• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana płci u Apistogramma

#1
Hello "A Team"
Jak często u Apistogramma zdarza się "zmiana" płci? Nie wiem na ile to możliwe i jakie są tego przyczyny ale moje 2 samiczki abaxów wyglądają jakby przechodziły transformacje. Wcześniej jak to samica zółta w czasie tarła kropka czarna. Teraz jedna z nich urosła jeszcze raz tyle i dostała czerwonych wydłużonych pletw jak samiec druga puki co rozmiar normalny jak na samice ale tez już dostaje wydłużonych czerwonych pletw ;( znudziło im się bycie mamuśkami?

Dziękuję
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No niestety jest to możliwe... :/ U sporej ilości ryb istnieje możliwość zamiany samicy w samca w prawie dowolnym momencie- jajnik pod wpływem hormonów może się zamienić w "jądro". Niestety nie został poznany mechanizm, który naturalnie wywołuje tą zamianę u Apistogramma. Zazwyczaj odbywa się to między 1 a 2 rokiem życia.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czyli ze będę miał 3 samców + młode <beczy> Przecie jak one zaczną walczyć z własnym "partnerem od łóżka" to raczej za długo sobie nie powojują. A raczej łączenie ich własnego potomstwa (tzn samiczek jak za jakiś czas podrosną) z nimi tez niema sensu bo geny te same ;(

I co ja mam teraz biedny żuczek zrobić tyle się naszukałem samiczek a tu teraz taki numer

Dzięki Ruki za szybka odpowiedz

(tak z czystej ciekawości zdarzało się to wam już wcześniej?)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mi się zdarzyło u A. megaptera i u A. barlowi. U A. allpahuayo informacja o zmianie płci jest nawet umieszczona w opisie gatunkowym.
Ale daj swoim rybom trochę czasu, niektóre starsze samice potrafią uzyskiwać trochę cech samczych, ale dalej pozostają samicami. Cyknij fotki jeśli możesz.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Właśnie z fotkami mam największy problem, nie umiem ich robić a BW tego nie ułatwia ale zaraz światło się zapala i czas karmienia wiec coś spróbuje i pokarze.

Co do tej większej "samicy" to właśnie jest naprawdę spora i kolory nabiera samcze ale stary samiec tak jakby nadal jest nią zainteresowany bo cały czas się stroszy do niej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Niestety nie udało mi się nic sensownego pstryknąć ryby boja się aparatu
1 fota stary samiec
2 fota samica mniejsza słabo ale widać już końcówkę pletwy czerwoną


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak dla mnie wygląda dalej na normalną samicę- takie wydłużenie może wynikać z jej wieku. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dokładnie to jest normalna samiczka, też takom miałem Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tak ta jeszcze wygląda ale jak uda mi się tej drugiej zrobić fotkę to wstawię żeby nikt nie pomyśleć ze panikuje Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Podobnie miałem u agassiz i to była cały czas ta sama samiczka Tongue
Raczej nie masz się czym przejmować Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości