• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: niestandardowa obsada 500l

#1
Witam posiadam akwarium 500l 140x60x60 jeżeli chodzi o wystrój ma być totalnie spartański piach na dnie parę większych kamieni może jakiś korzeń.Interesuje mnie obsada złożona z dużych pielęgnic tj: managuańska, festae,pawiooka,labiatus,vieja,carpintis .Nie interesuje mnie trzymanie tych ryb w parach i rozmnażanie czy też tworzenie akwarium biotopowego. Chciałbym trzymać po jednej sztuce z każdego gatunku lub w takiej konfiguracji,żeby zredukować wzajemną agresję do minimum.Zbiornik ma być dekoracyjny a główną dekoracją mają być ryby i z takim założeniem zakładam to akwarium. Chciałem kupić po trzy ryby z każdego gatunku tak żeby na początek mieć powiedzmy 15 sztuk i potem robić redukcję obsady jednak nie wiem czy moje założenia są słuszne bo nie mam doświadczenia z dużymi pielęgnicami. Za wszelkie posty i odpowiedzi dziękuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Niestety nie poszalejesz, zbiornik nie jest szczególnie duży na te ryby. Myślę, że 2-3 szt max. Napewno nie po 1 sztuce z każdego gatunku i mówię już o biotopowości ale o wielkości ryb.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zdaję sobie sprawę ,że akwarium jak na te gatunki jest średnie jednak myślę ,że jeżeli wpuściłbym 3 szt to na pewno zostałaby tylko najsilniejsza dlatego pytam na forum kogoś kto ma te ryby ,żeby podpowiedział mi jak to zrobić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To może poprostu wpusc ryby, do czystego baniaka z wodą? To będziesz miał total spartanskie warunki. Wręcz gladiatorskie :p
Wystrój akwarium nie jest dla Ciebie tylko dla ryb. A akwarium biotopowe to akwarium zbliżone do naturalnych warunków bytowania danego gatunku. Chemia wody, podłoże itd.
Poza biotopem imo nie powinno sie trzymać ryb w ogóle. Nie chciałbyś chyba mieszkać w pustym pokoju z materacem i może z wieszakiem na ciuchy co ? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Słuchaj zyyys z całym szacunkiem ale ja nie pytam o to jaki mam zrobić wystrój tylko o obsadę .Są gatunki dla których wystrój jest ważny.Widziałeś co wyrośnięta pawiooka robi z wystrojem w pół godziny? Na pewno nie, bo nie napisałbyś tego posta.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeśli wystrój byłby dobrze pomyślany, to nawet pawiooka by nie oponowała i nie przestawiała by nic.
Najważniejsze dla pielęgnic, to piach i potencjalne kryjówki. Dlatego m.in. rozmiar baniaka ma takie znaczenie.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czyli planujesz taki monster fish tank...? Ja tam osobiście nie popieram takich zbiorników, przeważnie nawet jak są wielkie szkła, to tak zawalone rybami, że ledwo się mijają. A tu szkło masz jak na duże ryby naprawdę ledwo średnie... Nie lepiej byłoby trzymać 2-3 dobrane pary jakichś dekoracyjniejszych gatunków? Ostatnio rozważałam zrobienie u siebie tzw "gey-shop" czyli zbiornika z kilkoma samcami Utaka z Malawi. To ryby bytujące w toni, wystrój więc im raczej zwisa, a skoro nie ma samic, to się między sobą nie leją. Może więc coś w ten deseń?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Taki jest zamysł i pomimo opinii ,że jest to średnie akwarium jednak ja spróbuje podziałać w tym temacie a przynajmniej łatwo się nie poddam najwyżej oddam ryby i tyle.Jeżeli chodzi o Malawi przez ostatnie trzy lata w 240 litrach trzymałem afry red top likoma 1 tropheopsa i kilka yellowek także na razie nie chcę tego biotopu.Z drugiej strony nie przesadzajmy ,że na 1 pawiooką czy managuańską potrzeba 500 l wody.To prawda ,że im więcej tym lepiej niemniej jednak myślę, że przy dobrym oddzieleniu rewirów dwie pary o porównywalnej agresji spokojnie by mieszkały w 500l.Jeżeli chodzi o wielkie szkła zawalone rybami to robi się tak celowo tzn delikatnie przerybia ,żeby rozproszyć agresję.Widzę ,ze na forum mało kto ma jakieś większe pielęgnice i doświadczenia z nimi będę musiał zasięgnąć opinii gdzie indziej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tyko jak chcesz podzielić terytoria, skoro piszesz, że wystrój ma być spartański?
Baniaczek masz ładny litrażowo, ale chcesz stanowczo przedobrzyć. Może skuś się na jakiś np. raj dla apisto? Albo idź w biotop monotematyczny (jedna rodzina pielęgnic w jakimś ładnym układzie oraz spora ławica drobnicy i coś na dno. SA i CA to bardzo wdzięczne i malownicze biotopy i w Twoim akwa można już całkiem fajnie poszaleć z korzyścią dla ryb, a nie ich szkodą Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Właśnie o to chodzi akwarystyka dla mnie to ciągłe wyzwania przerobiłem już kilka biotopów rozmnożyłem kilka gatunków ryb.
(04-10-2013, 19:03 PM)Martinezio napisał(a): Tyko jak chcesz podzielić terytoria, skoro piszesz, że wystrój ma być spartański?
no widzisz i dlatego zadaje pytania w założeniu brak podziału zbiornika i większa liczba ryb różnych gatunków to brak tarła,rozproszenie agresji , i mniejsza możliwość wyznaczenia terytorium np wokół kamienia tylko czy ktoś to przerobił na własnej "skórze".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości