• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rodzaj Satanoperca - niespodzianka

#1
Witam, ostatnio dość często czytam wątki traktujące o rybach z odłowu. Argumenty za i przeciw wypadają jak z rękawa.. Poniżej przedstawię jeden ZA kupnem takich ryb.
Zaczęło się jak zawsze...telefon do arsika i już wiem że będę miał nowe satanoperki..Smile Ryby przyjechały z Brazyli i zostały odłowione z rzeki Rio Para (mniejszej rzeczki przy ujsciu rzek Araguaia oraz Tocantins w pobliżu miasta Belem)
Ponieważ zamawiane ryby były jeszcze młode, przygotowałem 300L akwarium. Denerwowałem się jak "młody" gdy otwierałem pojemnik z rybami..W końcu będę miał nowe odmiany/gatunki satanoperek. Ze zdjęć przesłanych przez Artura wiedziałem że będa to ryby z plamami na policzkach. Po wpuszczeniu do zbiornika ryby rozpłyneły się i zachowywały w miarę spokojnie. Przez kilka pierwszych dni "oswoiły" się nieco i zaczęły odważnie penetrować całe akwarium. Wówczas stało się coś nieoczekiwanego... U jednego z osobników zauwazyłem brak owych plam na polikach. Co więcej odstawał on nieco od innych ryb. W ciągu kilku następnych miesięcy różnice stały się jeszcze bardziej widoczne i moje zainteresowanie tym faktem wzrosło. Po kilku telefonach Artur przesłam mi jeszcze dwa malutkie osobniki bez plam które znalazł u siebie. I razem z dwoma które dotarły do mnie kilka tyg. temu - mam stadko 5 szt. nieznanych mi satanoperek SmileSmileSmile Właśnie to pociąga mnie w rybach z odłowu najbardziej...nigdy niewiadomo co zostało złapane w sieci poławiaczy i niekiedy można otrzymać niespodziankę taką jak ja..SmileSmileSmile Pozdrawiam wszystkich i powodzenia w "łowach"..
Poniżej zdjęcie moich satanoperek oraz jedno zdjęcie z Hurtowni akwarystycznej u naszych zachodnich sąsiadów pokazujące jakie niespodzianki można tam spotkać..Smile

   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Marcin, ciekawi mnie jedna rzecz - czy takie odmiany/formy/gatunki krzyżują się ze sobą w akwariach? Niby ryby są podobne (i jak mniemam to wszystko gębacze owofilne?), ale Satanoperki to ryby dojrzewające wolno i zastanawiam się, czy ktoś miał tyle cierpliwości, żeby to sprawdzić.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam, Powiem szczerze , że zamierzam trzymać je w jednym akwarium o wymiarach 175x65x40wys. I zobaczymy co się będzie działo.. Ale nawet w mniejszej 300-ce obie odmiany trzymają się osobno a wszelkie prężenie się i imponowanie odbywa się w obrębie jednej odmiany/gatunku. Między gatunkowe sprzeczki są szybkie i zdecydowane..Smile Zapewne jednak krzyżowanie się jest możliwe skoro S.mapiritensis i S.jurupari są tak blisko spokrewnione i najprawdopodobnie krzyżują się w naturze to tak podobne do siebie "odmiany" także "muszą" tak robić.. Poczekamy i zobaczymy jak podrosną Smile
p.s. Już pojawiają się ich kolorki a co będzie jak się całkiem wybarwią...poezja SmileSmile
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Teraz mam podobnie z Satanoperca jurupari cf. leucosticta z Rio Tapajos.  Są ryby z plamami na pokrywie skrzelowej, ale są też bez plam, czyste.
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Witam, kolejna niespodzianka opisana juz w wątku o S. sp. Amazonas Red. Jedna z pięciu ryb bez plam na policzkach jest trochę inna od reszty. Różnica polega na ubarwieniu płetwy grzbietowej. Na końcówce tej płetwy wszystkie 4 pozostałe ryby mają opalizuące pasy , natomiast ta jedna sztuka ma regularne kropki. Ponieważ mam ryby różnych rozmiarów - od 6-7  do 14 cm Widzę że wszystkie mają ten sam wzór, niezależnie od wielkości. Ta jedna ma ok. 10 cm i kropki zamiast lini... Najciekawsze jest to ,że widziałem już takie kropki u S.jurupari (nie pamiętam teraz z jakiej rzeki ale sprawdzę to) w hurtowni Aqua Glasser. Może to przypadek a może po prostu ryby są pomieszane... Bedę to monitorował i dam znać jak będę wiedział coś więcej. Zdjęcie mojej ryby z kropkami na płetwie grzbietowej jest troche niewyraźne ale postaram się zrobić lepsze...
Pozdrawiam!
   
   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości