Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Zmiana płci u Apistogramma - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Zmiana płci u Apistogramma (/thread-3433.html)

Strony: 1 2


Zmiana płci u Apistogramma - glonomad - 19-10-2013

Hello "A Team"
Jak często u Apistogramma zdarza się "zmiana" płci? Nie wiem na ile to możliwe i jakie są tego przyczyny ale moje 2 samiczki abaxów wyglądają jakby przechodziły transformacje. Wcześniej jak to samica zółta w czasie tarła kropka czarna. Teraz jedna z nich urosła jeszcze raz tyle i dostała czerwonych wydłużonych pletw jak samiec druga puki co rozmiar normalny jak na samice ale tez już dostaje wydłużonych czerwonych pletw ;( znudziło im się bycie mamuśkami?

Dziękuję


RE: Zmiana płci u Apistogramma - Ruki - 19-10-2013

No niestety jest to możliwe... :/ U sporej ilości ryb istnieje możliwość zamiany samicy w samca w prawie dowolnym momencie- jajnik pod wpływem hormonów może się zamienić w "jądro". Niestety nie został poznany mechanizm, który naturalnie wywołuje tą zamianę u Apistogramma. Zazwyczaj odbywa się to między 1 a 2 rokiem życia.


RE: Zmiana płci u Apistogramma - glonomad - 19-10-2013

Czyli ze będę miał 3 samców + młode <beczy> Przecie jak one zaczną walczyć z własnym "partnerem od łóżka" to raczej za długo sobie nie powojują. A raczej łączenie ich własnego potomstwa (tzn samiczek jak za jakiś czas podrosną) z nimi tez niema sensu bo geny te same ;(

I co ja mam teraz biedny żuczek zrobić tyle się naszukałem samiczek a tu teraz taki numer

Dzięki Ruki za szybka odpowiedz

(tak z czystej ciekawości zdarzało się to wam już wcześniej?)


RE: Zmiana płci u Apistogramma - Ruki - 19-10-2013

Mi się zdarzyło u A. megaptera i u A. barlowi. U A. allpahuayo informacja o zmianie płci jest nawet umieszczona w opisie gatunkowym.
Ale daj swoim rybom trochę czasu, niektóre starsze samice potrafią uzyskiwać trochę cech samczych, ale dalej pozostają samicami. Cyknij fotki jeśli możesz.


RE: Zmiana płci u Apistogramma - glonomad - 19-10-2013

Właśnie z fotkami mam największy problem, nie umiem ich robić a BW tego nie ułatwia ale zaraz światło się zapala i czas karmienia wiec coś spróbuje i pokarze.

Co do tej większej "samicy" to właśnie jest naprawdę spora i kolory nabiera samcze ale stary samiec tak jakby nadal jest nią zainteresowany bo cały czas się stroszy do niej


RE: Zmiana płci u Apistogramma - glonomad - 19-10-2013

Niestety nie udało mi się nic sensownego pstryknąć ryby boja się aparatu
1 fota stary samiec
2 fota samica mniejsza słabo ale widać już końcówkę pletwy czerwoną


RE: Zmiana płci u Apistogramma - Ruki - 19-10-2013

Jak dla mnie wygląda dalej na normalną samicę- takie wydłużenie może wynikać z jej wieku. Wink


RE: Zmiana płci u Apistogramma - ziemian - 19-10-2013

Dokładnie to jest normalna samiczka, też takom miałem Wink


RE: Zmiana płci u Apistogramma - glonomad - 19-10-2013

Tak ta jeszcze wygląda ale jak uda mi się tej drugiej zrobić fotkę to wstawię żeby nikt nie pomyśleć ze panikuje Smile


RE: Zmiana płci u Apistogramma - Zelus525 - 20-10-2013

Podobnie miałem u agassiz i to była cały czas ta sama samiczka Tongue
Raczej nie masz się czym przejmować Smile