• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Tarło S.mapiritensis

#1
Witam, wczoraj miałem ogromną przyjemność oglądać moje Satanoperca mapiritensis podczas tarła. Od dłuższego czasu moja moja samica wycierała się regularnie ale zawsze po ok. 3 dniach gdy wracałem z pracy samica nie miała juz ikry. Zastanawiałem się co się działo, ponieważ jeszcze w poprzednim akwarium , zawsze donosiła młode. Pomimo tego , że odbyła 4 tarła w ciągu 3 miesięcy nie doczekałem się młodych. Ostatnim razem miałem szczęscie byc w domu gdy zauważyłem, że samica zjada ikrę. Najpierw wypluła lub inaczej wyrzuciła ją całą przez skrzela a pózniej zjadła, co było w tym najważniejsze - ikra była niezapłodniona! Małe i całe białe jajeczka w dużej liczbie pokrywały dno akwarium. Teraz zrozumiałem dlaczego ciągle nie mam mładych - samiec był jeszcze niedojżały i nie zapładniał ikry! Ale po tym ostatnim tarle coś się zmieniło - stał się bardzo agresywny w stosunku do samicy i ciągle ją przeganiał. W końcu po intensywnym karmieniu i podmianach wody , wczoraj pierwszy raz on także przystąpił do tarła (więcej szczegółów w artykule który ukaże się (mam nadzieję) w naszym periodyku.) W sumie dobrze ,że byłem w pobliżu jak zaczęły tarło, ponieważ musiałem interweniować - S.daemon gdy tylko poczuły że coś się dzieje, zajeły obszar który wybrały S.mapiritensis i odganiały je. Widziałem nawet jak po złożeniu "sznura" ziaren ikry przez samicę, demony odganiały ją i zjadały ikrę. Przedzieliłem je natychmiast plexą i trzymałem kciuki aby tarło potoczyło się dalej - tak się stało i samica już po godzinie miała pysk pełen ikry. A teraz najciekawsze....samiec również wziął kilka ziaren do pyska i przez cały wczorajszy dzień trzymał je i był blisko samicy ! Nie odganiał jej i nie był agresywny jak to zawsze bywało z innymi samcami po tarłach. Niestety dzisiaj rano juz ją zjadł i musiałem odseperować go od niej. Czekam teraz 10 dni i szykuję akwarium dla narybku SmileSmile!!! Co do zdjęc - Ryby wytarły się w najgorszym do fotografowania miejscu - ciemnym rogu akwarium i nie było szans za zrobienie dobrego zdjecia..Sad Wrzucę później kilka zdjęc zrobionych po tarle... POZDRAWIAM!!!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gratulacje Marcinie i mam nadzieję, że tym razem się uda ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Brawo! Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam, niestety samica zjadła młode z opisanego w poprzednim poście tarła. Ale nic straconego - po ok. miesiącu odbyła drugie tarło i tym razem utrzymała młode. A ponieważ jest już dorosłą kobietą ( ma ok. 7 lat) to miała ich sporo - 170 się doliczyłem ale do odchowu zebrałem "tylko" połowę. Resztę powolutku zjadali współmieszkańcy akwarium Sad ale co miałem zrobić - niestety nie mam osobnego akwarium dla każdego gat. satanoperek a chciałbym Smile Tak czy siak zostało mi sporo rybek , które wcinają oczlika i artemie i rosną...Smile - Arsik, jak wspominałem...szykuj się SmileSmile Poniżej zdjęcia samicy z narybiem oraz ok. 6 tygodniowych małych Satanoperca mapiritensis..
Więcej zdjęć oraz obszerny Smile opis tego gatunku w następnym numerze forumowego aperiodyku !
Pozdrawiam!
   
   
   

A tak będą wyglądały jak podrosną..Smile
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Piękny widok i dopiąłeś w końcu swego gratulacje ;-)
Teraz czas na S. daemon ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witam, S.daemon wciąż czekają... a S.mapiritensis wytarły się znowu..Smile

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(09-02-2014, 19:34 PM)galimedes napisał(a): Witam, S.daemon wciąż czekają... a S.mapiritensis wytarły się znowu..Smile

Pozdrawiam!

HA, HA, HA ;-) no to widzę szalejesz ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witam, chciałbym w tym wątku poruszyć także nieco sprawę strategi rozrodczych satanoperek. Gdy wróciłem dzisiaj z pracy zobaczyłem jak samica S.mapiritensis składa ikrę na korzeniu a następnie ucieka odganiana przez S.daemon które miały niezłą ucztę z ikrą w menu... W tym momencie zastanowiła mnie jedna rzecz... Moja samica ma ok. 7 lat i ok. 20 cm długosci, osobniki S.daemon mają po ok. 25-30 cm i są większe ale nie na tyle aby całkowicie zdominować trącą się samicę. Gdyby chciała mogła by je odgonić (widziałem nieraz jak to robiła podczas jedzenia) Tym razem jednak poddawała się temu i raz za razem gdy składała sznur ziaren ikry - uciekała , przeganiana przez S.daemon. Co w tym czasie robił samiec S.mapiritensis - ano błąkał się po całym akwa i przez myśl mu nie przeszło aby bronić samicy. Widziałem to zachowanie już wcześniej - samica sama czyściła wybrany przez siebie substrat oraz sama przystępowała do składania ikry - dopiero po kilku "rundach" podpływała do samca i niejako zachęcała go do podpłynięcia do ikry i zapłodnienia jej. W moim akwarium czasami zostawiała ikrę na korzeniu i płyneła 150 cm do samca. W naturze te odległosci mogę być większe i jeżeli w pobliżu podnieconej samicy znalazłby się samiec powiedzmy S.jurupari - myślę że mógłby zapłodnić ikrę i w ten sposób narodziły by się naturalne hybrydy. Jak wspomniałem w moim artykule (Cichlidae.pl - aperiodyk no.2) S.jurupari i S.mapiritensis są genetycznie nierozróżnialne i jako jeden z powodów podano hybrydyzację obu gatunków - może właśnie takie zachowanie podczas tarła sprzyja temu zjawisku. 
Dla porównania samica Satanoperca sp. Rio para wytarła się w parze z samcem , który zdecydowanie bronił terytorium tarła oraz, jak widzę po 3 dniach ( samica wciąż ma w pysku ikrę..Wink),  ciągle trzyma się blisko samicy i widac, że utworzył z nią więź. W takim przypadku nie ma mowy o tym aby inny samiec mógł zapłodnić ikrę...

Już nie mogę się doczekać aby powiększyć akwa i nabyć nowe, niesamowicie ciekawe satanoperki...Smile

Na koniec kilka zdjęć z tego niecnego procederu S.daemon...

   
   
Samica składa ikrę...
   
A S.daemon ją zjada...
   


Załączone pliki Miniatury
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam, czas nieco odswierzyć wątek. Wszystkie rybki mają się dobrze i oprócz tych kilku które padły na samym początku z powodu zle podanej artemi dekapsułowanej (sama karma jest ok i ciągle ją podaje ale trzeba pamiętać o namaczaniu jej przed skarmieniem!) nie miałem już pózniej zadnych niespodzianek.. Rybki już niedługo pojadą do Arsika a ich miejsce zajmie cała armia młodych Satanoperca sp. "amazonas red" których jest chyba ze 200 szt...Smile
Pozdrawiam!


.jpg   mlode2.jpg (Rozmiar: 143.17 KB / Pobrań: 146)
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Uwielbiam widok tak przeoranego dna Smile.

Pod tym względem ciągnie mnie do wszelakich ziemków Smile.

Piękne rybki.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości