• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dobór oświetlenia

#1
Witam, zrobiłem właśnie pokrywę do swojego zbiornika i zastanawiam się jakie zastosować świetlówki. Zbiornik o wymiarach 109,5x34,5x50h czyli rzeczywista ilość wody to około 150l. Wyczytałem, że na 1 litr wody powinno przypadać co najmniej 0,5W czyli myślałem o zastosowaniu 2 x 39W (T5 85cm). Co Wy na to?? Czy takie oświetlenie wystarczy?? Jeśli tak to jaką konfigurację świetlówek zastosować?? No i jaką firmę polecacie z własnego doświadczenia.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
0,5 W/l, o których pisałeś to taka umowna minimalna wartość dla akwariów roślinnych. Przy zbiornikach z rybami (pielęgnicami) to raczej wartość maksymalna.
Nikt ci przy takich zerowych info o planowanym akwarium za dużo nie powie. Inne powinieneś mieć widma i moc świetlówek do Malawi, inne do BW, a do tego jeszcze dochodzą wymagania ewentualnych roślin i ich biomasa. No i filtracja, przy słabszej filtracji biologicznej (lub/i przerybieniu) wzrosną ci azotany i fosforany a to przy zbyt dużym świetle najlepsza droga do plagi glonów.
Tak więc kolego najpierw napisz coś więcej.
Trochę info w pigułce masz poniżej:
http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm
a tu porównanie różnego rodzaju świetlówek/HQI
http://saurama.aqua-web.org/index.htm
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bardzo dziękuję koledze za zainteresowanie. Już staram się podać więcej informacji. Filtracja to Tetra ex 400 (wiem trochę mały jak na ten zbiornik ale pozostanie mi po małym zbiorniku, który mam aktualnie) wkład ceramiczny + keramzyt i Aquael fan 2. Co do obsady to do końca jeszcze nie jestem zdecydowany ale będzie to najprawdopodobniej Thorichthys ellioti 1+1 i Xiphophorus helleri 1+3 lub Cleithracara maronii. Wystrój to głównie będą korzenie i kamienie no i kilka roślin z rodziny Cryptocoryne, Echinodorus. Zastanawiałem się również nad opcją tylko korzenie i kamienie także gdybyście mogli podpowiedzieć moc oświetlenia jaka byłaby odpowiednia dla wersji z roślinami i bez.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Baniak bez roślin - LEDy. Coś z roślinami to - http://www.zoolamp.pl/pl/p/Swietlowka-OS...-30W865/88.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Odpiszę tutaj Wink
Czemu piszesz głównie o świetlówkach T5? Masz taką pokrywę, czy coś? Bo jak nie to wspomniana przez Rafała T8 30W będzie wystarczająca. Co do oświetlenia dla roślin to nie doradzę, bo się nie znam. Ale pod tą 30stką jakieś nurzańce na pewno dadzą radę.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pokrywę sam robiłem więc mogę zastosować dowolne oświetlenie a "ktoś" mi powiedział, że teraz "każdy" przechodzi na T5 bo niby są "lepsze" Wink A czy moglibyście zaproponować coś konkretnego w wersji bez roślin?? Obojętnie w jakiej technologi: ledy, t8, t5 Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Do wersji bez roślin to co podał Solti, czyli T8 30W, ewentualnie T5 39W. Nie przywiązuj zbytniej uwagi do oświetlenia, szkoda na to czasu. To tylko ryby, i to w dodatku słodkowodne, a nie iwagumi czy rafa Wink Led nie powiem Ci ile dokładnie, bo nie mam z nimi jeszcze na tyle doświadczenia.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wielkie dzięki za pomoc Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Świetlówki T8 nie są gorsze od T5. W tych drugich musisz zastosować elektroniczny układ zapłonowy (droższy) i świetlówki też są droższe. Z powodzeniem stosowałem T8 przy akwa roślinnym. Teraz nadal używam przy pielęgnicach + roślinach.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Junak, dlaczego piszesz, że T8 nie są gorsze od T5?
1. Przy tej samej długości masz wieksze moce.
2. Są wydajniejsze, tzn. rzadziej trzeba je wymieniać bo dłużej zachowują parametry
3. Ten zapłonowy układ elektroniczny jest dużo wydajniejszy. Przy T8 pond dwukrotnie więcej mocy zużywa układ zapłpnowy niż sama świetlówka.

No, ale jak napisał PiotrK, jeżeli celem tylko światło dla ryb słodkowodnych, którego nie ma być dużo, to nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości