• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Biotop rzeczny CA i symulacja nurtu

#1
Witam.

Chciałbym stworzyć w baniaku o powierzchni dna 120x50 biotop rzeczny CA z symulacją nurtu rzecznego. Czy ktoś z Was czegoś takiego próbował?

Filtrację chciałbym oprzeć na kuble i głowicy z gąbką.
Teoretycznie mógłbym dać głowicę i wylot z kubła po jednej stronie, a wlot do kubła po drugiej stronie baniaka by syf który zostanie zepchnięty był zaciągany do kubła.

Jak uzyskać właściwą cyrkulację w baniaku ale z zachowaniem lekkiego nurtu.
Nie ma to być pralka ale przepływ wody imitujący płynącą rzekę.

Można też się wspomóc małym cyrkulatorem takim jaki stosuje się w akwariach morskich.

Macie jakieś pomysły jak to poprawnie wykonać? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tak na szybko rzucam pomysłem...
   

Komora wpływowa wody od góry uszczelniona, aby się nie przelało, boczna ścianka jako sito z małymi otworami, ale tylko poniżej normalnego poziomu wody w części głównej zbiornika. Komora z której cyrkulator wysysa wodę wsio ryba, oczka nawet mogą być większe, niż w komorze wpływowej.
Kwestia takiego dobrania oczek, aby zdolność przepuszczenia przez nie wody była ociupinkę większa, niż da radę przepompować cyrkulator. No i zabezpieczenia tych komór przed wpływaniem do nich małych rybek.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Marti Twój pomysł cuś za mocno skomplikowany Smile, powierzchnie dna zabiera, a najważniejsze to, że baniak będzie widoczny z dwóch stron tzn długi bok od frontu i krótki bok z prawej strony więc nie mogę/nie chcę go zakrywać. Tył i lewy bok baniaka będą oklejone czarnym tłem.

Natomiast sam prąd wody w baniaku można uzyskać za pomocą cyrulatora, głowicy z pompką, kwestia dobrania mocy pompy do pożądanego przepływu.
Bardziej chodzi mi o to, jak uzyskać pożądany efekt bez tworzenia martwych stref w baniaku. Czyli np jeśli będę pchał wodę z jednego boku do drugiego to na drugim będzie mi się wszystko odkładać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ale wy kombinujecie Big Grin Haha

Wiecie jak pięknie zrobić wrażenie nurtu wody? Wystarczy posadzić nurzańca czy innego rogatka (rośliny miękkie, lekkie i długie) plus coś pływającego na powierzchni wody. Oczywiście do tego jakiś cyrkulator czy inny mechanik mocniejszy, który będzie poruszał te chaszcze oraz oczywiście z pomocą przychodzi oświetlenie led, które da piękne "tańczące" promienie i cienie (po to właśnie roślinki pływające). Nie trzeba robić cudów na kiju, pralek w akwa czy innych takich. Klimat można "wyczarować" prostszymi i efektowniejszymi sposobami ^^
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Smile

coś pływającego na pewno będzie może nawet jakiś nurzaniec i rogatek się pojawi, póki nie zostanie zjedzony Smile ledy też bliki zapewnią , tylko ten lekki nurt nie ma być tylko dla samego oka, a dla ryb które w takich ciekach żyją. np moje miecze Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Moje miodowe mi pięknie zjadły rogatka i smakuje im też nurzaniec, jednak on daje radę. Nurt właściwy to po prostu odpowiednia moc pompy i starczy dla ryb. Z martwymi strefami to bardziej musisz przemyśleć aranżację, ustawienie kamoli i korzeni, niż właściwe ustawienie wylotu filtra. Jak za bardzo zagracisz baniak, to obojętnie jaką dasz pompę, gdzie umiejscowisz wyloty filtrów, to i tak nic Ci to nie da.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Sęk w tym, że bez oddzielenia stref zasysania i wlewania wody zrobi Ci się w bańce wirówka, a nie nurt. Takie jest moje zdanie.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie ma co kombinować. Załóż na wylot z filtra trójnik i po problemie. Widziałem kiedyś takie "wyloty" w kształcie procy. Sam też będę taki zakładał. zobacz od 7.57
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
zyyys napisał:
Cytat:Filtrację chciałbym oprzeć na kuble i głowicy z gąbką.
Teoretycznie mógłbym dać głowicę i wylot z kubła po jednej stronie, a wlot do kubła po drugiej stronie baniaka by syf który zostanie zepchnięty był zaciągany do kubła
Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie rozwiązanie najprostsze i najlepsze.Cyrkulacja obiegowa.

Cytat:Można też się wspomóc małym cyrkulatorem takim jaki stosuje się w akwariach morskich.
Pytanie po co. Dajesz mocną turbinę jak masz, aż tak wymagające reofline ryby. Piach z drugiej strony akwarium będzie się jak wydmy przemieszczał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Mozna i tak: http://www.loaches.com/articles/river-ta...old-design
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości