• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Vieja & co......

#1
Witam Wszystkich

Przedstawię i podzielę się informacjami o swoim akwarium i jego mieszkańcami, osprzętem itd.



Akwarium wym:
Szkło float 12mm silikon czarny Prennator.
200x70x67cm dł.szer.wys _938lit brutto
Klejone na miejscu 10.2004 Waldemar Frankiewicz "Thewald" znany zapewne niektórym.

Filtracja.
Szkło 6mm ; 6-cio przegrodowe.Przepływ trzy komory dół-góra ; trzy lewy-prawy
Sump wym. 70x70x50cm dł.szer.wys _245lit brutto
Złoże to 10 lit ceramiki.Reszta to różnej ppi gąbki i wata.
Dodatkowy element to zraszacz o poj.35lit w całości załadowany bio-balami.
Z jak najmniejszym 4-5cm poziomem wody.

Filtracja wspomagająca to 30litrowa Hydroponika wypełniona 5-10mm lawą wulkaniczną z Epipremnum aureum i Spathiphyllum Adans.
Działająca od ponad roku.

Oświetlenie:
Lampa HQI Aqua-medic 2x70 wat + 15wat nocne.
Dodatkowo lub opcjonalnie 3x2,4 wat źródło Led.(aktualnie jedno 2,4 wat)
Praca głównej lampy to 8 godzin poprzedzona i kończąca 30min zapaleniem jednej żarówki led.Prace kończy dwu godzinna praca oświetlenia nocnego.

Osprzęt:
Pompa główna Aquanova 3500lit/h 25wat (według testów 28wat ;)....na razie same pozytywy.Cicha a, nawet bardzo cicha w porównaniu z Aqua-Medic.(chodź i tu kwestia przyzwyczajenia)
Poprzednio pracowała przez wiele lat Aqua-medic oceanrunner 3500lit/h
Troszku "kałasznikow" z pracy ale nie zawiódł mnie ani razu. Prądożerna 65wat.
Aqua-Szut 750 Turbo zasila hydroponikę.Przepływ ustawiony gdzieś na 150 lit/h

Ogrzewanie:
Jager 300 wat.

Wystrój:
Około 100kg piachu budowlanego, + 3-4 akwarystyczne standardowe worki żwiru rzecznego.
Kamienie z natury otoczaki przeważnie polne.
Korzenie zdobyte w naturze. Olcha i Sosna bagienna z torfowiska.

Obsada
Ryby zostały zakupione dokładnie 1 sierpnia tego roku.
Pierwotnie miały być 3 gatunki, dwa gat.Vieja (Paraneetroplus) jeden Paratheraps fenestratus.Niestety brakowało kilku szt.V.argentea. W zastępstwie dostałem trzy ex-cichlasoma paersei

W dniu zakupu tj.2013.08.01
5szt.Vieja argentea 5-6cm akt. 9-12cm
5szt.Vieja regani 6-7cm akt.10-13
3szt.Paratheraps fenestratus 6-7cm akt.11-13cm
3szt.ex.Cichlasoma paersei 8-9cm akt. 11-13cm


Od strony technicznej może to tyle.Można by pisać jeszcze wiele i jak będzie potrzeba napiszę się.
Wiem że było tu kilku zapaleńców z tymi rybami, wiem też że nie pozostało po tych obsadach wiele :huh: szkoda chodź myślę że znajdzie się ktoś kto ma te gatunki i podzieli się spostrzeżeniami :oczko:

Vieja argentea.

Co do opinii krążącej wokół V.argentea i ataku na inne ryby celem wyrwania, skubnięcia łuski mogę tylko przytaknąć i skinąć głową na TAK.
Dzieję się to szybko i dość często, że nie sądzę aby każda próba udała się wyrwaniem łuski. Tak czy inaczej ataki takie bywają na inne ryby jak i na osobniki swojego gatunku.Przyznam że już ich harce dają się we znaki innym rybom.Na razie raczej nie groźne.

Vieja regani.

Muszę przyznać że szybko rosną co cieszy.Być może z pięciu szt.mam dwa samce bo ze wzrostem odskoczyły widocznie. Obok C.paersei chyba najspokojniejszy gatunek.Potrafi jednak oddać skubnięcie czy postawić gdy trzeba.
Coraz to bardziej robi się piękna.

ex.Cichlasoma paersei

Nie były raczej w docelowej obsadzie :mysl: ale jestem bardzo z nich zadowolony.
Szkoda że tylko trzy szt.no ale cóż tak musi na razie pozostać.Spokojna ale zarazem nie sobie w "kaszę dmuchać"
Jak zauważyłem raczej zajmuję dogodne miejsce przy przedniej szybie i tam przebywa. Żarłoczna jak prosiaczek prawie zawsze jej pyszczek pierwszy znajduję się w pokarmie.

Paratheraps fenestratus.

Mały rozbójnik w szczególności młodziutki samiec.Jak go najdzie, a nachodzi dość często nie ma chwili (przez jakiś czas oczywiście) żeby nie pogonił innych lokatorów akwarium. Lubi kopać, pokąpać się czasami w piasku którego ma u mnie pod dostatkiem. Co mnie akurat cieszy (mam słabość do kopiących ryb)
Dwa pozostałe osobniki rzadko dają się innym rybom we znaki. Szczególnie ten jeden osobnik jest może nie tyle co agresywny co terytorialny.Nie ma jednak uporu maniaka i nie ganie ryb do upadłego.


Jeszcze przed zatonięciem korzeni.
   

   

   

   
Cały czas idą nowe pędy....
   
Na początku było kilkanaście liści.
   
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajowa bańka, pozostaje dodać drewna coby wydzieliły się terytoria i obserwować który gatunek zostanie (a może wszystkie?). Ta hydroponika daje do myślenia, coś mi mówi że nad czymś takim będę musiał pokombinować do mojej 450tki Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Najładniejszy widok z góry.
 
Podziękowania złożone przez:
#4
(02-11-2013, 22:27 PM)Sverting napisał(a): Najładniejszy widok z góry.
Niczym z natury. Exclamation

Rysiek, poczekaj aż podrosną, bo to na razie dzieci. Smile Ciekaw jestem jak się obsada ustali gdy karpiki podrosną. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Podziękowania złożone przez:
#5
zapowiada się super no i litraż - marzenie
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Zazdroszczę Smile

No i za Piotrem, daj troszku więcej drewna a poza tym to już jest świetnie ^^
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Podziękowania złożone przez:
#7
Drewna jest sporo (badyli, a raczej grubych gałęzi jest) tylko wtedy na początku września może gdzieś pod i koniec sierpnia zostały włożone do akwarium.
Zresztą powiem wam że chcę na razie spróbować trochę z mniejszym umeblowaniem akwarium. Wizualnie i skala kamoli (dla ryb to raczej głazy.....gdyby już nie rosły i tylko szaty barwne dorosłych miały Prosi ale wtedy akwarium musiało by mieć przy ich rzeczywistych docelowych rozmiarach pomijając zaniedbania etc. chyba około 10.000-12.000 tys.lit Confused

Nie sądzę abym kiedykolwiek postawił taki kloc.
Miałem do czynienia z wieloma gatunkami ryb były i takie małe zakapiory z Malawi i to mbuna która ledwo co przekracza 10cm a potrafiła mowa o samcu ustawić inne ryby na 1,5m od siebie i zdawało by się że duże akwarium pomaga w rozładowaniu agresji. Dziś mogę powiedzieć że pomaga, ale innym rybom bezpieczniej się schować.Dominant czasami się trafi taki że w większym akwarium obrał sobie jeszcze większe terytorium do obrony i przepędzania intruzów.Obrósł w piórka tak że jedynym wyjściem z patowej sytuacji okazało się przymusowe wywiezienie delikwenta do innego akwarium kolegi.

Przytaczam to historię bo już obserwuję podobne zachowania by najmniej w gonieniu,przeganianiu innych ryb. Na szczęście jest bez konfliktowo i nie ma żadnych rozbić.
To inne i odrębne biotopy A.cen i Malawi i całe szczęście przez to mamy ciekawszy świat Oczko

Podobieństwo jednakże czasami jest uderzające i martwi mnie tylko fakt jak sprostam zadaniu które sobie sam postawiłem.
Z Malawi i Tanganiką był o tyle plus że wszystko było gdzieś w granicach 10cm.
Tu jest 12-13cm a będzie 20...i 30cm to znacząca różnica.
Akwarium jest małe bez dwóch zdań na docelowo obsadę która miała by pozostać w tym składzie. O ile nie wydarzą się dramatyczne chwilę przed którymi chciałbym zdążyć. Będę starał się w porę reagować i miarę możliwości sprostać zadaniu.

   

   

   
 
Podziękowania złożone przez:
#8
mi odjęło mowę.

pięknie Rychu!
 
Podziękowania złożone przez:
#9
Brawo! Piękne akwarium i mieszkańcy - a do tego hydroponika, super!
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Ta weranda to pozostałość po pleurophthalmach? Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości