• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [200 L] sajica i multispinosa

#1
Po 12 letniej przerwie, ponownie założyłem akwarium. Wcześniej w latach 80 i 90 mój tata prowadził hodowlę ryb piękniczkowatych na sprzedaż. W jednym pokoju mieliśmy 8 różnych baniaków po 100 L i większe z platynkami, mieczykami i molinezjami. Ja i brat mieliśmy w swoich pokojach własne akwaria 80L i 100 L, w których pływały z reguły pielęgnice lub barwniaki.
Zdecydowałem się na CA czyli sajiki i multispinosa ze względu na sentyment do tych ryb z dzieciństwa. Sajiki dobrałem z dwóch różnych hodowli - razem 10 sztuk. Po miesiącu zostawiłem tylko 4 sztuki (2 samce i dwie samice). Różnica w samcach jest duża - jedna odmiana jest "pomarańczowa" a druga mocno wybarwiona z mocno czerwonymi płetwami i niebieskim podgardłem. Do tego dołożyłem 4 miodowe, na razie bardzo małe.
Gdy zbiornik dojrzał, wpuściłem do niego kontrolnie 3 kiryski i .....zostały. Zbiornik może nie biotopowy ale ma cieszyć oko.
Podmieniam 20 % wody raz w tygodniu-odstana kranówa, filtr zewnętrzny 2424 Eheim, oświetlenie zwykłe od nowości w pokrywie (pewnie niedługo zmienię na coś lepszego).
Pierwszy problem jaki wystąpił to wysyp glonów - okrzemki (walka rozpoczęta).
fotki w załączniku:


Załączone pliki Miniatury
               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zbiornik,był by ładniejszy a i rybom było by przyjemniej jakby zamast żwirku był piasek-ale tych by :-) :-) :-) mi wyszło
[Obrazek: logo_podpis.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Koniecznie wymień (większą) część podłoża na drobny piasek. Trochę tego grubego żwiru zostaw, bo wówczas podłoże będzie wyglądało bardziej naturalnie. Możesz spokojnie dołożyć jeszcze trochę drewna (nie musi być takie grube jak te obecne) i jakieś większe otoczaki na dno. Ułóż dekoracje tak, by w akwarium powstały dwa terytoria. W takim akwarium ostatecznie będziesz mógł trzymać dwie pary pielęgnic. Kiryski bym wydał, a na ich miejsce wpuścił haremik jakichś silniejszych piękniczek (np. molinezji).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
C.Sajica masz identyczne jak moje Wink ale jak koledzy radza wymien podloze Sajki uwielbiaja kopac a twoje nie sa na tyle duze by przezucac zwirek wiec czesciowa wymiana podloza jest wskazana,i tak jak wyzej doloz wiekszych otoczakow otoczakow, te korzenie poopieral bym o sciane akwa co stworzylo by jedno terytorium i sporo fajnych zakamarkow,kiryski jak najbardziej out jesli chodzi o ryby dodatkowe zastanowil bym sie nad tym bo jak sajki zaczna sie rozmnazac uwiez bedzie klopot taki sam jak umnie tzn ostro dostana po tylku zamiast tych anubisow wsadzil bym w dno jakas valisnerie .
Forest creek:
5x Geophagus abalios  
19x Hemigrammus ocellif

Mini Mekong:
2xCarinotetraodon lorteti





 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No wiem, że z tym żwirkiem dałem ciała. Znajomy miał go sporo to wziąłem. Dopiero później pomyślałem. Postaram się przy podmianach wody wymieniać etapami podłoże. Co do korzenia to chciałem by jakoś współgrał z tłem i dzielił akwa na pół. Wydaje mi się, że źle się za to zabrałem bo jako główny element traktowałem tło i do niego dobierałem kamienie i korzeń. Otoczaki jak wsadziłem, to jakoś mi nie pasowało do tych imitacji kamieni z tła (kanciastych). Ano trzeba się uczyć na błędach i mam nadzieję, że jakoś wszystko wyprostuje. Wróciłem po długiej przerwie a aktualna akwarystyka troszkę się różni od starej. Lepszy sprzęt, inne podejście, większe baniaki i dużo więcej wiedzy dostępnej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Napewno drewno na scianie bedzie wspolgralo z tlem a co do kamieni moze i masz faktycznie racje,w naturalnym srodowisku sa to otoczaki ale mysle ze jak masz dojscie do kanciastych to wsadz takie oby nie byly to lupki niech beda to konkretne kamienie Wink

PS zapraszam do obejzenia mojego akwa moze zaczerpniesz jakiegos pomysla Wink
Forest creek:
5x Geophagus abalios  
19x Hemigrammus ocellif

Mini Mekong:
2xCarinotetraodon lorteti





 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wziąłem sobie do serca wasze podpowiedzi i dokonałem paru zmian.
doszły nurzańce (małe - muszą urosnąć), usunąłem 2-3 cm żwirku i dałem piasek, korzeń postawiłem do góry, usunąłem łupki, dodałem kamieni.
W baniaku mam dwie pary sajica i obie złożyły ikre. jedna para wyprowadziła już małe a druga nadal czeka. Zostały mi tylko dwie miodowe - reszta padła z niewiadomych przyczyn. Kiryski nadal pływają Smile
Karmię wodzieniem i suchymi Hikari, Tropical i Tetra.
Sami oceńcie czy lepiej:


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ja tam bym ten żwir trochę z piachem pomieszał. Będzie mieszane podłoże.. chyba ładniej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak zrobię, tylko poczekam aż się wszystko ułoży i mgiełka opadnie. Nie chciałem za mocno mieszać "świeżym" piaskiem.
Myślę też żeby troszkę ożywić akwarium jakimiś "rozpraszaczami". Chciałbym dać Astyanaxy ale nie ma nigdzie, zastanawiam się nad mieczykami zielonymi ale jakoś mi nie podchodzą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Kiryski i pielęgnice same wymieszają piasek. Prędzej, czy później te kamyki wyjdą na powierzchnię, więc nie ma co tam samemu gmerać.
Swoją szosą, to kiryski bym wydał. Nie ten biotop i nie ta woda dla nich. Z resztą pisał już o tym PiotrK, więc powtarzam jego zdanie.
Generalnie jednak wyszło na + i to spory Smile Szkoda, że te nurzańce takie mikre masz. Nie wiem, czy zdołają się utrzymać, aczkolwiek to bardzo ekspansywna roślinka, więc kto wie Smile No i trochę glonów na kamieniach i będzie elegancko Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości