II - 2026 i 2028 + głowica PH 802
Ogrzewanie - 1 grzałka 200 W - zazwyczaj wyłączona
Woda obojętna - pH ok. 7,5
Dekorację stanowią korzenie i kamienie

Póki co zbiornik nie jest dopracowany - po kilku latach samej Tanganiki nie bardzo idzie mi urządzanie akwarium dla pielęgnic amerykańskich. Na pewno nastąpi zmiana podłoża i prawdopodobnie dojdą większe kamienie.
Akwarium widoczne na zdjęciu przedstawia stan na luty 2011. [Obrazek: 504c0fb2f9ec5c40med.jpg]
Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Nie ma już kostki napowietrzającej Wink

Obsadę stanowią:
Vieja argentea - 4 sztuki
Vieja regani - 4 sztuki
Paratheraps fenestratus - para
jako dodatki : bocja wspaniała (4 sztuki) i "zbrojniki złote" (4 sztuki)

Pomysł na takie akwarium powstał dość spontanicznie. Przypadkowo natknąłem się na malutkie V. argentea, o których wcześniej czytałem w Internecie bez wiary w to, że będą żyły w moim akwarium. Zdecydowałem się je zakupić a wraz z nimi małe V. regani. Początkowo były w akwarium 100 l. Po 2-3 miesiącach musiałem zwolnić jedną "Tanganikę" i przenieść tam vieje. Trafiły więc do akwarium 560 l wraz z młodymi T. meeki i C. salvini, które po kolejnych kilku miesiącach zostały sprzedane. Kiedy moje vieje miały już 12-15 cm kupiłem parkę P. fenestratus podobnej wielkości. Wkrótce wszystkie ryby trafiły do obecnego akwarium.

Poniżej dwa linki do tematów dotyczących V. argentea i P. fenestratus
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=16
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=57

Obecnie ryby są dorosłe lub prawie dorosłe. Największe (samiec P. fenestratus i największa V. argentea) mają już ok. 22-23 cm, a najmniejsze (V. argentea) ok. 13-14 cm
Jak dotąd w akwarium panuje względny spokój. Najsilniejszą rybą jest samiec P. fenestratus, jednak nie okazuje zupełnie żadnej agresji wobec współmieszkańców.
Na poniższym zdjęciu (bez lampy) widoczne są jego rzeczywiste barwy.
[Obrazek: 7d1fcb76069ad115med.jpg]

Drugie miejsce zajmuje samiec V. argentea, który nie jest już tak łaskawy i potrafi przegonić inne ryby - przede wszystkim V. regani.
[Obrazek: 9cb5db50bbe357d6med.jpg]

Mniejsze V. argentea nie okazują żadnej agresji. Najwięcej zamieszania robią V. regani, kierując agresję wobec innych osobników swojego gatunku, jednak póki co nie wiąże się to z jakimiś poważniejszymi konfliktami, czy uszkodzeniami ciała.

V. regani (obecnie)
[Obrazek: e53e5a93ba03b144med.jpg]

Tak V. regani i V. argentea wyglądały w styczniu
[Obrazek: 7bf32f27fd945c7bmed.jpg]
[Obrazek: 3ab54267d1d5f196med.jpg]

Jedynymi rozmnażającymi się w tym akwarium rybami są P. fenestratus. Odbyły już kilka tareł, z których dwa zakończyły się narybkiem (zniknął po ok. 2 tygodniach).

para przed tarłem
[Obrazek: dc9f606c1eb128f1med.jpg]

samica w ubarwieniu godowym
[Obrazek: 4532c44b0bac1591med.jpg]

samiec w ubarwieniu godowym z maluchami
[Obrazek: 6049172744d2b4d2med.jpg]

Ryby karmione są mrożonkami: gammarus, kryl, lasonogi, wodzień i pokarmami sztucznymi, wśród których zdecydowanie dominują roślinne granulaty: OSI spirulina pellets (zwłaszcza rozmiar medium) i HIKARI Cichlid Excell. Dodatkowo otrzymują płatki OSI (spirulina flakes, brine shrimp flakes i cichlid flakes) i sporadycznie płatki Tropical D-Allio Plus. Generalnie ryby przyjmują każdy pokarm, jaki im podam, choć nie próbowałem warzyw, czy owoców.

Ryby są mało płochliwe i cierpliwie znoszą podglądanie przez moich małych synów.

Poniżej kilka fotek przedstawiających opisywane ryby.
[Obrazek: c0e17107a266e602.jpg]

[Obrazek: 4bd6090a9b3d81f5.jpg]

[Obrazek: 9932bf07b01b4af2.jpg]

[Obrazek: a5a1c18a21ba8d17.jpg]
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No Bernard, w koncu Smile
Fajny zbiornik, z tej perspektywy wygląda ciekawie, tylko jakieś zdjęcie malutkie, nie masz większego?
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Super ryby!!! Szczególnie P. fenestratus robi na mnie wrażenie
faktycznie pierwsza wersja akwarium nie powala ale chyba jego proporcje z tego co widzę utrudniają trochę zrobienie fajnego klimatu, mam ten sam kłopot bo też posiadam zbyt wąskie dno

ale ten fenestratus... Smile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Świetna prezentacja ryby jeszcze lepsze jestem pod wrażeniem:), daj jeszcze aktualne zdjęcie widoku ogólnego w większym formacie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam dwa duże zbiorniki stojące vis a vis w odległości ok. 1,5 m i dlatego nie mogę zrobić porządnej fotki. Poza tym niemal każde zdjęcie całości wychodzi b. kiepsko, np. czarne tło wygląda jak zielone Smile
Kuba - zdjęcia są z fotosika, który zmniejsza je do rozmiaru 500 x, a nie mam wykupionej opcji wklejania w pełnym rozmiarze. Może później spróbuję metodą opisaną przez Piotra, choć - jak już pisałem - sam zbiornik nie bardzo mi się podoba. Pod tym względem znacznie bardziej satysfakcjonuje mnie stojąca vis a vis Tanganika. Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bernard, wystarczy że usuniesz z konca nazwy w linku "med" i wyświetli Ci pełny wymiar Smile tylko troche duże te zdjęcia, jakbyś je troszkę zmniejszył to było by git Wink
Chociaż samo akwa mogło by takie zostać Smile
[Obrazek: 504c0fb2f9ec5c40.jpg]
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Piękne ryby.
Czy podżerają roślinki?
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(14-09-2011, 00:05 AM)dator napisał(a): Piękne ryby.
Czy podżerają roślinki?

Nie bardzo. Jedynie w trakcie przygotowania do tarła najbliżej usytuowane rośliny są maltretowane. Miałem w doniczce niewielką kryptokorynę. Para P. fenestratus jeszcze przed złożeniem ikry zaczyna szukać miejsca, w które przeniesione zostaną maluszki. W tym przypadku rybki ustaliły, że dobrym miejscem będzie dołek w doniczce, ale najpierw trzeba były usunąć roślinę i przytrzymujące je kamyki, a następnie wykopać dołek. Dały radę ... Wink

Kuba, ten patent z usunięciem "med" rzeczywiście działa Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ciekawy zbironik. Fajne korzenie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dobrze by było gdybyś spróbował zrobić zdjęcie całego baniaka bez lampy błyskowej. Bo tak to średnio to wyglada. Wink
[Obrazek: all.png]
Osoby używające więcej niż trzech pytajników lub wykrzykników to osoby z zaburzeniami własnej osobowości.
www.forumakwarystyka.eu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości