• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Redukcja oświetlenia

#1
Witam, zakupiłem nowe akwarium z pokrywą, w pokrywie standardowo dwie świetlówki, ze względów ekonomicznych, oraz żeby nie dawało za bardzo po oczach wyjąłem jedną świetlówkę a ta, która została w ogóle nie świeci. W moim starszym baniaku cały czas świecę tylko jedną, a tu jakieś dziwne rozwiązanie - nie jestem elektrykiem, ale to chyba połączenie szeregowe (tak jak lampki w choince - wyjmiesz jedną i wszystkie przestają świecić). Teraz pytanko - czy można coś z tym zrobić, żeby świeciła tylko jedna świetlówka, bez rozwalania pokrywy? Będę wdzięczny za wszelkie porady, pozdrawiam.
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bez rozwalania pokrywy nie zrobisz nic, połączenie musi być zamknięte.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pokrywę musisz otworzyć, ale obawiam się, że standardowy stateczniek obsługuje tylko dwie na raz. Jakiś czas temu kupowałem statecznik elektroniczny, który miał możliwość podłączenia jednej, lub dwóch. Ale też w kabelkach trzeba pogmerać, kwestia zrobienia odpowiedniego obwodu. Ale jak mówiłem, nie wszystkie stateczniki mają taką możliwość. Słyszałem jeszcze przy podwójnym niektórzy kombinowali w ten sposób, że wkładali wypaloną już swietlówkę jako drugą, ale osobiśnie nie wiem czy ten sposób działa.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To chyba też zależy od statecznika. Niektóre zadziałają, niektóre nie. Można też popróbować z wypalonym starterem. Tyle, że to ryzyko, że i druga strona padnie.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Na moim stateczniku nie odpala w ogóle obwód jeżeli jedna jest przepalona. Zmiana statecznika to około 50zł.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
To koszty znaczne, lipka, a jednym z argumentów za kupnem akwarium było to, ze to będzie taka ekonomiczna lampka nocna dla mojej córeczki, a tu już żona się wkurza,że kolejne akwarium się świeci i świeci... Wink
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Taki koszt to nie koszt.... Nie lepiej świecić powiedzmy od 15 do 21-22? Będzie taniej.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(29-09-2013, 11:55 AM)qbsztyk napisał(a): Pokrywę musisz otworzyć, ale obawiam się, że standardowy stateczniek obsługuje tylko dwie na raz. Jakiś czas temu kupowałem statecznik elektroniczny, który miał możliwość podłączenia jednej, lub dwóch. Ale też w kabelkach trzeba pogmerać, kwestia zrobienia odpowiedniego obwodu. Ale jak mówiłem, nie wszystkie stateczniki mają taką możliwość. Słyszałem jeszcze przy podwójnym niektórzy kombinowali w ten sposób, że wkładali wypaloną już swietlówkę jako drugą, ale osobiśnie nie wiem czy ten sposób działa.

U mnie w 200L baniaku tak robiłem.

Jedna przepalona świetlówka i tak zamykała obwód bo druga świeciła spokojnie, ale gdy już przepaloną świetlówkę się wyciągnęło, to druga nie świeciła.

Pokrywa plastikowa z giełdy zoologicznej w Krakowie- jakiś no name wyglądająca jak te standardowe WROMAKA. Nie było możliwości dostania się do "bebechów" bez zniszczenia pokrywy- nie posiadała subtelnej przykrywki przyklejonej silikonem jak oryginalna pokrywa Smile.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Pytanie skąd wziąć przepaloną świetlówkę?
Początek przygody z nikaraguańskimi - 450l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
W Castoramie często na hali się przepalają. Ja regualarnie widzę jak chodzą z świetlówkami do śmieci Big Grin
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości