• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 1100 litrów miłości do pielęgnic :)

#1
witam Was wszystkich. Jakiś czas temu zarejestrowałem się na forum i czytałem wiele Waszych wątków ale nie uczestniczyłem czynnie w życiu forum. Chciałem ponownie się ładnie przedstawić. Mam na imię Michał i mieszkam w miejscowości Turek koło Konina. Chciałem z Wami podzielić się moim projektem nowego akwarium, które właśnie do mnie dojechało i które myślę, że jeszcze w tym roku uruchomię. Będę do Was również miał prośbę o doradztwo w tym co poniżej opiszę oraz wszelkie opinie, podpowiedzi.
A więc: akwarium o wymiarach 186x104x55h. Ma zrobione dziury pod sump, ale są zaklejone. Jakoś nigdy nawet na oczy nie widziałem sumpa i mimo wielu jego zalet o których czytałem, to boję się jakoś tego ustrojstwa, że zaleję tym dom, że coś źle będzie funkcjonować. Zamiast sump chciałem zastosować wewnętrzny panel na boku akwarium, który zasilany będzie pompą Grundfos Alpha 2, bo zamysł jest taki, żeby akwarium mimo rozmiarów było mega oszczędne. Druga filtracja to będzie filtr hydroponiczny nad akwarium zasilany głowicą Aquael 1100l. Mam nadzieję, że głowica będzie spełniać swoją funkcję. Grzałka 300w aquael. Światło albo zostanę przy jednej HQI 70w lub naświetlacze led szt 4 10w 6500k? Uwielbiam bliki na dnieSmile
Dla ocieplenia ścian chcę zastosować styropian, pod oraz na dwóch ścianach, ponieważ tylko dwie będą do "oglądania".
Obsada, która najbardziej mnie fascynuje obok Malawi to Ziemiojady i tutaj troszkę dla mnie zaczynają się schody. Zmierzyłem ph i wyniosło około 8, kh i gh 7-8. Co można z tym zrobić, żeby ziemkom było ok? Nie chcę mieć typowego BW ponieważ dla mojej Żony ma być to także ozdoba a więc akwarium typu Andoszki odpada
A może macie jakieś inne propozycje na obsadę?
Wystrój akwarium. Dużo bawię się z żywicą epoksydową z atestem na kontakt z wodą pitną i wymyśliłem coś takiego by zastosować w akwarium jako ozdobę pień drzewa wraz z korzeniami, który jak gdyby drzewo było podtopione przez wodę, ale żeby nie gnił i takie tam cuda, to będę malował go żywicą epoksydową. Jak zaschnie jest to powierzchnia nie do ruszenia a drzewo będzie z korą prezentować się bardzo naturalnie. Co Wy na to? Prócz tego chcę zrobić brzeg rzeki z ceresitu obsypanego piaskiem, który będzie schodził do wody. Piasek na dnie i kamienie.
Proszę Was o wszelkie sugestie tak jak już wcześniej pisałem. Co o tym myślicie. Mam nadzieję, że długość mojego maila Was nie zanudziła Smile dzięki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie chcesz sumpa - rozumiem - zrób filtrację z FBF'em i filtrami narurowymi. Panel jest ok, ale akwarium masz stosunkowo niedługie i zastanawiam się czy jest sens zabierać miejsce z dna.

Jeżeli chcesz mega oszczędne akwarium, chcesz ziemiojady, i masz taką wodę jaką masz, to ja widzę jedną opcję - Gymnogeophagus. Już to polecałem na forum, ale kto by mnie tam słuchał Wink Od razu mówię - nie wiem jak jest z dostępnością tych ryb w Polsce. Ale na pewno idzie to ściągnąć z zachodu. Są to super kolorowe pielęgnice, mają ciekawe zachowania. Poza dwoma gatunkami (najlepiej wpuścić jeden gatunek z grupy gębaczy, np. G. labiatus albo G. gymnogenys, i jeden z grupy składających na substracie, np. G. rhabdotus/meridionalis) możesz tam mieć całą masę innych ryb z południa SA co stworzy piękny, wielogatunkowy zbiornik środowiskowy. I zero ogrzewania przez caluśki rok. Pomyśl o tym Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piotr, tak polecałeś i ja o tym pamiętam :-) tylko jeszcze trochę mi zejdzie zanim ruszę z baniakiem.
Puki co, mfryga mógłby to wykorzystać: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3228
No i jeszcze ziemki z CA też wchodzą w grę.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
dziękuję za odpowiedź. Tak czytam również książkę Pana Andrzeja Sieniawskiego o pielęgnicach amerykańskich i z tego co czytam to jeszcze w moich granicach mieści się właśnie Geophagus surinamensis. A gdyby tak włożyć duże ilości lignitu do akwarium? Nie obniżyłoby to parametrów wody? Mam do niego dostęp. Jeśli nie to skupię się na CA ale rzeczywiście u nas trudno dostać gatunki o których piszesz.
Myślę jeszcze o akarach pomarańczowopłetwych, błękitnych, zebrach, Meekach ale to ostatecznie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Michał,
stawiasz taki baniak, a chcesz iść na łatwiznę z rybami? Wink Zrobisz jak chcesz, ale ja już napisałem Ci, co bym zrobił. Myślę, że te ryby wcale nie są trudne do zdobycia, trzeba tylko poszukać, popytać, np. arsika (tu na forum).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
nie nie, nie chcę iść na łatwiznę Smile zależy mi tylko, żeby było w miarę niedrogo w utrzymaniu i to co podałeś, czyli rybki bez grzałki to dobry pomysł a propozycje, które podałeś są naprawdę piękne. Raczej jednak zrobię panel bo nie mam aż takich manualnych zdolności a myślę, że przy tej pompie to bym musiał zrobić mnóstwo wkładów filtracyjnych przy narurowym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
A ja tak z innej beczki. Jesteś pewien, że masz KH i GH na poziomie ok 7-8? Pytam bo pochodzę z Twojego miasta i odkąd pamiętam to zawsze był tam problem z twardą wodą (w całym mieście), KH ok 12, GH ok 18, odczyn ok. 7,5-7,9 pH. Chyba że masz wodę z jakiegoś innego ujęcia (studnia) to moje pytanie jest zbędne. Na wszelki wypadek sprawdź testy.
Projektowi oczywiście kibicuję, zwłaszcza że w grę wchodzą ziemiojady.
Chcesz pokrywać żywicą namoczony korzeń/pień?
Może lepiej opracować sposób tworzenia imitacji korzeni z żywicy, takich jak w tłach strukturalnych, nie jest to proste ale efekt końcowy mógłby być świetny. Pozdrawiam
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Też nie rozumiem tego pomysłu z "laminowaniem" drewna. Właściwie zakonserwowane nie będzie sprawiać kłopotów, nawet jak będzie wystawać z wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cytat:wymyśliłem coś takiego by zastosować w akwarium jako ozdobę pień drzewa wraz z korzeniami, który jak gdyby drzewo było podtopione przez wodę, ale żeby nie gnił i takie tam cuda, to będę malował go żywicą epoksydową

Pomysł bardzo ciekawy. Musisz mieć idealnie suche drewno do tego celu. Tylko, że po dokładnym pomalowaniu epoksydem zrobi się z tego pływak i trzeba będzie dociążać chyba że będzie zakotwiczone. Ale efekt będzie na pewno Smile
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Taki korzeń musiałby być dopasowany do akwarium, dociążanie kamieniami to zawsze ryzyko.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości