• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rybki z odłowu i F1

#21
(07-11-2013, 20:15 PM)Seledynka napisał(a): Dzięki wam bardzo za konkretne wyjaśnienie ,kolejny kroczek w strone zdobywania wiedzy zaliczony i jest nad czym pomyśleć Smile

Do synodontisów przymierzałem się nieraz mając tanganikę. Uważaj na F1 bo jest wiele hybryd szczególnie przy multipunctatus( czasem różnią się niuansami np płetwy grzbietowej czy ogonowej), których praktycznie jako F1 w handlu nie ma wcale. Za to WF widziałem i to są rewelacyjne ryby w zachowaniu stadnym i wyglądzie.
Jeśli chodzi o zachowania WF to również po jakimś czasie ryby przystosowują się do warunków sztucznych...np tropheus zapomina o "gryzieniu" skał bo wie że mu spadnie z nieba, dopiero w pokoleniach F2 i dalszych widać różnicę w budowie np pyska. Trudności w aklimatyzacji pomijam bo to sprawa oczywista, również pewne choroby które u dzikusów trzeba leczyć z większą umiejętnością. Pokolenia F1 z pewnych źródeł są godne polecenia i chyba tyle samo mają zwolenników co WF...więc decyzja należy do ciebie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Mając dostęp do ryb WF po prawidłowej kwarantannie i aklimatyzacji czyli z pewnego źródła, wybrałbym WF i odchował sobie F1ki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
No to klamka zapadła i jadą do mnie Petricole F1 i nie dlatego że tak wybrałam tylko dlatego że takie były dostępne ale po waszej lekturze już wiem że nie trzeba bać się odłowu z porządnego źródła bo to nie dziskusy prosto z siatki i jakaś kolejność działania obowiązuje czyli przystosowanie do życia w akwarium Smile dzięki za uświadomienie w tych różnicach napewno się przydadzą bo jeszcze temat zakupu będzie mnie dotyczył nie tylko na tą chwile Wink
A jeszcze podpytam bo robie zestawienie wymogów moich rybek ,dzisiaj są 4 Frontosy ale jutro dojadą 2 szt compressiceps i 3 szt Petricoli

1) compressiceps
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody 8 - 25°n
Skala pH 7,3 - 8,8

2) Synodontis Petricola
Ph -7,5-8,5
Kh 15-30
Temperatura wody 23-26 st

3) frontosa
Temperatura wody 24–27°C
Twardość wody 8–25°n
Skala pH 7,3–8,8

Temperatura dla mnie jasna mam na 26 st , ph też jasne mam około 8,5 ,KH 12 , GH 9.
O ile na temat compressiceps i Frontos jest wiele info to o Petricolach ciężko się doszukać zwłaszcza odnośnie twardości . No i przy każdej z tych ryb jest znikome info o GH ? Czyli mało istotne ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Ja bym tu się nie martwił o minimalne różnice w parametrach wody bo załatwi to pH 8 i temp 25 st. - reszta mniej istotna, ale o liczbę zamówionych ryb, 3 szt petricoli to mało - ryba stadna i żyjąca w pewnej hierarchii, myślę że 5-6 szt to minimum. Również z 2 szt. compressiceps trudno trafić w parę - chyba że to para dorosłych ryb. Napisz coś więcej o zbiorniku - wymiary, filtracja itd.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
akwa zestaw Diversy z szafką
Sprzęt:
1) akwarium: 450l proste (150x50x60)
2) pokrywa i oświetlenie: Świetlówki 4x54 watt Diversy cieknące badziewo i mam zamiar zareklamować szajs ,teraz działa 1 świetlówka Hagen Power- Glo
3) filtr: 2x JBL CrystalProfi e1501 GreenLine
4) grzałka: JBL ProTemp S 300W
5) podłoże: żwirek 1-2mm,piasek ,około 14 kg kamienia

Obsada :
1) 4szt Frontosy (samiec i 3 samice ok.4 cm)
2) w dostawie 3szt Petricole
3) 2szt compressiceps

W trakcie zmiany mieszkania i plany na akwa 700l lub 1000 w przyszłym roku

Co do Petricoli to przesiałam neta i wyczytałam że stadna i do warunków akwariowych od 3 szt w góre a co do compressiceps to na oko 5 cm więc chybił trafił co do płci nie ma innej możliwości to się okaże
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
4szt Frontosy (samiec i 3 samice ok.4 cm)

To chyba jakiś magik, który ocenia płeć u 4 cm Cyphotilapia? Gratuluję. Czy to na pewno frontosa, czyli ryba odławiana w Kigoma - 7 paskowa? Czy może C. gibberosa? albo 6 paskowa sp. North?

Dodatkowo układ płci bez sensu, u tych ryb stado powinno zawierać minimum dwa samce, a ryb powinno być także minimum 6 i to dorosłychSmile Samce nie mające przeciwnika w stadzie mogą nękać samice, co prowadzić może nawet do ich śmierci. Akwarium to zamknięta przestrzeń, ryby nie mają gdzie uciec. Stado S. petricola powinno zawierać jak to napisał W-2 minimum 5-6 osobników, to ryby stadne. Przy 5 cm altolamprologusach określenie płci także może być trudne.

Czytasz o niuansach pH i temperatury, a nie zajmujesz się najważniejszymi, czyli zachowaniami społecznymi ryb i odpowiednim doborem obsady.

W Tanganika MAGAZYN wszystkie te informacje możesz znaleźćSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
W zakresie petricoli,
ja zaczynałem z 5 szt., ale dopiero przy uzupełnieniu stada o kolejne 5 ( obecnie mam 11), można zauważyć ich inne zachowania, pominę płochliwość ( bo ta wtedy znacznie się redukuje) i fakt, że stają się " ciągle" widoczne przez cały dzień ( nigdy cała grupa), ale widok "czesania" dna przez grupę lub sinusoidalne "wężyki" na szypach 6-8 w idealnym "pociągu" jeden za drugim przy identycznej linii pływu "wagoników" jak ta "lokomotywy" ( samica z kawiorem) nie do zaobserwowania przy 3 szt. ( ilości zbyt małej - ryby będą widoczne tylko wieczorami i rano).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Seledynka - musisz pomyśleć nad obsadą i to poważnie, ryby są jeszcze młode więc masz chwilę czasu by egzystowały razem w zbiorniku 450 l. (frontoza do 20cm rośnie ponad 2 lata i to samce). Proponuję zwiększyć liczbę frontoz o 2 szt i tak jak już powiedziała Marta że dwa samce MUSZĄ być - lepszy układ w ostateczności 2+2 niż 1+3 pomijając że na pewno przy tej wielkości nikt nie wybrał ci 1+3, podobnie z comressiceps by dobrała się para trzeba mieć 4 sztuki (i to nie jest stu porcentowe), do tego zestawu lepszym wyborem byłby wszystkożerny multipunctatus ale jak już masz zamówione petricola to zwiększ jego ilość bo będzie tak jak napisał Miewan. Wszystkie ryby są wolno rosnące a jeszcze wolniej dojrzewające więc zbiornik większy bedzie trzeba postawić lecz rok bez problemu mogą w dotychczasowym popływać przy tej filtracji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
No trudno się odnieść do wszystkich wypowiedzi ale może zaczne od Robert M podpisane Marta : głupio mądro odpowiadasz że czytam niuansy odnośnie parametrów ale chciałam zauważyć że parametry wody jako pierwsze są w stanie zabić ryby niż źle dobrana obsada i pierwsze pytanie jakie zawsze jest zadawane to : napisz parametry wody ,więc nie chrzań że zaczynam od duupy strony interesując się tym tematem po drugie Twoje wypociny odnośnie dobrania płci 4 centymetrowych Frontos i udawanie że ktoś może być magikiem to żenada bo chyba dobrze wiesz i nie musisz próbować świecić doświadczeniem że kupowanie rybek w tym wieku to loteria tylko pozostaje wybieranie z rodzeństwa większych i mniejszych osobników a czas zweryfikuje co mamy to samo dotyczy Compressiceps co się trafiło w tych dwóch sztukach które posiadam. Piszesz jak do głąba co w realu kupił ryby albo w carrefour a wyobraź sobie że w Polsce jest pare hodowli i pośredników w sprzedaży tych rybek oprócz Krakowa...nie popadaj w samo zachwyt i wszechwiedzącą wiedze na temat ryb bo aż nie zdrowo się czyta takiego fenomena . Jak moźna mi proponować 6 szt Frontosa ,8 sumów jak mam akwa 450l ? Dobra po Twojemu to najlepiej mieć basen na parterze domu i stworzyć w nim Tanganike i pewnie też bym tak chciała ale mam mniejszy zbiornik i szukam kompromisu by mieć rybki z tego biotopu : mam 4 szt Frontosy (co do płci to bez Twojego niusa każdy wie że z czasem się okaże ) 2 szt Compressiceps ( też płeć się okaże ) i 3 cudowne Petricole co dzisiaj dotarczone a szalone i otwarte na nowe akwa,pływają zaciekawione ,pełzają po szybach i wszędobylskie co bardzo mnie cieszy bo spodziewałam się dzikusów pod kamieniem a ryby pozytywnie nastawione i robią zamęt Smile
Podsumowując : chciałabym zbiornik mega ogromny by stworzyć warunki ale bez jaj ludzie ,kupiłam 450l i wpuszczam ryby by sobie żyły ale hodowcą nie jestem i nie mam zamiaru akwa poświęcić dla 3 ryb bo taka ich natura dla mnie to ma być dekoracyjne ,cieszyć oko,wzbudzać moje i dzieci zainteresowanie i oczywiście dam im maksimum dobroci bo cieszy zadowolenie ryb ale bez przesady by na 450l pływały trzy rybki bo za dwa lata urosną Sad to tylko opcja dla hodowcy co ma 20 kilo szkła i piwnice dla hodowli

http://www.aquawiadomosci.pl/index.php?o...iew&id=135
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Seledynka, przykro czytać to co piszesz. Po pierwsze trochę szacunku do innych ludzi. W internecie też kultura obowiązuje. Skoro chcesz porady to ją otrzymujesz. A widać Tobie się porada nie podoba, wiesz lepiej, to trzeba nabluzgać, tak? Akurat Pani Marta jest autorytetem w kwestii Tanganiki a nie jakimś podrzędnym sprzedawcą z Krakowa. Warto posłuchać tych rad powyżej a nie upierać się przy swoim. I nie podoba mi się takie pisanie, że nie poświęcisz baniaka na 3 rybki bo nie i już. Bo ma być ładnie, kolorowo i dekoracyjnie tak? Chcesz więcej ryb, to pomyśl nad mniejszymi rybami i tyle. Przeczytaj jeszcze raz powyższe rady i na spokojnie się zastanów nad tym wszystkim.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości